Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Słuchajcie. Chcę wam coś powiedzieć o patologii w świecie IT. #pracait #programowanie #programista15k
Mam 27 lat, skończyłem studia inżynierskie z wyróżnieniem. Pracowałem w swojej branży, ale doszedłem do ściany - sufit finansowy, brak perspektyw. Postanowiłem się przebranżowić. Wybrałem Javę, uczestniczyłem w bootcampie, ale większość czasu poświęciłem na samodzielne kodowanie. Opanowałem Javę, Spring'a, bazy danych, Git. Stworzyłem kilka solidnych projektów.

I co? NIC. Szukam pracy od pół roku i co dostaję w zamian? Gówno. Dlaczego? Przez was, programistów. Wysłałem około 100 CV, miałem 9 rozmów. Większość z nich poszła świetnie. Ale nie dostałem pracy. Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w IT kwitnie.

Narzekacie na patologię w branży, ale sami ją tworzycie. Jesteście jak oszuści, wciskając swoich ludzi, pomijając tych, którzy naprawdę chcą pracować. Zaczynam widzieć luki w branży i kibicuję ChatGPT, żeby was zastąpił. Wykupiłem dwa pakiety premium ChatGPT i każdy mój dolar przyczynia się do waszego końca.

Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić za ułamek waszej pensji. Wasze złote czasy mijają.

I na koniec - jeśli myślisz o przebranżowieniu i nie masz znajomości w IT, nie próbuj. Chyba że jesteś atrakcyjną kobietą - wtedy pewnie dostaniesz pracę jako testerka czy PO.

#programowanie #pracbaza #programista15k #patologia #



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Zgadzasz się ze mną

  • tak 23.4% (52)
  • nie 76.6% (170)

Oddanych głosów: 222

  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale nie dostałem pracy. Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w IT kwitnie.


@mirko_anonim: chłopie masz 27 lat i Cię to dziwi? Świat nie jest sprawiedliwy i nie ważne jakie masz kwalifikacje. Może zrób jeszcze jakiś bootcamp z życia czy coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nie wiem jak teraz, ale ja nigdy nie miałem problemu z pracą. Każdą, którą miałem zdobyłem bez polecenia, nikogo w nowej firmie nie znałem. Nie studiowałem nigdy informatyki.
  • Odpowiedz
1. Daj link do gita, chętnie spojrzę w kod, zostawię code review, może robisz jakieś banalne błędy jeżeli chodzi o code style ;)
2. Próbowałeś aplikować zapewne na juniora - patrzyłeś może najpierw po 3-miesięcznych stażach, by złapać się robotyi pozostać w firmie jako pełnoprawny programista?
3. Programować (no, klepać kod) w Javie niestety umie byle student informatyki, to chyba główny język na kierunkach IT, za to boot campy produkują też wielu
  • Odpowiedz
Stworzyłem kilka solidnych projektów.

I co? NIC. Szukam pracy od pół roku


@mirko_anonim: To chyba nie byly takie solidne?

Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 2
Anonim (nie OP): Tak tak, pociąg już odjechał, bramki zamknięte i kto się nie załapał to niech żałuje.
W 2013 słyszałem to samo, potem w 2015, podczas covid.
Jest rok 2023 i tak naprawdę pociąg jeszcze stoi na stacji, bo to co będzie się działo przez następne dziesięciolecia w branży IT to będzie kosmos. Nowe kierunki w branży, nowe stanowiska, nowe rozwiązania i filozofie rozwoju, kolejny po rewolucji przemysłowej ogromny skok.
Te wpisy od jakiegoś czasu widzę, że są specjalnie pisane, żeby zdemotywować i zrazić chętnych.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: 27 lat to i tak dosyć niski wiek jak na dowiedzenie się, że ważniejsze od kompetencji twardych są kompetencje miękkie i znajomości niezależnie od branży. Dodatkowo ci, którzy mają dobre umiejętności i są pracowici robią za te same pieniądze właśnie na dynamiczniaków, którzy umieją dużo mniej, ale więcej osób ich lubi. Widziałem w każdej swojej pracy ludzi na tych samych stanowiskach z podobnymi pensjami, gdzie 2 robiło robotę za
  • Odpowiedz
@mirko_anonim To kumoterstwo, to standard, ale nie wiem dlaczego zakładasz, że te osoby mniej się nadają niż Ty. Znajomości bierz jako część kompetencji miękkich. Tak jest niemal w każdej branży i dla tych znajomości warto studiować
  • Odpowiedz
@mirko_anonim pewno za duże piniądze chcesz. Ja tak miałem ze jak zmieniałem branże to nie chciałem iść za mniej , a było to więcej niż dostają juniorzy. Ostatecznie się udało ale w firmie co dostarcza softa dla branzy w której miałem expa.
  • Odpowiedz
Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić za ułamek waszej pensji. Wasze złote czasy mijają.


@mirko_anonim: no i cyk zdradziłeś się że bajt 2/10
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): No logiczne że z polecenia (nie mylić z po znajomości) łatwiej się dostać. To nie jest problem(?) IT tylko całego świata. Tez bym wolał pracować z gościem którego znam i wiem że jest legit, niż z obcą osobą która nie wiem jak będzie się zachowywać i pracować

  • Odpowiedz