Wpis z mikrobloga

Szarość, wszędzie szarość. Już nie jesień, a jeszcze nie zima - czyli co?

Rozhulała nam się na dobre. Najmniej znana i (podświadomie) najmniej lubiana pora roku.

Ale że jak NIEZNANA pora roku? Przecież już dzieci w przedszkolu potrafią wymienić je wszystkie z pamięci na jednym tchu. A no właśnie, bo termicznie rzecz biorąc, pór roku mamy sześć.

Złota jesień pozostaje już tylko wspomnieniem, a na stabilną, utrzymującą się pokrywę śniegu czy białe święta przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Mało się mówi, że poza klasycznym 4 porami roku, mamy jeszcze dwie dodatkowe - termiczne.
Jedna z nich jest dobrze znana dzięki powieści Stefana Żeromskiego.

<Nazywam się Cezary Baryka, od dwudziestu minut jestem właścicielem tego oto szklanego domu.mp4>

Kto nie uważał w szkole, podpowiem - chodzi o powieść "Przedwiośnie".

Teraz jednak czas na najmniej popularna porę - przedzimie. Charakteryzuje ją przede wszystkim jedno słowo: szarość. Na niebie panuje największe zachmurzenie w całym roku, a w przyrodzie obecnie dzieje się najmniej
Liści już praktycznie nie ma, a średnie temperatury dobowe powietrza wahają się między 5 a 0 °C (z tendencją malejącą).

Nie pozostaje nam nic innego jak zacisnąć zęby i ją przeczekać. W końcu już za miesiąc dni zaczną znowu się wydłużać!

---
42/x

Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior
Znajdziesz mnie też na YT/IG/TT/FB pod hasłem "bzdecior".

#pocztowkazpolski #fotografia #polska #ciekawostka #ciekawostki #ciekawostkanadzis
#pogoda #klimat #meteo #geografia #przedzimie #przyroda #natura #kruk
#gory #beskidy #beskid #beskidslaski #wisla #ustron #kubalonka
#wgorachjestwszystkocokocham #gruparatowaniapoziomu #rower
bzdecior - Szarość, wszędzie szarość. Już nie jesień, a jeszcze nie zima - czyli co? ...

źródło: DSCF2681_czarne

Pobierz
  • 5
@bzdecior: przedzimie nie ma sensu bo taka szarość i temperatury w których nie utrzymuje się śnieg to także 80% grudnia, stycznia i lutego
No chyba że mamy przedzimie od listopada do marca z kilkudniowymi eoizodami zimy
  • 0
@Kalosz667:

Zawsze mnie zastanawiało, czy termicznie wyznacza się pory roku, czy po prostu się mówi, że dana doba termicznie przynależy do lata. A co jeśli 6 dni z rzędu jest spełniona definicja lata, potem przyjdzie jednodniowe ochłodzenie i znowu zapanuje lato. To co, przez jeden dzień mieliśmy wiosnę/jesień? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W ten sposób zresztą 1.01.2023 w niektórych partiach naszego piknego kraju mieliśmy jednodniowe termiczne lato
bzdecior - @Kalosz667: 

Zawsze mnie zastanawiało, czy termicznie wyznacza się pory r...

źródło: Screenshot 2022-01-25 at 03.31.32

Pobierz