Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#pracait #pracbaza #testowanieoprogramowania #programowanie

Hej, jestem dość młodym stażem pracownikiem w sektorze IT. Od siedmiu miesięcy jestem testerem teoretycznie manualem a praktycznie 50% pracy poświęcam na automaty które tworzę totalnie od zera, czyli od napisania własnego frameworka z którego będą korzystać jeszcze inne osoby, mam też już cały serwer w pracy poświęcony na pospinanie wszystkiego w CI/CD (Jenkins). Mam tylko kilka, małych problemów w pracy które czasami nie pozwalają mi w spokoju pracować.

Jednym z nich jest syndrom złodzieja, z tym walczę jak tylko mogę ale czasem jest to silniejsze, głupie uczucie, że wszystko co teraz robie to czysty fart, strach przed zwolnieniem, strach przed kolejnym epizodem szukania pracy etc...

Kolejną rzeczą, jest brak kogokolwiek nade mną, kto mógłby wskazywać mi kierunki w których powinienem podążać jeśli chodzi o nauke co jest strasznie męczące, nie będę ukrywał, że chce być specjalistą w swoim fachu, czytam książki, artykuły, poradniki, kursy. Krótko mówiąc robie wszystko co poszerzy moją wiedzę ale nie wiem, czy jestem faktycznie w stanie sam osiągnąć wysoki poziom, bez wcześniejszego ukierunkowania przez osobę starszą stażem i bogatszą w doświadczenie.

Problemem u mnie w testowaniu był taki, że całą teorie musiałem sam sobie zorganizować, na studiach temat liźnięty bardzo powierzchownie,coś na zasadzie "Macie tu toolsy jmeter, rest assured i selenium i nara" i zaczynałem od totalnego zera jeśli o to chodzi.

No i ostatnie pytanko, czego byście oczekiwali, od mida testera automatyzującego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pozdrawiam ciepło.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Więcej doświadczenia niż te 7 miesięcy to raz a dwa to nie mając nikogo nad sobą prawdopodobnie produkujesz kod który wymaga refaktoryzacji. Praca w teoretycznie jednym projekcie i to tak krótki okres czasu to za małe doświadczenie żeby mianować się midem. Pracując samodzielnie i bez nadzoru kogoś z większym doświadczeniem nie da Ci feedbacku co robisz nie tak, napisanie frameworku który tobie wydaje się ok jest niby spoko ale prawdopodobnie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim
Heh troche miałem podobny problem jak zaczynałem, doszkalalem się sam ale koniec końców po prostu zmieniłem prace na taka gdzie bede miał seniora który będzie mnie nakierowywal, bo siedząc samemu trudno wychwycić błędy jakie się robi i co usprawnić.

może popracuj nad teoria typu co powinieneś automatyzować, czego nie powinieneś, jak można zautomatyzować testy niefunkcjonalne. Na start poczytaj (wcale nie potrzebujesz papierka, przynajmniej narazie) ISTQB foundation level, z 30% to #!$%@?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: zmień pracę tak aby w jednym frameworku pracowali kilka osób. Pull requesty, dyskusje w nich, poznanie punktu widzenia innych osób na rozwiązanie tego samego problemu są bezcenne
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @inquis1t0r tak, chodziło mi o syndrom oszusta, pomyłka.

@Zwierzak24 to było pytanie bardziej orientacyjne. Bardzo lubię firmę w której pracuje bo jest bardzo ciekawy projekt ale problemem jest właśnie to, że nie jestem w stanie się nikogo poradzić dookoła, bo ja jestem jedyną osoba z testerów która w ogole potrafi kodzić :/.

Co do frameworka, niestety też próbowałem się posiłkować jakimś innym napisanym frameworkiem z gita ale
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ja tak zaczynałem swoją 'kariere' z IT - projekt który musiał spełniać wymogi posiadania jednego testera, ale nikt nic ode mnie nie wymagał więc zamiast #!$%@?ć się czy martwić o wywalenie, korzystałem w pełni z tych 8 godzin żeby nauczyć sie programować, nauczyć się podstaw testowania, postawić pierwszy framework i korzystać z pomocy deweloperów z projektu. Jeśli możesz ciągnąć obecny projekt to to rób i korzystaj z tego, że ktoś
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ogarnij mentora - nie musi byc w Twoim projekcie ale moze macie wiecej testerow w innych projektach? nie musisz sam szukac - napisz do HRow / swojego Line Managera, ze szukasz kogos takiego i oni powinni CI pomoc znalezc
  • Odpowiedz
@Tang0: A co wchodzi w skład podstaw testowania? Jestem w podobnej sytuacji co OP i obecnie czytam ISTQB FL i mam wrażenie, że na ten moment 30% książki to trochę takie lanie wody.
  • Odpowiedz