Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Często mówi się, że koniec el dorardo, magicznego #programista15k nie ma, bo . Programista 15k to był przed pandemią. W tej chwili seniorzy zarabiają około 30k a najlepsi specjaliści potrafią wyciągnąć po 50-70k miesięcznie.

Jestem w tym biznesie od kilku dobrych lat. I realia są takie, że jak ktoś dostaje po tyłku to głównie kontraktornie i software house. Bo klienci nie chcą oddawać marży. Pominę już różne patologie. Korpo ciągle zatrudnia, ale inhouse. Problemy mogą mieć osoby bez wyższego wykształcenia, bo mimo wszystko często tego typu firmy oczekują wyższego wykształcenia, ale technicznego. To częsty wymóg w przetargach.

Na rynku jest cała masa osób, która chce wejść i narzeka, że jest ciężko. Racja, taką przepustką jest dyplom uczelni wyższej. Najlepiej inżynier. Wtedy można spokojnie pójść na rozmowę, nawet bez przygotowanego portfolio (tak, słyszałem, że po co studia). Umówmy się, że na te 200 kandydatów na 1 miejsce to raptem kilka procent ma wykształcenie wyższe. Więc realnych kandydatów robi się nagle maksymalnie 10-20 osób.

Takie są wymogi. A co do AI? AI to na razie pozwala szybciej pisać kod i być efektywniejszym. I będzie rósł popyt dalej. Tak samo jak na usługi masażystów, mimo iż ktoś wymyślił pistolet do masażu ;)

#it #branzait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Normalnie wariacie, senior po 50k, specjalista po 70k. Na rękę. 15k to na chodniku leży. I nie, sam inżynier nie wystarczy. Trzeba mieć portfolio, jakiś projekt, cokolwiek żeby pokazać, że Ty umiesz i pisałeś już kod który stworzył funkcjonalną aplikacje/bibliotekę.
  • Odpowiedz
@AnonimoweLwiatko: to slabych masz znajomych, wystarczy pracowac bezposrednio dla klientow z USA. Ja mam 120-200k zalezy od miesiaca i kursu USD. Do tego opcje jako bonus i podwyzka niedlugo.

U Hansa placa slabo w porownaniu do USA. Nawet szwajcaria bez szalu, polskiemu leadow potrafia placic 22-25k bo wymagaja UOP – beka.

10+ lat freelance i nikt nigdy nie pytal o inzyniera. Liczy sie tylko xp i portfolio.
  • Odpowiedz
@AnonimoweLwiatko: kogo obchodzi czy wierzysz? 200k to mniej niz $50k. Wystarczy rzeczywiscie miec firme i tworzyc aplikacje a nie byc wyrobasem wystawiajacym jedna fakturke co miesiac.

Na razie tylko jeden miesiac tak sie udal, reszta 120k ale to kwestia czasu.
  • Odpowiedz
Takie są wymogi.


@mirko_anonim: takie to są wymogi w specyficznych branżach, gdzie technologia jest bardzo mocno zaawansowana - często programowanie to jest jeden z elementów dużego procesu inżynieryjnego - ciężko żeby nad akceleratorem cząstek, czy mikrokontrolerami pracowała ta sama osoba co przy klepaniu frontów czy generalnie CRUD'ów dla korpo finansowego
  • Odpowiedz