Wpis z mikrobloga

Dmowski sojusznikiem zachodu
Twórca polskiej niepodległości Roman Dmowski cieszył się ogromnym poparciem zachodu. Już w 1915 roku poszerzył swoją akcję dyplomatyczną o Anglię, Francję i USA wywalczając tym samym miejsce dla Polski w obozie koalicyjnym. Dzięki temu w 1917 roku mógł stworzyć placówkę dyplomatyczną będącą początkiem organizacji polskiego państwa, miało to miejsce 15 sierpnia w szwajcarskiej Lozannie. Komitet Narodowy Polski pod przewodnictwem Dmowskiego, złożony był z przedstawicieli wszystkich czterech dzielnic Polski: Królestwa Kongresowego, ziem wschodnich, zaboru pruskiego i zaboru austriackiego. Był to w istocie rząd emigracyjny zjednoczonej Polski.

Komitet został niemal natychmiast przeniesiony do Paryża, stolicy wojującej z Niemcami Francji. Został po kolei uznany — zakresie swoich funkcji — przez główne państwa koalicyjne, przez Francję 20 września 1917 roku jako „oficjalną polityczną organizację polską”, przez Anglię 15 października 1917 roku, Włochy 30 października
i Stany Zjednoczone 1 grudnia. Francja — w następnym roku, w dniu 13 listopada 1918 roku, w dwa dni po rozejmie z Niemcami — uznała go w całej pełni za „rząd de facto”. Uzupełnieniem uznania Komitetu Narodowego Polskiego było uznanie armii polskiej za armię „odrębną, sprzymierzoną i współwojującą” przez Francję w sierpniu 1918 roku, przez Wielką Brytanię 15 października 1918 roku, przez Stany Zjednoczone 1 listopada 1918 roku. Akty te poprzedzone były — 20 marca 1918 roku — umową między Komitetem Narodowym Polskim a rządem francuskim, podpisaną przez Dmowskiego i generała Archinarda, przekazującą faktyczną i formalną władzę nad wojskiem polskim we Francji z rąk francuskich w ręce Komitetu Narodowego. (Komitet ten dnia 4 października 1918 roku mianował generała Józefa Hallera „Naczelnym Wodzem wszystkich wojsk polskich walczących o niepodległość i zjednoczenie całej ojczyzny”).

Do powyższych aktów dodać należy deklarację z dnia 3 czerwca 1918 roku, uczynioną przez rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch w Wersalu (do której wkrótce przyłączyły się w luźniejszej formie i Stany Zjednoczone), stwierdzającą że „utworzenie Polski zjednoczonej i niepodległej, z dostępem do morza stanowi jeden z warunków pokoju” - można sobie tylko wyobrazić, jak pieklić musiał się na tą deklarację agent niemiecki Piłsudski, którego umowa z Niemcami obejmowała zrzeczenie się ziem zaboru pruskiego.

#4konserwy #dmowski #historia #polska
Ryneczek - Dmowski sojusznikiem zachodu
Twórca polskiej niepodległości Roman Dmowski ...

źródło: dmowski

Pobierz
  • 1
można sobie tylko wyobrazić, jak pieklić musiał się na tą deklarację agent niemiecki Piłsudski, którego umowa z Niemcami obejmowała zrzeczenie się ziem zaboru pruskiego.


@Ryneczek: pewnie szalał z wściekłości. A nie, czekaj. Nie muszę sobie wyobrażać, bo wiem co czuł ponieważ napisał z tej okazji list do Dmowskiego.
Narcyz_ - >można sobie tylko wyobrazić, jak pieklić musiał się na tą deklarację agent...

źródło: 4889c62c726e20d984ff713243f7

Pobierz