Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem jak obliczyć wynagrodzenie przy umowie zlecenie. Jak wyglądają koszty przy tej umowie? Minimalna to 23,50 zł brutto (21 zł netto).
Zakładając, że zleceniobiorca przepracuje te 168h to minimalna wychodzi 23,5*168 = 3948 zł brutto, gdzie na UoP minimalna to 3600 zł brutto. Skąd ta różnica?

Gdy w kalkulatorze wynagrodzeń pracuj.pl wpiszę kwotę 3600 zł brutto, to na zleceniu netto, kalkulator pokazuje wynik 2600 zł (co na godzinę wychodzi 2600/168=15,48), a przy kwocie 3948 zł brutto, pokazuje wynik 2852 zł netto (co na godzinę wychodzi 2852/168=16,98 zł).

Skąd więc oficjalna informacja, że minimalna netto to 21 zł netto, skoro nijak nie mogę wywnioskować tej kwoty? Jak to działa?

https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

#praca #przedsiebiorczosc #firma #prawo #prawopracy #pracbaza #zus #hr
  • 7
@kamilukamilu:

na UOP masz przewidziane minimalne wynagrodzenie np. za pełen wymiar czasu pracy w całym miesiącu (tzw. pełen etat) - i jest to zawsze (o odstępstwach pisze w drugim komentarzu) ta sama kwota np. 3600 zł brutto, natomiast liczba godzin w ramach ww. pełnego wymiaru czasu pracy jest różna w poszczególnych miesiącach i w żaden sposób co do zasady nie wpływa to na ww. kwotę minimalnego wynagrodzenia (po prostu jest ustalona
@kamilukamilu: dodatkowo - w przypadku UOP możesz także się umówić, że zamiast wynagrodzenia ryczałtowego - masz stawkę godzinową (minimalną). W takiej sytuacji - jeśli pracujesz w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a w danym miesiącu pełen wymiaru czasu pracy wynosił np. 152h, to licząc 152 x miminalna stawka godzinowa np. nie wyjdzie 3600 zł brutto, wtedy pracodawca musi dopłacić do ww. kwoty. Jeśli wyjdzie ponad 3600 - to wtedy dostajesz tą
@Nightwalk: Weźmy pod uwagę stawkę minimalną. Dawniej część pracodawców szukała oszczędności (czy też wykorzystywała ludzi?) oferując umowy zlecenia, zamiast UoP. Zakładając, że rodzaj pracy wymaga standardowego czasu pracy 8h/dzień roboczy, to pracodawcy teraz w ogóle nie opłaca się oferowanie umowy zlecenia zamiast UoP? (Np. wrzesień z 168h: 23,5*168 > 3600)
Natomiast dla zleceniobiorcy zdecydowanie bardziej opłacalne jest zlecenie niż UoP, bo np. w takim wrześniu zarobi 21*168=3528zł, zamiast 2784 zł (minimalna
@kamilukamilu: w 99% przypadków pracodawcy będzie bardziej opłacało się zlecenie, a pracobiorcy - umowa o pracę. Nie bierzesz pod uwagę np. urlopów - siedzisz 26 dni w domku i dostajesz za ten czas kasę na UOP, podobnie w każdy inny ustawowo wolny dzień od pracy np. 11 listopada, 1 listopada, wielkanoc, 15 sierpnia i tak dalej (czyli pracodawca wolałby w tym przypadku zawrzeć z pracobiorcą umowę zlecenie, bo jak ktoś nie
@Nightwalk: Co do dodatkowych benefitów to pełna zgoda, ale do samej wypłaty uwzględniając urlop to mamy taką sytuację:
Rok 2023 ma 2000 h roboczych. Odjąć 26 dni urlopu to 1792h, czyli 1792*21=37632 zł na zleceniu do ręki, a w Uop mamy 2784*12=33408 zł netto. Czyli w ciągu roku na UoP, pracobiorca zarobi 4224 zł mniej niż na zleceniu.
@kamilukamilu: Wydaje mi się Mirku, że używasz złego kalkulatora (albo zaznaczasz złe dane) i stawka netto przy umowie zlecenie przy pełnym oskładkowaniu wychodzi o wiele mniejsza na godzinę niż 21 zł. Możesz np. nie płacić składki chorobowej - ale wtedy nie masz L4, gdzie na UOP masz obowiązkową składkę chorobą. Nie upieram się, spróbuj po prostu np. tego kalkulatora: wpisałem 3980~ brutto (odpowiednik 168 x 23.50 zł brutto) i zaznaczyłem pełne
@Nightwalk: No racja, w kalkulatorach pokazuje to lepiej. Info o 21 zł wziąłem z Google po wpisaniu frazy "minimalna netto zlecenie", gdzie otrzymałem same informacje typu:
- Od lipca 2023 kwota netto za godzinę wynosi około 21 zł (23,50 zł brutto).
- W 2023 roku minimalna stawka godzinowa brutto wyniosła od 1 stycznia 2023 roku 22,80 zł (około 20 zł netto) oraz od 1 lipca 2023 roku 23,50 zł (około 21