Wpis z mikrobloga

@mirko_anonim: podstawowa kwestia to płynność czyli zdolność do regulowania zobowiązań w okresie 1 m-ca. I o to musisz zadbać w pierwszej kolejności przy każdym zobowiązaniu. Bk2 można nadpłacać po 3 latach ale z ograniczeniami, które obowiązują w kolejnych 7 latach. Czyli ograniczenia masz w okresie doplat. Po okresie doplat możesz nadpłacać jak chcesz. Co się opłaca to trzeba policzyć w excelu.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Opłaca się jak najdłużej. Jeśli weźmiesz kredyt na 30 lat i spłacisz w ciągu 25 lat to koszt wyjdzie taki sam jakbyś wziął na 25 lat. A w razie czego masz 5 lat więcej.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Dokładnie jak piszesz, każda nadpłata to przeliczanie kredytu na nowo. Najlepiej brać jak najdłużej (PKO BP) Przez 10 lat nic nie nadpłacać i później w 121 miesiącu spłacić wszystko
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Odsetki są naliczane na bieżąco, na podstawie aktualnego salda kapitału. Oznacza to, że kredyt na krótszy okres będzie miał mniejszą sumę odsetek (bo kapitał spada szybciej) niż kredyt na dłuższy okres. Jednocześnie nadpłacanie raz w miesiącu kredytu na dłuższy okres w taki sposób, aby rata plus nadpłata były równe racie kredytu na krótszy okres skutkuje identyczną sumą odsetek.

Program BK2 jeszcze bardziej komplikuje sytuacje. Niskie oprocentowanie rzędu 2% przez pierwszych
  • Odpowiedz