Wpis z mikrobloga

@Szyszkalogin: bez przesady, wystarczający sprzęt dla początkującego kupisz dzisiaj za 2k. Parę lat temu to było około1,2k... Inwestowanie 10k w teleskop gdzie nie wiesz czy się wkręcisz czy nie, to jak wydawanie 20k na lustrzankę żeby sobie wziąć na wakacje raz na 5 lat. Można, tylko po co.

A znasz się?


@dziewiczajajecznica: cośtam czasem pooglądam, choć ostatnio czasu brak, ale myślę że przyszłe lato spędzę już na tarasie.

Podasz jakiś
@czyznaszmnie:
Bardziej chodzi mi o teleskop stacjonarny, żeby z balkonu obserwować kosmos.
Interesuje mnie, jak to jest z telefonami?
Żeby zrobić zdjęcie z takiego stacjonarnego teleskopu, to wystarczy przyłożyć telefon do wizjera (tak jak oko), czy może są jakieś specjalne przystawki?

I dziękuje za adres strony z teleskopami.
Właśnie sobie przeglądam, choć kompletnie się na tym nie znam.
@dziewiczajajecznica im większe lustro tym lepszy obraz. Żeby zamontować telefon to są specjalne uchwyty, ale okular też jest ważny, jedne mają szersze pole widzenia, inne bardziej powiększają, to jest ogólnie szeroki temat. Sam mam synte8 ale dzisiaj brałbym gso8 a najlepiej 10. Do wizuala wystarczający, Księżyc, Jowisz, Saturn widać spoko, M42 również, wyszukiwanie reszty to jest też dla mnie kosmos, bo w okularze widać setki gwiazd i się człowiek gubi.
Jak ma
@dziewiczajajecznica: jeżu, wybacz, kompletnie zapomniałem o tym pytaniu. Mam nadzieję że jeszcze nie jest za późno.

żeby z balkonu obserwować kosmos.


Czyli miasto z wąskim zakresem nieba i dużą poświatą ulic, czy mowa o balkonie w domu jednorodzinnym?

Ogólnie dla domku wybrałbym takiego dobsona, ewentualnie 10" jeśli budżet pozwala. Możesz szukać używek na olx, ale to loteria.
Dla bloku poszedłbym w to, w co sam mam, czyli taki, albo podobny
@czyznaszmnie:

jeżu, wybacz, kompletnie zapomniałem o tym pytaniu. Mam nadzieję że jeszcze nie jest za późno.

Spokojnie.
Nic się nie stało.
I tak jest kiepsko z kasą.
Czyli, wciąż, pozostaje to moim małym marzeniem.
Może kiedyś.

Mimo wszystko, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
To bardzo miło z twojej strony. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trzymaj się tam.