Wpis z mikrobloga

wiedzieliście? ja nie miałem pojęcia

Jamais vu (fr. „nigdy nie widziane”) – objaw psychopatologiczny polegający na błędnym uznaniu znanej sytuacji za nową[1].

Jamais vu należy do zaburzeń pamięci. W ich obrębie objaw ten klasyfikowany jest wśród paramnezji (zaburzeń jakościowych pamięci)[2], a wśród nich do złudzeń utożsamiających[1].

Zjawisko to polega na tym, że znana z przeszłości (np. wspominana) sytuacja zostaje błędnie uznana za całkowicie nową, dotychczas nieprzeżywaną, obcą dla przeżywającego[1].

Funkcjonuje także podobne pojęcie jamais vécu („nigdy nie przeżyte”). Jamais vu i jamais vécu określane są jako przeżycia wyobcowujące[1].

Przeciwieństwem jamais vu jest déjà vu (fr. „już widziane”).
  • 21
@Cybek-Marian czasem mam Jamais vu... Kilka lat temu miałem poważny wypadek, po której miałem problemy z pamięcią. Nie rozpoznawałem ludzi, których wcześniej nie spotykałem na co dzień, nawet przez jakiś czas nie mówiłem po polsku, bo przez rok w Azji przyzwyczaiłem się do angielskiego. Jak doszedłem do siebie, to nawet teraz napotykają mnie sytuacje, czy problemy które wydają się nowe, a po jakimś czasie przypomina się się, że już nie raz miałem
@thighslapper0: błąd OPa, że nie dodał przykładu żeża wi.
Przykład: jesteś doświadczonym kierowcą, dziesięć lat już jeździsz, jedziesz spokojny sam drogą przez las, chcesz zmienić z czwórki na piątkę i nagle nie potrafisz zmienić biegu. Patrzysz na biegi, widzisz 1, 2, 3, 4, 5, 6, widzisz, że jesteś na 4 i nie masz pojęcia jak dać na 5, jakbyś pierwszy raz widział drążek, nie wiesz jaki ruch wykonać - jakbyś
@100piwdlapiotsza: mam podobnie po długiej operacji (wycięcie nowotworu). Minęło już kilka miesięcy a nadal randomowo 'zawiesza' mi się mózg i wtedy nie pamiętam jak zrobić prostą rzecz, jak coś działa albo nie mam pojęcia gdzie jestem i nie potrafie tego określić na podstawie otoczenia (które znam) ani nie wydaje mi się to do konca jasne nawet po odpaleniu Google mapsa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Trzymaj się tam