Wpis z mikrobloga

Jeżeli ktoś uważa, że Waldek nie wiedział, że beka 2% wywoła rajd cen to ja nie XD Przypominam, że program podrzucił Polski Związek Firm Deweloperskich, a oprotestował go NBP, KNF i Ministerstwo Finansów.

Tak, wiem, że my na tagu początkowo wątpiliśmy w boost, ale to dlatego że my nie znaliśmy szczegółów i mimo wszystko zakładaliśmy, że będą jakieś bezpieczniki w postaci kryterium dochodowego czy ceny z metra jak przy wszystkich poprzednich programach.

Za to te instytucje dysponujące pełnym obrazem i setkami analityków dokładnie to wiedziały i Waldek miał wszystko na stole.

A pamiętacie od kogo pochodzi dodatkowy program, tj. mieszkanie bez wkładu, co umożliwiło taki mix że można totalnie nie posiadać żadnych pieniędzy i dostać do 500k tak o? No to wymyśliło HRE Investments, nawet kampanię banerową zrobili XD

Ale to i tak nie wszystko. Polecam posłuchać Pińskiego na youtube jak opowiada o mechanizmach branży futrzarskiej czy innych, jak się robi kampanię w mediach, aby napompować opinię społeczną. Dostrzegam bardzo podobne fale materiałów prasowych o galopujących cenach, z krzykliwymi nagłówkami, które jeszcze podbijały FOMO. Szczególnie to było widoczne w GW, która potrafiła opublikować kilkadziesiąt tekstów we wszystkich, lokalnych dodatkach jednego dnia.

Na giełdzie takie pompowanie sentymentu jest nielegalne i grozi za to Sztum.

Generalnie to ja uważam, że może nie komisja śledcza, ale jakieś CBA powinno się tym zająć co się działo na polskim rynku nieruchomości w ostatnich dwóch latach.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
  • 9
Tak, wiem, że my na tagu początkowo wątpiliśmy w boost, ale to dlatego że my nie znaliśmy szczegółów i mimo wszystko zakładaliśmy, że będą jakieś bezpieczniki w postaci kryterium dochodowego czy ceny z metra jak przy wszystkich poprzednich programach.


@mickpl: Nie, to tylko Ty tak myślałeś. Każdy kto żył w tym kraju przez ostatnie 8 lat i miał otwarte oczy wiedział, że to będzie cyrk.
@JC97: Myślałem, że trochę skończy się "jak ostatnio" XD Kiedy ministrem był jeszcze Gowin to deweloperka zrobiła podobny desant na Ministerstwo Rozwoju i chciała wprowadzić w Polsce REIT-y. Był projekt, kampania, przekonywanie że to spoko rozwiązanie. Gowin to jednak zablokował a do mieszkania bez wkładu wprowadził cenę z metra, co sprawiło, że nie wziął go... nikt XD No ale potem przyszedł Waldek z kolegami.
@mickpl: "Ostatnio" to wprowadzili bezwarunkowe wakacje kredytowe, obniżając efektywne oprocentowanie kredytu do niższego niż z czasów stóp prawiezerowych.
@JC97: No i teraz pytanie czy jak ludzie będą mieli jasne, że wakajek nie będzie to czy w styczniu nie wysypie się podaż. Z tego się bierze ten kwik, aby "zdążyć" XD
@JC97: Dokładnie, Mick myśli, że skoro on coś myślał, to "tak mówiliśmy na wykopie". Koleś ma chyba bardzo wybujałe ego, a nie ma ku temu zupełnie przesłanek. Jest idolem 15 osób na wykopie i to tyle :)
@mickpl: no niestety uwierzyliśmy cwanemu lisowi Budzie że popyt wyniesie 20k kredytów do końca roku. Dodatkowo nie przewidzieliśmy takie przeogromnej pompy medialnej na wzrost cen i że ludzie będą brać cokolwiek jest (bo w wwa czy w Krk nie ma wielu mieszkań do 700k). Nikogo nie interesuje fakt że bierze 500k kredytu na 30m2 tylko to, że rata będzie wynosić 2k XD
To co jest pocieszające to fakt, że przynajmniej to