Wpis z mikrobloga

Ehh, Poczta Polska to jednak do zaorania...

16/10/23 bank nadał do mnie listem poleconym dokumenty i do tej pory nie ma. Na stronie śledzenia przesyłek jest po prostu info nadano.
Zadzwoniłem na infolinię, don urzędu skąd nadano oraz do odbiorczego i rozkładają ręce, że nie ma jak sprawdzić. Na dostarczenie jest 5 dni, ale nie gwarantowane, a jakbym chciał złożyć reklamację to po 30 dniach od wysłania.

Ważne dokumenty, które z kolei muszę złożyć w innym terminie do 2 listopada i nie wiadomo czy dotrą.

Nic nigdzie nie da się zrobić.

#pocztapolska #poczta #kurier #zalesie
  • 9
  • Odpowiedz
@Wloczykij2:
Reklamację usługi powszechnej z tytułu zaginięcia, można złożyć po upływie 14 dni od dnia nadania. Natomiast z tytułu niewykonania usługi, po upływie 14 dni roboczych od dnia nadania.

Niewykonanie usługi powszechnej, to niedostarczenie przesyłki lub niepozostawienie zawiadomienia w ciągu 14 dni roboczych od dnia nadania. Termin 30-dniowy dotyczy usług niepowszechnych (czyli np. usług kurierskich). Są to terminu ustawowe.

Pytanie, czy bank wysłał dokumenty listem poleconym, czy przesyłką firmową. To dwie
  • Odpowiedz
@pcela nie wiem czym wysłany, ale chyba polecony, bo tak mi w mailu napisali z banku. Generalnie dla mnie nie ma różnicy jak ich ustawa chroni, ale po prostu nadane tydzień temu i do dziś nic nie ma.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2:
To nie list polecony, tylko przesyłka firmowa, będąca usługą niepowszechną. Przewidywany termin doręczenia, to 4 dni robocze. Reklamację zaś można składać po upływie 30 dni od nadania (to termin ustawowy i obowiązuje wszystkich operatorów pocztowych w Polsce).

W razie zaginięcia przysługuje odszkodowanie w żądanej wysokości, ale nie więcej niż dwukrotność opłaty za nadanie plus 10 zł z tytułu wartości przesyłki (maksymalna wartość przesyłki to 10 zł).

ps. To najtańszy rodzaj
  • Odpowiedz
@pcela rozumiem, czyli ciągle jest nadzieja, że nie zaginęła… bank też miał to przysłać najszybciej, bo to m.in faktury i umowy, a widać nadal to zwyczajnie i jeszcze napisali mi że poleconym poszło.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: no terminy regulaminowe są długie, często dotrze szybciej, ale trzeba je brać pod uwagę, bo to loteria, więc bank nie lepszy, pilne dokumenty poleconym xD

Jak można bez problemu druknąć ponownie, to jeszcze ujdzie, po zgłoszeniu opóźnienia powinni nadać kolejny raz, przy takim podejściu masowa wysyłka wyjdzie taniej.

Jednak jak trudno odtwarzalne, no to kpina. Powinna być przesyłka z krótkim terminem i dokładnym śledzeniem, wtedy albo szybko dotrze albo od
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: sklep Komputronik na reklamacje odpisywał kurierem, by dotarły w ustawowym terminie, no choć wtedy to jest w ich interesie, po terminie rękojmia byłaby automatycznie uznana.

Umowę na masową wysyłkę i tak mają, więc różnica to pewnie jakieś grosze, o które za to bank się będzie bić, tym bardziej skoro brak tych dokumentów jest problemem tylko klienta.
  • Odpowiedz