Wpis z mikrobloga

Halo, Mirki? Jak oceniacie szanse na "wejście" w branżę data science w tym momencie?

Mam wykształcenie ścisłe (ekonomiczne) i doświadczenia w analizach ilościowych (Stata, R) związane z pracą naukową (mam punktowane publikacje). Mam background matematyczny (statystyka, algebra liniowa, rach. prawdopodobieństwa). Szybko uczę się nowych rzeczy w IT, więc nie miałbym problemu z załapaniem tego - Stata i R wymagają programowania, a już od czasów gimnazjalnych jakośtam przy IT jestem (jako nastolatek zaczynałem od prostych stron dla małych firm znajomych - HTML, CSS, elementy PHP). Biorę się za naukę pythona.

W jaki sposób mógłbym "wejść" w tę branżę (jakieś portfolio? Projekty publiczne? Targi/konferencje pracy?)? Jest sens robić np. podyplomówkę z czystego data science?

#programista15k #pracait #datascience
  • 17
@Basileus: nie chcę Cię deprymować, ale dla juniorów i stażystów w DS/AI w Polsce jest gorzej niż źle. Nikt ich nie chce. Czasem firmy organizują staże lub akademie, ale wali do nich po kilkaset osób na jedno miejsce.

Problemem jest trochę to, że DS czy AI to nieco inne odłamy IT niż taki frontend, backend czy testowanie. Chcąc niechcąc trzeba w DS i AI być trochę naukowcem. Mówiąc trochę, mam na
@Basileus: o, to masz już coś, co odróżnia Cię od 90% innych kandydatów. Mówiąc szczerze, ja na Twoim miejscu cisnąłbym Pythona w kontekście DS, do tego chmurę (np. certy Azurowe) i czytał papery. W międzyczasie wysyłałbym cv gdzie się da, wyszczególniając na 1 miejscu to, że jesteś osobą z backgroundem badawczym. Weź tylko pod uwagę tylko to, że staże zaczną się na poważnie pewnie na wiosnę, więc teraz może być kiepsko.
@Basileus Heniek dobrze mówi podstawy SQL możesz liznąć.

Proponuję zrobić jakieś projekty analizy jakiś tam parametrów z ogólnie dostępnych danych wykorzystując biblioteki do analizy i porobić jakieś grafiki np w MatPlotLib skoro wspominasz o pythonie, i przedstawić to np w Jupyter Notebook.

Jeśli mówisz po angielsku doradzał bym poszukiwanie pracy zdalnej lub przeprowadzkę.
@Basileus: takie rzeczy możesz weryfikować ilością ogłoszeń o pracę (gdzie lokalizacja ma znaczenie). Popatrz sobie jak to wyglądało w ostatnich kilku latach i na tej podstawie wysuń wnioski
@peoplearestrange: jasne ;) W sensie wiem, że Stata i R mają raczej zastosowanie naukowe, a w biznesie dominuje "pytong". Chodziło mi o to, że koncepcje programowania nie są mi obce - nie jestem piekarzem/kierowcą/trębaczem, który postanowił, że spróbuje swoich sił w IT.
@Basileus: w Data Science spotykają się ludzie od strony analitycznej uczący się programowania i programiści idący w drugą stronę. i szczerze ci drudzy mają łatwiej oraz ci drudzy są bardziej pożądani.

no chyba, że pójdziesz typowo w biznesową stronę, kontakty ze stakeholderami, prezki, wykresy itd. tam może być trochę więcej przestrzeni. ale ciągle sporo możesz mieć do nadrobienia.
Halo, Mirki? Jak oceniacie szanse na "wejście" w branżę data science w tym momencie?


@Basileus: Szanse są, mój sąsiad wszedł w DS/ML z posadki analityka zajmującego jakimś modelowaniem w banku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc da się * ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* Co prawda on został wkręcony przez znajomego, no ale udało się ¯\(ツ)/¯