Wpis z mikrobloga

@mirkowyzwania @MirkoWyzwanie

#mirkowyzwanie #feels #historia #ciekawostkihistoryczne #wojna

Na każdym cmentarzu spoczywają zmarli, którzy mieli ciekawą historię. Odszukaj ich groby i opowiedz nam o ich losach.


Wiele razy przejeżdżałem obok tych dwóch tajemniczych pomników w Zawadach Małych. Zawsze myślałem, że pozostałości jakiejś tajemniczej budowli. W końcu zatrzymałem się. Okazało się, że w tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali 117 więźniów.

W Zawadach Małych są dwa cmentarze. Pierwszy przy 16. Pochowano na nim 117 Polaków i Rosjan, więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie, zamordowanych w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 r. Na cmentarzyku są tez groby polskich osadników, którzy przybyli tutaj po 1945 roku.

Tuż za ogrodzeniem zachował się jeden niemiecki nagrobek. Niestety nie wiem, czy to resztki cmentarza czy też pojedynczy grób. Na północnym skraju wsi resztki cmentarza wojennego z 1914 roku.

Zawady leżą przy drodze nr 16, około 1,5 kilometra przed Starymi Jabłonkami (jadąc od strony Olsztyna).

W dniach 16-21.01.1945 uciekając przed zbliżającym się frontem esesmani i żandarmii eskortowali więźniów z obozu koncentracyjnego w Działdowie, szło przez Kozłowo, Olsztynek, Mielno, Grunwald i Ostródę a stamtąd w kierunku Olsztyna. W nocy zatrzymali się w stodołach które były w nocy pilnie strzeżone.

Mimo to dwóm więźniom udało się uciec i to dzięki ich relacjom znamy dziś przebieg tej trasy i tragiczny los tych ludzi.
Pobierz Sprus - @mirkowyzwania @MirkoWyzwanie 

#mirkowyzwanie #feels #historia #ciekawostkih...
źródło: temp_file1138977201364089186
  • 2
@Sprus było bardzo wiele podobnych zbrodni niemieckich na tamtych terenach. Pierwsza fala była w 39, gdy niemieccy sąsiedzi zrzeszeni w Selbstschutz mordowali wszystkich zbyt polskich i wyróżniających sie mieszkańców, których listy mieli już przygotowane. Druga fala była tak jak tu, pod koniec wojny.