Wpis z mikrobloga

#kredyt #kredythipoteczny #raty #kiciochpyta

Nigdy nie brałem niczego na raty, ale moi znajomi zawsze wszystko biorą na raty, bo budują tą mityczną "zdolność kredytową". Odłożyłem sobie 3k na telefon, ale pojawiła się ta myśl - a może wziąć na raty tak jak oni? Żaden problem zapłacić całość, ale gdzieś z tyłu głowy pojawiła się ta ich "zdolność kredytowa". Ale... zacząłem przeglądać neta, starsze wpisy na mikro i dużo wpisów, że "zdolność kredytowa" to mit i w niczym nie pomoże, a branie rat może co najwyżej zaszkodzić.

Ech... to jak to w końcu jest?
  • 40
@Bardzo_Suabe_Rymy Z tego co się orientuję to do kredytu hipotecznego nie jest potrzebna historia kredytowa. Za to przydaje się do konsumenckiego. No i najważniejsze, historia kredytowa nie wpływa na zdolność kredytową.
@Bardzo_Suabe_Rymy: jak płacisz w czasie to nie zaszkodzi. Jak bierzesz hipotekę to analityk lubi sobie wszedzie zajrzeć. Jak zobaczy, że spłacasz raty zawsze na czas to pomyśli, że ok, a co pomyśli jak nie masz żadnej historii? Ja np bym pomyślał, że ok tak jakbyś spłacał na czas ale ktoś inny może inaczej pomyśleć.
@Super-Login: Ok, np. na stronie BIK:

"Dobra historia kredytowa w BIK

Kluczowe znaczenie ma Twoja historia kredytowa w BIK. Bank przeanalizuje to, czy terminowo spłacałeś swoje wcześniejsze zobowiązania – jeżeli były z tym problemy i przekraczałeś terminy, wniosek może zostać odrzucony.

Czy to, że wcześniej zaciągałeś kredyty lub pożyczki może mieć wpływ na decyzję banku? Tak – jeżeli posiadasz historię kredytową i terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, masz większą szansę na pozyskanie
@Bardzo_Suabe_Rymy ten koleś to debil I tyle. Problem z ratami 0 jest taki masz 3000 i wydajesz na telefon więc nie masz 3000.
Bierzesz raty 0% i masz nadal 3000 więc możesz pójść w długą i wydać kasę na dziwki koks #!$%@? w kasynie a kredyt zostaje i dalej masz dług 3000. Więc dlatego mówię że jak masz brać to kasa 3000 na lokatę i jest pewność że nie wydasz.
Ech... to jak to w końcu jest?


@Bardzo_Suabe_Rymy: Brak historii kredytowej nie jest przeszkodą do uzyskania kredytu hipotecznego i pozytywna historia kredytowa w żaden sposób nie ułatwia uzyskania takiego kredytu. W przypadku gdy historia kredytowa jest negatywna - czyli występowały opóźnienia w spłacie zobowiązań stanowi to przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Dlatego biorąc raty, karty kredytowe itp można przez przypadek znacznie utrudnić sobie możliwość uzyskania kredytu hipotecznego w przyszłości. Duża aktywność
@marcpol ojciec chciał kredyt na 100 tys i nie dostał bo nie miał historii a kredyt hipoteczny to inna para kaloszy..
Przecież bankowi zawsze się będzie opłacał ten kredyt bo jak ktoś go nie spłaca to przejmuje nieruchomość i jest na plus i tak