Wpis z mikrobloga

Wykopkowi inwestorzy, wypowiedzcie się.

A) Sprzedawać stare orlenisko z ceną zakupu ~60 zł żeby nadpłacić 20% hipoteki na stałej stopie 5,94%,

B) trzymać akcje pod dywidendę i potencjalny wzrost wyceny?

Stała stopa do końca 2027 roku, obecna rata krechy to jakieś 19% miesięcznego budżetu, po nowym roku możliwe że zbiję to do poziomu 15%.

#gielda #nieruchomosci #orlen #meczennicypkn
  • 17
@b7kj nie znam się, ale ogólnie stopy w ciągu najbliższego roku dwóch powinny spadać. Czy nie lepiej nadpłacić przy niskich stopach?

Nie chce wprowadzac w błąd, ale jedynie się dowiedzieć
@b7kj: ja wszystkie nadwyzki wale w kredyt, to pewna stopa zwrotu i bez podatku Belki. Do tego pewnie masz jakies ubezpieczenia na zycie etc, wiec koszt jest realnie wiekszy niz 5,94. Jak placilesz w jednej transzy to chyba po wczesniejszej splacie musza oddac proporcjonjalnie kase - mi przynajmniej oddali po splacie calkowite. Ciezko to przebic gielda w long runie.
via Android
  • 1
@koojon nadwyżki mam i tak i tak, to leci w nadpłacanie na bieżąco. Kasa z akcji to odrębny temat.

Ubezpieczenie od utraty pracy miałem doliczone do wziętego kapitału na 4 lata. 2 lata już minęły, a kredytu nie uda mi się spłacić w całości w przeciągu kolejnych 2 lat, niezależnie od tego czy pchnę teraz to co mam na giełdzie w nadpłatę czy nie, więc na odzyskanie kasy z ubezpieczenia nie ma
Ubezpieczenie od utraty pracy miałem doliczone do wziętego kapitału na 4 lata. 2 lata już minęły, a kredytu nie uda mi się spłacić w całości w przeciągu kolejnych 2 lat, niezależnie od tego czy pchnę teraz to co mam na giełdzie w nadpłatę czy nie, więc na odzyskanie kasy z ubezpieczenia nie ma szans.


@b7kj: Chodzi raczej o to, że składka tego ubezpieczenia jest pewnie zależna od obecnego kapitału do spłaty,
Czy nie lepiej nadpłacić przy niskich stopach?


@Tytyka: jeśli robisz nadpłatę, to z tej nadpłaty odejmują obecną ratę, a pozostaly hajs leci w pożyczony kapitał (nie odsetki). Tym samym spada pożyczony kapitał, co przy dużych stopach daje duży spadek pieniędzy do oddania (kapital+odsetki).
via Android
  • 0
@JC97 nie mam odrębnej składki miesięcznej/rocznej, ubezpieczenie było płatne z góry 10k, i te 10k zostało doliczone do kwoty pożyczonego kapitału. Można powiedzieć że składkę mam wliczoną w ratę.
@b7kj: Co to znaczy, ze kasa z akcji to inny temat? Kasa to kasa :P Jak nadplacasz kredyt to redukujesz strate na odsetkach. Ja mam teraz 0 na gieldze z uwagi na wysokie stopy, ktore tez w kontekscie swiatowym tlumia wzrosty na gieldach -> ludzie placa wieksze raty -> maja mniej kasy na kasyna/gieldy -> mniej kasy na gieldzie -> mniejsze wzrosty. Polowa WIG20 to panstwowka, ktora moze jutro stwierdzic, ze
via Android
  • 0
@koojon plusem kredytu na stałej stopie w okresie jej obowiązywania jest to że nadpłaty są niewrażliwe na inflację - tysiąc wpłacony w 2023 ma taką samą wartość dla banku jak tysiąc wpłacony w 2021, mimo że siła nabywcza tego tysiąca spadła w tym czasie o przynajmniej 30%.

Kasa z akcji to inny temat w takim sensie że tak czy tak na 90% uporam się z kredytem przed końcem 2027 roku. Wrzucenie kasy