Wpis z mikrobloga

Czytam sobie "artykuł" na Interii, gdzie wspomniają o Strefie Czystego Transportu w Warszawie i tym, co napisał Filip Chajzer, że nie będzie mógł jeździć swoim "klasykiem" - Mercedesem z 97 roku i w treści jest coś takiego:

Na zdjęciu zamieszczonym przez Chajzera widać samochód, o którym mówi - to Mercedes-Benz S320 z 1997 r. Według amerykańskiego rządowego portalu Fuel Economy taki pojazd emituje ok. 300 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Dla porównania - popularna w Polsce Toyota Corolla z benzynowym silnikiem 1,8 z 2022 r. emituje ok. 170 gramów CO2 na kilometr.


I tak sprawdzam sobie mojego "gruza" z 2001 roku w benzynie, którym też nie będę mógł wjechać i mam w świadectwie homologacji wpisane CO2: 153g/km. I serio mój 22 letni samochód emituje mniej CO2 na kilometr niż Toyota z 2022 roku i to ja jestem tym nie ekologicznym, pomimo tego, że mam mniejszą wartość CO2 na km niż nowych samochód, ale nie mam wpisanego EURO 5/6/7 tylko marne EURO 3? Aha
#samochody #motoryzacja
  • 15
@FoxX21:

Normy euro obejmuja inne parametry niz CO2 (jest po prostu tlenek wegla CO). wiecej masz chocby na wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/European_emission_standards#Emission_standards_for_passenger_cars

mozesz znalezc swoje auto i porownac z danymi tu
http://www.emissionsfinder.com/manufacturers

nie zdziw sie jak benzyniak z 2000 z palcem w dupie spelnia parametry z norm euro 5 i wyzej (te parametry klore byly mierzone tez w 2000r)
od euro4 niewiele sie zmnielio, bo dodano dodatkowe kryteria dotyczace pylow pm. co zostalo
@FoxX21: problem w tym, że twój "gruz" z 2001 roku produkował 153g/km ponad dwie dekady temu. Nie tyczy się to wszystkich aut ale mało razy widać na ulicach starsze auta, które zostawiają za sobą nie przeniknione chmury w różnych kolorach?
@FoxX21 tak się kończy kopiowanie pomysłów z zachodu 1-1.
Kiedyś miałem A3 1.9tdi, które mimo przeprogramowania mapy silnika i podniesienia mocy po mieście paliło po 6,5l i takim autem nie można będzie wjechać do SCT ale już aktualne auto, które ma ok. 250KM i lubi sobie wypić po mieście 14literków jest ok i do SCT zapraszają z otwartymi ramionami ( ͡° ͜ʖ ͡°)