Wpis z mikrobloga

@db658d9de50e3168d1434a9d58336bcc056: ale ty wiesz o czym on mówi? on mówi o pkb per capita wg parytetu siły roboczej, czyli ile jesteś REALNIE w stanie kupić za swoją wypłatę i w tej chwili faktycznie średnio jesteśmy w stanie kupić o 32% więcej za średnią wypłatę niż w 2015, to nie jest żadna nowość czy ideologia glapińskiego od dawna o tym wiadomo
@12lat25cm: Nie wyłapałem zrozumiałem że prezes miał jednak na myśli GDP PPP.
W takim przypadku tak wygląda:

Polska:
2016: 28497,1 $
2022: 36798,19 $

Niemcy:
2016: 51879,67 $
2022: 53560,09 $

Natomiast piję głównie do porównywania gołych procentów bez odniesienia do bezwzględnych wartości. Uważam że to jest lekka manipulacja ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@db658d9de50e3168d1434a9d58336bcc056: nie jest to żadna manipulacja, startowaliśmy z dupy a rozwijamy się szybciej niż sąsiedzi, nie mieszając do tego polityki idziemy w dobrym kierunku. W 2015 najniższą krajową było 1750 brutto przy cenie 4 zł za 1 euro, wzrost zarobków jest faktem, mimo tego że dalej jesteśmy daleko za zachodem, to jesteśmy w o niebo lepszej sytuacji niż 8 lat temu
@12lat25cm:

on mówi o pkb per capita wg parytetu siły roboczej, czyli ile jesteś REALNIE w stanie kupić za swoją wypłatę i w tej chwili faktycznie średnio jesteśmy w stanie kupić o 32% więcej za średnią wypłatę niż w 2015

Co ma PKB do wypłaty?
32 procent czego? Mieszkania, masla, chlybka czy oplat za autostrade?


@peszmerd: 32% średnich dóbr i kosztów życia które bierze pod uwagę eurostat, rozumiem, że można nie ufać danym rządowym, ale eurostatowi to chyba warto zaufać, myślę że macki kaczyńskiego nie sięgają do eurostatu, przypomnę że eurostat powstał w 1972 i ma siedzibę w Luksemburgu

Co ma PKB do wypłaty?


@satba: niepewny czy xD
odróżniasz pojęcie PKB od parytetu siły nabywczej?
nie jest to żadna manipulacja, startowaliśmy z dupy a rozwijamy się szybciej niż sąsiedzi, nie mieszając do tego polityki idziemy w dobrym kierunku. W 2015 najniższą krajową było 1750 brutto przy cenie 4 zł za 1 euro, wzrost zarobków jest faktem, mimo tego że dalej jesteśmy daleko za zachodem, to jesteśmy w o niebo lepszej sytuacji niż 8 lat temu

Ja wcale nie twierdze, że jest źle. Po prostu porównywanie procentów jest
najsilniejszą gospodarka świata 30 lat temu miała dołączonego upośledzonego brata.


@niezdiagnozowany: nrd była akurat krajem dość dobrze rozwiniętym jak na standardy komunistyczne, na pewno była dużo bardziej rozwinięta niż Polska w tamtym okresie
NRD miało pkb na osobe na poziomie ok 10k$ a Polska ok 6k$ przed upadkiem komuny