Wpis z mikrobloga

#seriale #serialseries

Poker Face

Produkcja: 2023 -? (Sezon 1)
Twórca: Rian Johnson
IMDb: 7.9/10 https://www.imdb.com/title/tt14269590/
https://upflix.pl/serial/zobacz/poker-face-2023

Serial w starym stylu nawiązujący do złotych lat seriali detektywistycznych. Bohaterką jest rudowłosa (grana przez Natashe Lyonne, którą możecie kojarzyć z Russian Doll) kelnerka o dość niesamowitym darze. Jest ludzkim wykrywaczem kłamstw co przynosi jej zarówno dużo szczęścia jak i przekleństwa. Jest to serial proceduralny [series], w którym każdy odcinek jest o czymś innym i może być oglądany w oderwaniu od pozostałych. Dotyczy to najczęściej seriali policyjnych i medycznych ale zdarzają się wyjątki jak Sliders. Tu właśnie Poker Face najbardziej przypomina mi Columbo - każdy odcinek to zamknięta historia. Przeważnie poza nowymi "sprawami" w odcinkach pojawiał się wątek prowadzony w całym sezonie lub nawet przez cały serial. Dobrym przykładem tego jest "Z Archiwum X" gdzie mamy odcinki z potworami tygodnia i odcinki legendarne czyli opowiadające historię porwania siostry agenta Muldera. Alternatywą dla [series] jest [serial] gdzie każdy odcinek wypływa z poprzedniego opowiadając jedną historię podzieloną na odcinki (np. adaptację książki) i tu możemy mieć zarówno tasiemce jak Modę na Sukces ale również mini seriale jak Czarnobyl. Są jeszcze antologie gdzie zarówno postacie jak i cała historia jest co odcinek nowa (jak w Black Mirror). Mimo iż Poker Face ma oddzielne historie co odcinek to w przedostatnim odcinku doświadczymy "clifhangera" czyli urwania wątku typowego dla tasiemców pokroju Żywych Trupów.
Ten serial mocno mnie wciągnął w nostalgiczny nastrój, bo zawsze byłem fanem Columbo a tu nawet napisy są stylizowane na te z lat 70 zamiast dzisiejszych czołówek serialowych.
Jednak podobieństw jest więcej, bo na początku odcinka widzimy jak dochodzi do przestępstwa a dopiero później wracamy do głównej bohaterki i jej udziału w tym wydarzeniu. Nawet elementy łopatologicznego tłumaczenia przestępcy gdzie popełnił błąd nie zabrakło. Z drugiej strony nie zabrakło też typowych błędów i oszustw takich seriali gdzie widz nie możne rozwiązać sprawy, bo nie wszystko kamera pokazała... więc naciągania też trochę jest ale w rezultacie ogląda się to dobrze, właśnie tak jak stare seriale detektywistyczne. Świeżością jest "moc" postaci ale wydaje się tanim trikiem przy nieustępliwości detektywistycznej człowieka z wymiętym prochowcu, to bardziej stylizacja w stronę Monka i jego natręctw.
Serial na razie ma jeden sezon - 8 odcinków gdzie tylko pierwszy i ostatni są fabularnie powiązane.
Dużym plusem (i kolejnym podobieństwem) są występy znanych aktorów w niemal każdym odcinku jako "Guest star" ale nie będę zdradzać kogo zobaczycie, bo to miłe zaskoczenia.

Czy polecam? Tak, tym wszystkim, którzy wychowali się na Columbo, Kojaku, Herkulesie Poirot czy Świętym. Myślę, że podobnie jak ja poczujecie klimat starych kryminałów. Nie jest to doskonały serial, miejscami stylizowany na klasyki, ale ogląda się go przyjemnie do obiadu i czekam na drugi sezon. Natomiast jak ktoś szuka wartkiej akcji, pościgów i strzelanin to tu znajdzie tego niewiele.

P.S. To jest powtórka wpisu z wczoraj ale już z dobrym tagiem :)
WLADCA_MALP - #seriale #serialseries

Poker Face

Produkcja: 2023 -? (Sezon 1)
Twórca...

źródło: poker

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz