Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam.

Jeżeli brakuje mi jakieś 200k zdolności przy dwóch kredytach (a z pierwszego od ręki się nie wyplączę, to trochę zajmie), a jednocześnie mam kilkaset k w gotowce, to jak to wygląda u dewelopera? Bo nigdy nie kupowałem od dewelopera.
Jeśli mieszkanie jest za 1,1 bańki to muszę wpłacić gotówką 500k od razu i na resztę dobieram powiedzmy kolejne 600k kredytu?

Czy mogę zadeklarować gotówkową wpłatę np. 700k i płacić to w jakichś transzach, a kredyt wziąć 400k? W ogóle jest taka opcja, by się wykręcić z tymczasowego braku zdolności?

@marcpol może Ty wiesz.

Liczę swoją zdolność bez premii rocznej, bo nie będzie ona ujęta w okresie ostatnich 3 miesięcy (w oświadczeniu pracodawcy).

#kredythipoteczny
  • 15
@Yuri_Yslin: jeśli inwestycja jest w trakcie realizacji, to płacisz w transzach. Czyli możesz podpisać umowę deweloperską, wpłacić transzę/transze i płacić kolejne do czasu załatwienia kredytu. Jak bierzesz kredyt to bank też wypłaca w transzach zgodnie z harmonogramem, więc dla dewelopera to żadna różnica.
@Yuri_Yslin napisałeś to jakbyś był niedorozwinięty. Weź jakoś normalnie to rozpisz:
Wiek
Zobowiązania kredytowe miesięczne
Średni dochód netto z ostatnich 6 miesięcy lub roczny z pitu z jdg z ostatnich 2 zamkniętych lat.
Cena zakupu nieruchomości
Ile masz wkładu

Krótko, bez niepotrzebnego pyerdolenia
@LezliNilsen: A co to ma za znaczenie? Wychodzi mi za mała zdolność, więc pytanie, czy deweloper w ogóle będzie ze mną rozmawiał, czy odprawi mnie z kwitkiem.

@goferek Dziura w ziemi. A więc mogę to podpisać i załatwiać kredyt z opóźnieniem? Super. Sorry, nigdy nie kupowałem nowego mieszkania.
@Yuri_Yslin: w ilu bankach sprawdzałeś zdolność? Różnice są dość duże więc może jednak jest szansa.
co do zakupu to najpierw przelewasz swoje środki a bank wypłaca resztę. Pytanie jak rozpisane są transze?
w ilu bankach sprawdzałeś zdolność?


@kozerus: Na razie tylko w necie w kalkulatorach na stronie banków Santander oraz PKO BP.

co do zakupu to najpierw przelewasz swoje środki a bank wypłaca resztę. Pytanie jak rozpisane są transze?


@kozerus: Na razie mieszkanie nie jest w sprzedaży jeszcze. Muszę umówić się z niunami z biura dewelopera i obadać temat. Może mają 20/80, to by był killer, bo odbiór w styczniu 2026, więc
@Yuri_Yslin: ja nie wiem czy deweloper na to pójdzie (czy bez zobaczenia na oczy podpisanej umowy kredytowej się na takie coś zgodzi). Mój np. chciał zobaczyć najpierw podpisaną umowę kredytową - bez niej nawet nie poszedłbym z nim do notariusza.
@marcpol może Ty wiesz.


@Yuri_Yslin: Standardowo zakup na rynku pierwotnym nieruchomości będącej w budowie zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej (jest to umowa w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości i przeniesienia własności w przyszłości, a nabywca zobowiązuje się do płatności na poczet ceny nabycia tego prawa) wydawana jest decyzja ostateczna*. Bywa, że część deweloperów
@marcpol: Czy Twoim zdaniem w sytuacji, gdy zabraknie mi te 100-150k zdolności, których nie za bardzo mam skąd dobrać (oczywiście tymczasowo) jest opcja, by podpisać umowę deweloperską? Kasa nie jest problemem po czasie, ale to może zając kilka miesięcy, nim uwolnię dodatkowe środki.
@Yuri_Yslin: Standardowo zakup na rynku pierwotnym nieruchomości będącej w budowie zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej (jest to umowa w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości i przeniesienia własności w przyszłości, a nabywca zobowiązuje się do płatności na poczet ceny nabycia tego prawa) wydawana jest decyzja ostateczna. W niektórych bankach procedura jest inna i można