Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na stadionie na targach mieszkaniowych i powiem tak: w tym mieście nie ma mieszkań dla ludzi z moją zdolnością kredytową xD Albo klitki deweloperskie na przedmieściach przedmieść z #!$%@? rozkładem i brakiem transportu publicznego (enjoy godzinę do centrum, szybciej byłoby z Opola, Legnicy lub Leszna) albo rozklekotana wielka płyta ze szczurami w zsypach, pijanymi gastarbeiterami za ścianą i Fit for 55 w pakiecie.
Trzeba było zostać programistą.
#nieruchomosci #wroclaw
  • 35
@Hmrogrz: o to to, jestem w kilku % najlepiej zarabiających w IT, ale ze względu na ryczałt 8.5% w większości banków mam zdolność na poziomie 2-3-letnich zarobków netto. Na coś docelowego będę musiał zbierać wkład przez kilka lat i gonić odjeżdżające ceny ¯\(ツ)/¯
@chinski_pierozek: No to raczej nie jesteś w kilku % najlepiej zarabiających, bo mając 25k netto (a to i tak jest raczej przeciętna stawka seniorska, a nawet czasem wysoki mid, powyżej jeszcze architekci, kadra menadżerska) masz zdolność rzędu 800-900k, do tego wkład własny przynajmniej te 20% (a raczej masz więcej) i kupujesz mieszkanie za bańkę jak nie więcej, a już bez przesady, aż tak ceny nie odjechały, że za bańkę nic nie
@chinski_pierozek: ja mam o tyle #!$%@? że ludzie którzy nawet #!$%@? odkładali w gówno robotach to przez lata coś uzbierali, później pojawiła się zajebista kasa z IT i naprawdę mają dobre oszczędności na wkład własny czy inwestycje.

Moje wszystkie oszczędności poszły w #!$%@? na błędnej decyzję życiowe i odkładam od zera, a ceny idą w górę do tego stopnia że mieszkania to już nie dla IT, tylko dla najlepszych youtuberów w
masz zdolność rzędu 800-900k

@JC97: mam więcej i nie pisałem że nie mogę nic kupić - chodziło mi o to, że "zostanie programistą" jak to ujął OP, niekoniecznie rozwiązuje wszystkie problemy przy chęci kupna mieszkania. W moim przypadku max ratka na jaką się mogę zapisać w wiekszości banków oscyluje w granicach 20% dochodu netto przez co nie mogę sobie adekwatnie do zarobków poszaleć przy wyborze mieszkania bez odkładania gotówki przez kilka
@chinski_pierozek: Aha, czyli OP pisze, że nie może kupić dosłownie nic, bo nie ma zdolności na 40m2 i Twoim zdaniem jak masz zdolność na milion to jest równie duży problem, bo stać Cię tylko na 80m2 w centrum, a nie penthouse na najwyższym piętrze Sky Tower? xd
@JC97: oczywiście masz rację, tylko moim celem nie było żalenie się, a jedynie potwierdzenie istnienia absurdalnej sytuacji w której na kupno przeciętnego mieszkania na kredyt mogą sobie pozwolić tylko najlepiej zarabiające osoby.
@Papa_Denke: też masz rację. Ale chciałbym zauważyć, że nawet jeśli założymy, że @Hmrogrz odkłada 120k PLN rocznie i chce kupić 3pokojowe mieszkanie za 1mln to, mimo oszczędzania tak dużej ilości pieniędzy, przy obecnej dynamice cen za rok niekoniecznie będzie bliżej kupna bo mieszkanie może zdążyć zdrożeć o te 100k ( ͡° ͜ʖ ͡°)