Wpis z mikrobloga

#technologia #komputery

Cześć,
pierwszy raz składam PC. Chciałem stworzyć mocnego kompa do pracy - stąd brak karty graficznej. Czy taki build jest sensowny?

PROCESOR: Intel Core i7-14700K
ZASILACZ: MSI MPG A850G ATX 3.0
CHŁODZENIE CPU: Arctic Liquid Freezer II 280
PŁYTA: MSI PRO Z790-A WiFi DDR5
RAM: Patriot Viper Venom
SSD: Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe
  • 14
@JestemKotem994 to takie stanowisko w branży IT o ile wiem.

Masz na myśli, że jest jakiś taki program? Co to i do czego służy?

A komp generalnie spoko, biorąc jednak pod uwagę, że:

Ślepa uliczka, ostatnia generacja na tę podstawkę
Nic już nie rozbudujesz w przyszłości bez wymiany płyty głównej
Grzeje się jak wuj
Mocy ciągnie jak wuj do kwadratu
Generalnie AMD lepsze i bardziej przyszłościowe.

No ale jeśli ten intel spełnia
@10129: a no właśnie trop wydaje się dobry - jak jest data engineerem to będzie mielił bazy( ͡º ͜ʖ͡º)
No ale przede wszystkim to zależy w jakim stacku pracuje, bo tooli jest mnóstwo. Natomiast niewiele z nich znam takich, żeby potrafiły choć częściowo zamęczyć taki sprzęt lokalnie, szczególnie, że zazwyczaj wszystko się mieli w chmurze, na zdalnych VMkach itp.
Pobierz majk3l - @10129: a no właśnie trop wydaje się dobry -  jak jest data engineerem to bę...
źródło: dataengineer
@majk3l W firmie pracujemy dla wielu klientów, także stack jest różny i co chwila się zmienia. To prawda że zazwyczaj mieli się w chmurze, ale raz na jakiś czas pojawia się zadanie, gdy trzeba pobrać lokalnie wolumen danych rzędu 100 GB i wykonać na nich jakieś niebanalne operacje korzystając np. z Pythona i z powrotem je gdzieś załadować. Nieraz musiałem zostawiać kompa włączonego na noc bo wykonywał takie obliczenia kilkanaście godzin. Dodam
a z tego co się orientuje to Intel ma mocniejszy ten jeden rdzeń.


@JestemKotem994: generalnie tak, ale nie wynika to z IPC tylko z taktowania (prawie 6GHz) i masywnego poboru energii. No i te różnice nie są jakieś ogromne - dla porównania wykres

Czy jak będę chciał dołożyć GPU to będę musiał wymienić zasilacz?


@JestemKotem994: Nie. MSI MPG A850G ATX 3.0 jaki wybrałeś, nawet przy intelu udźwignie nawet mocarne modele
Pobierz majk3l - > a z tego co się orientuje to Intel ma mocniejszy ten jeden rdzeń.

@Jestem...
źródło: singlecoreAMDvsIntl
@majk3l chciałem jeszcze zapytać o system Windows 11 Pro. Czy między oficjalnym znacznie droższym, a jakimś znacznie tańszym z Allegro jest jakaś różnica? Chciałbym przyoszczędzić i kupić najtańszy co znajdę, ale nie jestem pewny czy to może się wiązać z jakimiś problemami w przyszłości.