Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Słuchajcie. Chcę wam coś powiedzieć o patologii w świecie IT. #pracait #programowanie #programista15k
Mam 27 lat, skończyłem studia inżynierskie z wyróżnieniem. Pracowałem w swojej branży, ale doszedłem do ściany - sufit finansowy, brak perspektyw. Postanowiłem się przebranżowić. Wybrałem Javę, uczestniczyłem w bootcampie, ale większość czasu poświęciłem na samodzielne kodowanie. Opanowałem Javę, Spring'a, bazy danych, Git. Stworzyłem kilka solidnych projektów.

I co? NIC. Szukam pracy od pół roku i co dostaję w zamian? Gówno. Dlaczego? Przez was, programistów. Wysłałem około 100 CV, miałem 9 rozmów. Większość z nich poszła świetnie. Ale nie dostałem pracy. Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w IT kwitnie.

Narzekacie na patologię w branży, ale sami ją tworzycie. Jesteście jak oszuści, wciskając swoich ludzi, pomijając tych, którzy naprawdę chcą pracować. Zaczynam widzieć luki w branży i kibicuję ChatGPT, żeby was zastąpił. Wykupiłem dwa pakiety premium ChatGPT i każdy mój dolar przyczynia się do waszego końca.

Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić za ułamek waszej pensji. Wasze złote czasy mijają.

I na koniec - jeśli myślisz o przebranżowieniu i nie masz znajomości w IT, nie próbuj. Chyba że jesteś atrakcyjną kobietą - wtedy pewnie dostaniesz pracę jako testerka czy PO.

#programowanie #pracbaza #programista15k #patologia #



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Zgadzasz się ze mną

  • tak 23.4% (52)
  • nie 76.6% (170)

Oddanych głosów: 222

  • 22
  • Odpowiedz
Ale nie dostałem pracy. Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w IT kwitnie.


@mirko_anonim: chłopie masz 27 lat i Cię to dziwi? Świat nie jest sprawiedliwy i nie ważne jakie masz kwalifikacje. Może zrób jeszcze jakiś bootcamp z życia czy coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nie wiem jak teraz, ale ja nigdy nie miałem problemu z pracą. Każdą, którą miałem zdobyłem bez polecenia, nikogo w nowej firmie nie znałem. Nie studiowałem nigdy informatyki.
  • Odpowiedz
Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić


@mirko_anonim: outsourcing do Indii firma zleca tylko raz ¯\(ツ)/¯

ChatGPT


@mirko_anonim: ale wiesz, że to jest odtwórcze. On potrafi tylko przedstawić tylko coś co już ktoś kiedyś zrobił.
Jak twory AI zaczną same coś tworzyć to brak pracy będzie najmniejszym problemem.

Mam 27 lat, skończyłem studia inżynierskie z wyróżnieniem. Pracowałem w swojej branży, ale doszedłem do ściany -
  • Odpowiedz
1. Daj link do gita, chętnie spojrzę w kod, zostawię code review, może robisz jakieś banalne błędy jeżeli chodzi o code style ;)
2. Próbowałeś aplikować zapewne na juniora - patrzyłeś może najpierw po 3-miesięcznych stażach, by złapać się robotyi pozostać w firmie jako pełnoprawny programista?
3. Programować (no, klepać kod) w Javie niestety umie byle student informatyki, to chyba główny język na kierunkach IT, za to boot campy produkują też wielu
  • Odpowiedz
ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce


Co w tym dziwnego?

Jesteście jak oszuści


Niby dlaczego? Kogo oszukuję? Management sam chce żebyśmy znajomych wciągali

Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić za ułamek waszej pensji. Wasze złote czasy mijają.


XDD który mamy rok?
  • Odpowiedz
Stworzyłem kilka solidnych projektów.

I co? NIC. Szukam pracy od pół roku


@mirko_anonim: To chyba nie byly takie solidne?

Dlaczego? Bo ktoś z polecenia, kto zna mniej niż ja, dostał to miejsce. Kumoterstwo w IT kwitnie.


Nepotyzm w IT, siostrzeniec ojca matki tescia dostal robote. xD
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 2
Anonim (nie OP): Tak tak, pociąg już odjechał, bramki zamknięte i kto się nie załapał to niech żałuje.
W 2013 słyszałem to samo, potem w 2015, podczas covid.
Jest rok 2023 i tak naprawdę pociąg jeszcze stoi na stacji, bo to co będzie się działo przez następne dziesięciolecia w branży IT to będzie kosmos. Nowe kierunki w branży, nowe stanowiska, nowe rozwiązania i filozofie rozwoju, kolejny po rewolucji przemysłowej ogromny skok.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: 27 lat to i tak dosyć niski wiek jak na dowiedzenie się, że ważniejsze od kompetencji twardych są kompetencje miękkie i znajomości niezależnie od branży. Dodatkowo ci, którzy mają dobre umiejętności i są pracowici robią za te same pieniądze właśnie na dynamiczniaków, którzy umieją dużo mniej, ale więcej osób ich lubi. Widziałem w każdej swojej pracy ludzi na tych samych stanowiskach z podobnymi pensjami, gdzie 2 robiło robotę za 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim To kumoterstwo, to standard, ale nie wiem dlaczego zakładasz, że te osoby mniej się nadają niż Ty. Znajomości bierz jako część kompetencji miękkich. Tak jest niemal w każdej branży i dla tych znajomości warto studiować
  • Odpowiedz
@mirko_anonim pewno za duże piniądze chcesz. Ja tak miałem ze jak zmieniałem branże to nie chciałem iść za mniej , a było to więcej niż dostają juniorzy. Ostatecznie się udało ale w firmie co dostarcza softa dla branzy w której miałem expa.
  • Odpowiedz
Pamiętajcie o rynku w Indiach. Tam czeka mnóstwo programistów gotowych was zastąpić za ułamek waszej pensji. Wasze złote czasy mijają.


@mirko_anonim: no i cyk zdradziłeś się że bajt 2/10
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): No logiczne że z polecenia (nie mylić z po znajomości) łatwiej się dostać. To nie jest problem(?) IT tylko całego świata. Tez bym wolał pracować z gościem którego znam i wiem że jest legit, niż z obcą osobą która nie wiem jak będzie się zachowywać i pracować

  • Odpowiedz