Wpis z mikrobloga

Sycylia jest przepiękną wyspą bogatą w barokowe miasta, niesamowite plaże, a także starożytne świątynie. Jednym z najbardziej popularnych miejsc tego typu na Sycylii jest tzw. Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento. Przy okazji będąc w tamtej okolicy nie można pominąć tzw. Schodów Tureckich, które również należą do znanych sycylijskich atrakcji.

Zapraszam do znaleziska

- Dolina Świątyni po włosku Valle dei Templi jest największą i najciekawszą atrakcją, która znajduje się w Agrigento. Ten park archeologiczno-krajobrazowy wpisany jest od 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość zabytków na jego terenie pochodzi z V wieku p.n.e., gdy miasto prężnie się rozwijało.
- Na terenie Valle dei Templi zobaczyć można kilka pięknych świątyń z czasów greckich, z których w najlepszym stanie zachowała się Świątynia Concordii. Obiekty powstały w stylu doryckim i zbudowano je z lokalnego tufu wapiennego.
- Świątynia Concordii zwana Świątynią Zgody (Tempio della Concordia) jest najlepiej zachowaną na terenie całego kompleksu w Dolinie Świątyń w Agrigento. Zbudowano ją około 430 roku p.n.e.. W VI wieku została przekształcona w kościół, co prawdopodobnie przyczyniło się do przetrwania w dobrym stanie, w jakim jest dzisiaj. W połowie XVIII wieku obiekt przeszedł remont, a nazwa Świątynia Zgody została nadana właśnie po nim.
- Schody Tureckie (Scala dei Turchi) to piękny biały klif o wysokości około 90 metrów. Mieszczą się kilka kilometrów od Agrigento, gdzie można zobaczyć piękną Dolinę świątyń. Cała formacja wygląda niczym schody opadające do morza. Klif swoją barwę zawdzięcza wapiennej skale, która nazywana jest marglem. Według legendy saraceńscy Piraci mieli cumować w pobliżu statki, po schodach wspinać się na klif, aby atakować pobliskie osady. Mieszkańcy Sycylii nazywali ich Turkami, stąd obecna nazwa miejsca.

https://wykop.pl/link/7239369/dolina-swiatyn-valle-dei-templi-w-agrigento-oraz-schody-tureckie-sycylia

#antekpodrozuje #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #wakacje #wlochy #sycylia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania
---------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz być wołany w przyszłości, to poniżej zaplusuj odpowiedni komentarz :)
(piszę o różnych miejscach w Polsce oraz na świecie)
antekwpodrozy - Sycylia jest przepiękną wyspą bogatą w barokowe miasta, niesamowite p...

źródło: 056

Pobierz
  • 10