Wpis z mikrobloga

Norweska firma energetyczna wrzuciła na fińską giełdę energii błędną ofertę.

Machnęli się o kilka zer w dostępności energii. Od dwóch tygodni cena prądu w rozliczeniu typu spot (godzinowym) w Finlandii jest dość wysoka. Na tyle, aby smucić Finów mniejszą dostępnością saun. Pomyłka ta wywołała takie zamieszanie, że do północy (pt/so) zarabia się zużywając prąd.

O ile pomylili się Norwegowie? Tego nikt nie mówi, ale spowodowali takie tąpnięcie na giełdzie w piątek (24.11), że cena energii spadła do minus 50 centów za kWh. Boiler zarabia 8 euro na godzinę, sauna około 5 euro.

Szczególna sytuacja sprawi, że w piątek cena prądu na giełdzie spadnie. Jak podaje giełda energii elektrycznej Nordpool, od godziny 15:00 w piątek cena prądu na giełdzie będzie wynosić -50 centów za kilowatogodzinę co godzinę.

Przedsiębiorstwo sieciowe Fingrid twierdzi , że piątkowa cena giełdowa prądu została obliczona na podstawie błędnej oferty.

- Giełda zdecydowała, że ​​ponowne przeliczenie cen nie będzie miało miejsca i ceny prawdopodobnie pozostaną w mocy, Jonne Jäppinen, kierownik działu przedsiębiorstwa sieciowego Fingrid. mówi Ilta-Sanom

Dla konsumenta oznacza to, że korzystanie z energii elektrycznej nie zwiększa rachunku za prąd – wręcz przeciwnie.

- W przypadku tych, którzy kupują energię elektryczną na podstawie umowy typu spot, cena będzie teraz taka sama, jak dotychczas. Innymi słowy, zużycie zmniejsza rachunek za energię elektryczną dla konsumenta.


źródło
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010012864.html
#finskienewsy #finlandia #norwegia #energetyka #heheszki
dict - Norweska firma energetyczna wrzuciła na fińską giełdę energii błędną ofertę. 
...

źródło: Screenshot_20231124_160318

Pobierz
  • 5
@dict @n0c0Mpr3h3nD:
Grubo, czegoś takiego jeszcze nie było.

Podobno 30-40m EUR popłynęli, chyba że udało im się z kimś dogadać.

Generalnie to jest porażka, że NordPool nie zdecydował się na ponowne otwarcie ofert na aukcję widząc tak oczywisty błąd. Z drugiej strony tam straszne nieogary pracują to niech się teraz tłumaczą.
@dict: @n0c0Mpr3h3nD pisali oficjalnie na yle(fińskie TVP - rządowe, a nie że propaganda) że właśnie 5.7 za dużo im się wklikało ale #!$%@?, zostawiamy :).
Generalnie osoby z kontraktem sportowym (w tym ja) zarabiały ok 60eurocentow na każdą zużytą kWh. Jak możecie się domyśleć to był dobry czas na długą saunę i pieczenie chleba :)
Na szczęście nie ma mszczenia się i prąd dzisiaj (w sobotę, dzień następny po pomyłce) nie