Wpis z mikrobloga

Jako że często jeżdżę bocznymi drogami, chcę zamontować w #skoda #octavia dwa dodatkowe oświetlenie w postaci szperaczy.
Poczytałem trochę i wiem że #prawo pozwala legalnie na montaż dwóch dodatkowych świateł drogowych - chyba że się mylę.
Myślałem o czymś takim:


Homologację ponoć ma, więc o to bym się nie martwił.
Teraz pytanie - mogę to podpiąć szybkozłączką pod przewody od świateł drogowych oryginalnych? Chodzi o to żeby działały wraz z oryginalnymi światłami drogowymi.
Bezpiecznik pod światła drogowe mam osobno na lewe i osobno na prawe po 10A. Światła drogowe mam na żarówce H4 55W, więc bezpiecznik oryginalny mógł by być i 5A z tego co liczę.
Dobrze myślę że po zamontowaniu do tego obwodu w.w. lamp nie będzie problemu?

#motoryzacja #elektryka #pytanie
  • 20
@modzelem no nie widzą aż tak daleko, od razu uprzedzam - reflektory są ok, żarówki nowe, światła ustawione najwyżej jak się da żeby innych nie oślepiać.
Nadal mało ( ͡º ͜ʖ͡º)
Kolega kiedyś przewiózł mnie swoją Vitarą gdzie ma podobne światła pod długie podpięte i piękna widoczność jak to włączył.
@sberatel właśnie się nad tym zastanawiam, bo homologację niby ma.
Myślałem też o montażu zwykłych halogenów na H3, ale to też ciągnie 55W więc na styk jeżeli chodzi o instalację elektryczną bo (55x2)/12=9,17 więc te 10A na styk by było.
mogę to podpiąć szybkozłączką pod przewody od świateł drogowych oryginalnych?


@Gandezz: nie powinno tak tak się robić bezpośrednio ale robi to się za pomocą przekaźnika (taki przełącznik)

czyli włączasz światłą drogowe które włączają przekaźnik i ten dopiero złącza przewody i zapala te dodatkowe światła,
to jest też proste w wykonaniu, te dokładane światła też będą miały swoje osobne bezpieczniki
zwykle reflektory na H4


@Gandezz: to jest przyczyna. Xsenon i led dają więcej światła.

Zastanawiam się nad legalnoscią takich dodatkowych światel

IMO jak już musisz kombinować to żarówki led h4
@modzelem z tego co widziałem to jest to legalne, ale jak to zamontować... Nie napisali.
Mogę jeszcze kupić halogeny na zwykłą żarówkę H3 (jak w rajdówkach), pytanie czy to da zamierzony efekt
@NuklearnySzpadel nie jest to głupie, pomyślę, dzięki za pomysł.
@SpalaczBenzyny ok, ale do czego podłączam przekaźnik?