Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Artykuł pierwotnie ukazał się za pośrednictwem Anonimowe Mirko Wyznania, ale oczywiście biauek nie mógł czegoś nie sknocić i przy modernizacji do wykopu cośtam-zero uwalił i AMW i mój artykuł, który został ucięty w połowie. Ponieważ nad jego pisaniem spędziłem cały sobotni ranek w 2020 roku, a także dużo więcej czasu, gdy czytałem rozmaite cytowane artykuły, nie chciałbym, żeby przez jednego poznańskiego koziołka praca ta poszła na marne. Tu oryginalny artykuł wraz z komentarzami mirków Ponieważ widzę, że jest ograniczenie do 10 k znaków na mirko anonim, to gdy wpis zostanie zaakceptowany, dodam resztę w komentarzach (całość ma prawie 30 k znaków xD).

#gruparatowaniapoziomu #owady #pluskwy #nauka #protip #mieszkanie #polskiedomy #ciekawostki trochę #biologia i #entomologia

Spis treści:
- Pluskwy - skąd się biorą, jak działają, jak z nimi walczyć.
- Biologia pluskwy
- Rozród pluskwy
- Skąd wzięły się pluskwy w moim domu?!
- Profilaktyka
- Rozpoznanie problemu
- Wojna z pluskwami - czego nie robić, a co robić
- Profesjonalne metody walki z pluskwami

Pluskwy - skąd się biorą, jak działają, jak z nimi walczyć.

Zacznijmy od tego, że sprawa nie powinna być szczególnie wstydliwa. Obecnie na świecie (!!) przeżywamy renesans pluskiew. *. Historia w skrócie wygląda tak - pluskwa domowa (Cimex lectularius) towarzyszy człowiekowi od czasu, gdy ten zaczął żyć w jaskiniach. Robal przekwalifikował się z nietoperzy (historia lubi się powtarzać ;)) na ludzi i od tego czasu aż do około lat 60. towarzyszył nam pijąc naszą krew. W latach 60. odkryto i zastosowano DDT co przyczyniło się do niemal całkowitego wytępienia pluskwy w krajach rozwiniętych. Obecnie owad ten przeżywa swój renesans - jest to głównie wynik naszej ogromnie zwiększonej mobilności. Zwykła podróż biznesowa może spowodować, że pluskwy, które wczoraj były w hotelu w Nowym Jorku, dzisiaj mogą się rozpełzać radośnie po mieszkaniu w Gdańsku. Jeśli po drodze masz przesiadki, śpisz w innym hotelu, siedzisz na jakimś tapicerowanym krześle na lotnisku, potencjał roznoszenia robala jest wielokrotnie zwiększony. Poza tym (o czym jeszcze napiszę) owad ten ma niesamowite zdolności uodparniania się na różne chemikalia. Przytoczony DDT został aktualnie wycofany ze względu na jego szkodliwość dla środowiska, ale stosowanie go dzisiaj prawdopodobnie i tak nic by nie dało, gdyż robale uodpornione na niego pojawiały się już w latach 60. ubiegłego wieku.

Biologia pluskwy

Poznajmy zatem naszego przeciwnika. Pluskwa domowa należy do pluskwiaków różnoskrzydłych, do rodziny pluskwowatych. Wbrew nazwie swego rodzaju, nie ma ona skrzydeł, ani możliwości latania (uff!). Potrafi za to bardzo szybko biegać (ok. 1 m/min). Ze względu na bardzo spłaszczone ciało, ma niesamowite zdolności wchodzenia w najmniejsze szpary, które pozwalają jej się ukryć i w spokoju składać jaja. Pluskwa porusza się za pomocą sześciu nóg (jak to owady) zaopatrzonych w haczyki. Nie zapewniają jej one jakiejś niesamowitej przyczepności, dlatego zbyt równe powierzchnie są dla niej niekomfortowe - po prostu się na nich ślizga. Z kolei relatywna słabość nóg nie pozwala im łatwo poruszać się po zbyt nierównych i włochatych powierzchniach (np. dywany). Dla pluskwy najważniejsze jest osiągnąć złoty środek - nie za gładko, nie za chropowato. Na nasze nieszczęście podłogi, ściany, materace i łóżka zapewniają jej dostateczną przyczepność, by mogła sobie poradzić z przejściem od miejsca swego bytowania, do stołówki, którą jest nasze ciało. Na marginesie dodajmy, że zapewne z właściwości ich nóg wzięły się mity o inteligentnych robalach, które potrafią wleźć na sufit, a następnie rzucić się prosto na śpiącego pod nimi człowieka. Podobnie jak w przypadku kleszczy, nie ma tu jakiejś szczególnej kalkulacji - po prostu łazi ona po suficie, traci nagle przyczepność i jeśli ma farta, ląduje akurat na ludzkim ciele na łóżku.
Z innych cech budowy tego owada mamy oczy, które wrażliwe są na światło. Dzięki temu nie uświadczycie na ogół robala na otwartej przestrzeni w świetle dnia - będzie on czekał, aż zapadnie zmrok, w ciemności którego zdoła się ukryć. Jeśli mimo to spotykacie go w świetle dnia, to znaczy, że Wasz problem może być poważniejszy, niż byście tego chcieli (chyba że wykonaliście trucie - wtedy półżywe robale wychodzą na światło dzienne). Do jedzenia pluskwa używa ssawki. Jest to powód, dla którego jest ona bezwzględnym hematofagiem (krwiopijcą). Nie może pobierać żadnego innego pokarmu niż krew zwierzęcia stałocieplnego, co ma swoje implikacje także w zwalczaniu tych owadów. Przy ugryzieniu wprowadza ona do ciała środki znieczulające oraz przeciwkrzepliwe (podobnie jak komar) i pożywia się przez klika minut. Następnie może zmienić miejsce żerowania, przejść parę cm i wbić się ponownie. Stąd charakterystyczne, zgrupowane ślady ugryzień na ciele. Główną część ciała pluskwy zajmuje odwłok. Zmienia on barwę w zależności od tego, czy pluskwa jest napita czy nie, jego wygląd zależy także od stadium rozwoju, w którym owad się znajduje.
Pluskwa znajduje swojego żywiciela dzięki czułkom - poszukuje ciepła i dwutlenku węgla. W niektórych opracowaniach doczytałem się, że potrafi nawet rozpoznać, czy oddech jest spokojny i miarowy, co świadczy o tym, że człowiek już śpi i można dobrać mu się do skóry. Na marginesie dodajmy, że tak jest z reguły, jeśli robal jest głodny, to może zacząć ucztować nawet w ciągu dnia na wcale nieśpiącym człowieku.

Rozród pluskwy

Kolejne stadia rozwoju

Życie tego uroczego robala rozpoczyna się w jaju. Jajo jest mlecznobiałe i ma rozmiar około 1 mm. Samica przytwierdza je w jakimś niedostępnym miejscu, gdzie czeka około 6-10 dni zanim wykluje się z niego nimfa (1 stadium). Tutaj trzeba podkreślić, że rozród tego owada bardzo silnie zależy od temperatury i cały wzrost od jaja do imago (formy dorosłej) zajmuje na ogół 3 miesiące w temperaturze 23 stopni Celsjusza, ale już w temperaturze 30 st. C. zajmuje tylko 3 tygodnie!
*. Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że jaja są szczelne i niesamowicie odporne na różnego rodzaju insektycydy.
Nimfy muszą pić krew przed każdym przejściem do nowego stadium. Stadiów jest pięć, zatem nimfa przed osiągnięciem dorosłości napije się z nas co najmniej pięć razy. Gdy jej się to uda, za każdym razem zrzuci stary pancerzyk i urośnie do kolejnego stadium.
W końcu osiągnie dorosłość (imago), a zatem zdolność do rozmnażania się. Proces ten jest równie uroczy jak same pluskwy - ma charakter urazowy. Samiec atakuje samicę i wbija jej swój narząd w losowe miejsce w odwłoku, a następnie wstrzykuje swoje nasienie. Operacja ta jest brutalna i może nawet doprowadzić do śmierci samicy. Po wszystkim ucieka ona od samca, a nasienie przechowuje w sobie przez około 3 tygodnie, podczas których może składać jaja w tempie około 1-5 za jednym razem. Jest to istotne z naszego punkty widzenia o tyle, że zapewnia to rotację pluskiew - mimo, że żerują one średnio raz na tydzień, to dzięki takiej strategii macie pewność, że każdej nocy przynajmniej kilka pluskiew zechce wyjść i pożywić się na was. W ciągu swojego życia jedna samica potrafi złożyć do 500 jaj.

Gorący seks pluskiew _



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 6
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): Skąd wzięły się pluskwy w moim domu?! Przecież to nie jest jakaś melina, regularnie sprzątam, dbam o higienę!

Pluskwy mogą brać się zewsząd. Najbardziej prawdopodobne drogi do naszego domu są dwojakie - po pierwsze wspomniane wyżej hotele czy inne miejsca, w których śpicie gościnnie. Zwłaszcza wysoka rotacja gości sprzyja przenoszeniu pluskiew. Nie ma tu znaczenia, czy jest to couchsurfing, motel, hostel czy 5* hotel * narażeni jesteście
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): A co robić?

Jeśli tylko Cię stać - zatrudnij profesjonalistów. Samodzielna walka z pluskwami może być męcząca i nie przynosić efektów. Zamów ekipę jak najprędzej, w zależności od skali problemu i użytych środków dwie-trzy wizyty mogą rozwiązać sprawę. Metody używane przez nich przybliżę w następnym rozdziale.

Domowym sposobem który działa jest użycie ziemi okrzemkowej, bądź silikażelu.. Widziałem rozwiązania np. polegające na tym, by nogi łóżka ustawić
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): Rozpoznanie problemu

Jak pisałem, ze względu na zmowę milczenia, przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia jak stwierdzić, czy ma robale. Orientuje się zwykle wtedy, gdy problem jest tak ewidentny, że dosłownie wyłazi na światło dzienne. Nie muszę mówić, że wiąże się to już z bardzo wysokim stopniem zaawansowania.
Oprócz wspomnianych inspekcji opisanych w rozdzialiku wyżej, najbardziej oczywistym świadectwem bytności pluskiew są ugryzienia. W naszym przypadku zaczęło się
  • Odpowiedz
a co robić


@mirko_anonim: można też spróbować pobawić się w specjalistę i zastosować samemu oprysk. Pyretroidy są dostępne normalnie w sprzedaży nawet w wersji gotowej do użycia jak różne spraye i psikacze. Zachowując środki bezpieczeństwa można w taki sposób samemu ogarnąć sytuację o ile nie jest bardzo zła a wychodzi o wiele taniej (profesjonalny oprysk to koło 300-400zl za jeden, koszt odpowiednich środków to kilkadziesiat zł)
  • Odpowiedz