Wpis z mikrobloga

Hej, pytanie odnośnie młynka do kawy. Trochę zardzewiał mi ten stalowy element mielący, więc postanowiłem go odrdzewić jakimś naturalnym środkiem, padło na kwasek cytrynowy (z ciepła wodą). Efekt jak widać.

Element sczerniał, osadu nie da się mechanicznie łatwo ściągnąć (zdrapać). Punktowa rdza zeszła.
Czy bezpiecznym jest tego dalej używać? Albo co zrobić żeby przywrócić go do używalności?

#majsterkowanie #kawa #pytanie #chemia
fezix - Hej, pytanie odnośnie młynka do kawy. Trochę zardzewiał mi ten stalowy elemen...

źródło: burs

Pobierz
  • 5
@fezix proces ten nazywa się chemicznym czernieniem metalu. Niklowana powłoka uległa czernieniu, pod wpływem kwasu cytrynowego. Żadnych konsekwencji zdrowotnych być nie powinno (utleniona powłoka nie będzie się utleniać dalej). Jedynie miejsce, w którym rdzewiało wcześniej może się z czasem znów pojawić
@Rad-X jak chcesz uzyskać czarny mat na uprzednio niklowanych powierzchniach, to jest to strzał w 10tkę.

Do samego odrdzewiania polecałbym CocaColę, z tym że nie wiem co na to niklowana powłoka
@Rad-X: sprawdź teraz czy nie ma nalotu na powierzchni i jak nie brudzi to spokojnie możesz używać. Złe PH twojego roztworu i brak środka spowolniającego reakcję chemiczną.