Wpis z mikrobloga

Mirasy, pierwszy raz patrzę na te kredyty i nie mogę zczaić. Wyjaśni mi ktoś zielonemu dlaczego przy kredycie 2% w kwocie 500 tys. zł koszt całkowity to aż 635 448 zł czyli 135 tys odsetek, 135/500 = aż 27% dodatkowo od kwoty pożyczonej? Co wchodzi w skład tej kwoty oprócz odsetek i marży dla banku?

#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredythipoteczny #kredyt2procent
Someguy3517372 - Mirasy, pierwszy raz patrzę na te kredyty i nie mogę zczaić. Wyjaśni...

źródło: Screenshot 2023-11-21 at 20.45.09

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Co wchodzi w skład tej kwoty oprócz odsetek i marży dla banku?


@Someguy3517372: nic. No może czasem prowizja.

Pożyczasz na ~4% w skali roku. Nie na 4% w skali 30 lat. Taka lokata, ale dla banku, a nie dla ciebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Someguy3517372:
Co roku płacisz ratę = kapitał+odsetki. kapitał jest częścią która jesteś faktycznie winny a odsetki to opłata za pożyczenie kapitalu (tak samo jak czynsz jest opłata za pożyczenie nieruchomości od landlorda).
Im więcej kapitału spłacisz tym odsetki (kwotowo) będą mniejsze.
Odsetki są liczono w skali rocznej(procent składany).
Pierwszego roku zapłacisz 2% z 500k = 10k samych odsetek rozłożone na 12 rat. Załóżmy że nadpłacisz kredyt i spłacisz 100k kapitału to
  • Odpowiedz
@Someguy3517372: magia procentu składanego


@Wychwalany: Tutaj trochę uściślę - procent składany nie występuje w przypadku kredytów hipotecznych. Procent składany jest to rozwiązanie w którym odsetki są dodawane do kapitału. Występuje w przypadku depozytów bankowych czyli lokat.

Pożyczasz na ~4% w skali roku.


@Ogau: Mechanizm dopłat powoduje, że oprocentowanie w programie BK2 w większości banków wynosi równe 2% w skali roku przez pierwszych 5 lat.

Co wchodzi w skład tej
  • Odpowiedz