Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, mam starego janusza, który wszystko wie najlepiej i bardzo się denerwuje jak ktoś usiłuje go przekonać do swoich racji. Od kilku lat mamy w domu problem z elektryką: w momencie gdy włączy się np. piekarnik to w salonie potrafią przygasać lampki itp. Swoją drogą, telewizor stracił lekko ostrość i barwy i jestem na 99% przekonany, że to przez te skoki napięcia. Za nic w świecie stary się nie chce zgodzić na wezwanie elektryka na pomiary (bo on wie lepiej). Ostatni raz tutaj jakiś elektryk był z 10 lat temu i nie dociera do niego, że z prądem nie ma żartów i powinno się robić regularnie przeglądy instalacji. Tymbardziej się wkrwiam, bo istnieje ryzyko że mój komp się może spi3rdolić. Jak przemówić do rozsądku starego? Może odpalić jakieś sprzęty z mocnym obciążeniem, tak żeby korki parę razy wywaliło? Brak słów….

#elektryka #elektronika #komputery #budownictwo #budujzwykopem
  • 15
  • Odpowiedz
@Blackol12: Jak za bardzo obciazysz instalacje to nie musi byc wadliwa a i tak wywali korek :P

Najprwdopodobniej upala ci sie gdzies przewod (luzny styk). W skrajnym przypadku moze doprowadzic do pozaru.
Jak sie upali calkowicie (i nie wywola pozaru) to dany obwod przestanie dzialac.

Macie ubezpieczenie? Jesli tak to delikanie napomknij staremu ze bez protokolu pomiarowego (chyba przeglady sie robi co 5 lat) ubezpieczyciel sie wypnie jakby sie zdarzylo tak
  • Odpowiedz
Od kilku lat mamy w domu problem z elektryką: w momencie gdy włączy się np. piekarnik to w salonie potrafią przygasać lampki


@Blackol12: typowy objaw uszkodzonego (poluzowanego) zacisku gdzieś na tablicy. Usterka typowa dla starych instalacji, a jeśli zasilanie masz trójfazowe, potencjalnie bardzo niebezpieczna fla domowej elektroniki. Przekonuj janusza, bo będzie tylko gorzej.
  • Odpowiedz
@Blackol12: zasilacze w urządzeniach przygotowane są na skoki napięć to tak nie działa, że jest skok napięcia i na wyjściu zasilacza masz od razu 20% większe napięcie
  • Odpowiedz
Te skoki napięcia mogą zniszczyć nieodwracalnie sprzęt?


@Blackol12: jeśli masz trójfazowe przyłącze i w wyniku wypalenia się zacisku przewodu neutralnego w złączu lub na tablicy robi się "pływające zero" (ciężko wytłumaczyć laikowi, chodzi o ustetkę w wyniku której napięcie w gniazdkach może pływać od kilkudziesięciu do nawet 400V), to tak, może jak najbardziej.
  • Odpowiedz
chodzi o usterkę w wyniku której napięcie w gniazdkach może pływać od kilkudziesięciu do nawet 400V


@Jarek_P: Mojemu koledze się kiedyś zero upaliło na przyłączu. Telewizor zgasł, lodówka zawyła jak oszalała, a żarówki w żyrandolu eksplodowały. Na szczęście usterka po stronie dostawcy, więc za naprawy mu zwrócili. Ale bielizna do prania.
  • Odpowiedz
jeśli masz trójfazowe przyłącze i w wyniku wypalenia się zacisku przewodu neutralnego w złączu lub na tablicy robi się "pływające zero" (ciężko wytłumaczyć laikowi, chodzi o ustetkę w wyniku której napięcie w gniazdkach może pływać od kilkudziesięciu do nawet 400V)


@Jarek_P: podstawowy problem to stosowanie różnicówki trójfazowej w obwodach jednofazowych. Niestety takie oszczędności potrafią się srogo zemścić.
@pepek84 @curva @Blackol12
Wystarczy dla obwodów jednofazowych montować różnicówki jednofazowe i takie sytuacje nie
  • Odpowiedz
Wystarczy dla obwodów jednofazowych montować różnicówki jednofazowe i takie sytuacje nie wystąpią


@2xpapanalepiku: zgoda co do sensu stosowania trójfazowej różnicówki w jednofazowych obwodach, ale przecież to nie jest przyczyną problemu "upalonego zera".
  • Odpowiedz
@2xpapanalepiku gdzie tam, on ma starą instalację jeszcze z tym kręcącym się licznikiem gdzie nawet sam kiedyś widzialem jak zrobił tak ze się w drugą stronę kręciło. To teraz ma za swoje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz