Wpis z mikrobloga

Hej Mirosławy.

Mama nie ogarnia kompa za mocno, ciągle coś psuje. Mieszkamy od siebie z 500 km a do tego ona siedzi na Windowsie a ja na MacOS. Staram się TeamViewerem, ale ona a to ikonkę zgubi a to coś...

Czy jest jakiś soft lub rozwiązanie enterprise wbudowane w Windozę (coś czego używają korpo) żebym mógł odpalić jej komputer zdalnie, zalogować się na konto, zrobić porządek itd.? Muszę dać radę tam wbić z MacOS.

TeamViewer chyba może chodzić jakoś na stałe jako serwis w tle, ale trochę się boję, że jakieś Hindusy ją shackują i dopiero będzie. Da się w ogóle coś takiego bezpiecznie ogarnąć bez VPN czy za darmo?

Dziękuję.

#administracja #devops #windows
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chrome remote desktop chyba pozwala na logowanie się "od tak" na komputery, na których koncie jesteś zalogowany w swojej przeglądarce. Więc musisz być u siebie zalogowany na konto Mamy, otwierasz stronę Chrome Remote Desktop i logujesz się na jej włączony i uprzednio skonfigurowany (wystarczy to zrobić raz) komputer.
  • Odpowiedz
@Silvestre_Cucumeris teamviewer jest całkiem bezpieczny, tylko nie ustawiaj jej domyślnego hasła.
Ewentualnie AnyDesk, tutaj masz szyfrowanie 256-bit AES, więc będzie git.
Słyszałam jeszcze kiedyś coś o TightVNC, ale nie jestem w stanie nic powiedzieć w tym temacie.
Ewentualnie...
Ewentualnie możesz spróbować mamie nakombinować na kompie i zrobić z jej kompa pulpit zdalny... I wtedy obejdzie się bez TV i różnych takich, ale nie zalecam.
  • Odpowiedz
@Silvestre_Cucumeris:
Zarówno TeamViewer jak i Chrome Zdalny są wręcz bezpieczniejsze gdy działają w tle - użytkownik nie widzi na co dzień haseł dostępu do tych usług.
Jako darmowe rozwiązanie to najlepsze opcje.

A jakbyś chciał porządnie to postaw w sieci zawsze włączony komputer z jakimkolwiek dostępem zdalnym (może być jak ww.) lub taki, do którego będziesz mógł połączyć się VPN'em (to wtedy można też zrobić przez router). Dodatkowo instalujesz oprogramowanie pozwalające na wysłanie pakietu WakeOnLan (włączanie kompa mamy) oraz np. VNC działające po sieci lokalnej.
Przypilnuj, żeby był rzeczywiście ustawiony jako always-on (włączone aktualizacje, bios ustawiony na włączanie po zaniku zasilania, a najlepiej w ogóle jakaś malinka
  • Odpowiedz