Wpis z mikrobloga

Moi znajomi przymierzają się do kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Jako że sam niedawno kupiłem to trochę wiem co i jak w temacie i na co bym teraz zwrócił uwagę. Ale do rzeczy, zauważyłem że teraz kiedy pojawia się oferta z biura nieruchomości to kiedy idą oglądać i oczywiście kiedy zapytają (bo na początku ciężko napisać w ogłoszeniu) są informowani o opłacie 1,5-2% ze strony kupującego. Ja kupiłem swoje mieszkanie na końcu zeszłego roku, oglądałem jakieś 3-4 mieszkania z różnych biur i nigdy nie było czegoś takiego.

Mam pytanie do was jak to u was wygląda. Kiedyś słyszałem plotki że biura kiedyś obciążały kupującego i sprzedającego ale osobiście ani znajomi wcześniej tego nie doświadczyli.

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie

Czy biuro pobiera opłatę od kupującego

  • Tak, pobiera opłatę 65.3% (32)
  • Nie, opłatę pobierają od sprzedającego 34.7% (17)

Oddanych głosów: 49

  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SiemaktoPL1: z ciekawości jakie miasto? W Krakowie czy w Warszawie jest prosta niepisana zasada ze agencja sprzedaje rynek pierwotny bez pobierania prowizji od kupującego - bo dla niego znalezienie tej inwestycji i pójście samemu do dewelopera to 5 minut xD
  • Odpowiedz
@SiemaktoPL1: Pobieranie opłaty od oby dwóch stron jest wątpliwe prawnie i moralnie. Jest cała rzesza ludzi, głównie związanych z branżą, którzy będą twierdzić, że to prawidłowa praktyka podając swoje śmieszne argumenty. Moim zdaniem nic bardziej mylnego. Kwestia ta powinna być uregulowana prawnie raz na zawsze, gdyż w takim przypadki jawi się konflikt interesów.

Sam szukam mieszkania i do tej pory trafiłem tylko na jednego uczciwego agenta, który stwierdził tak. "Proszę Pana, ja reprezentuje zawsze tylko jedną ze stron. Jak sprzedającego, to szukam klienta, który zapłaci jak najwięcej, czasami w formie licytacji, ale nie pobieram od kupującego ani złotówki. Jak kupującego, czyli Pana, to jeżdżę, oglądam mieszkania, dzwonię, staram się wynegocjować jak najniższą ceną, ale płaci mi Pan za to 2% z VAT gdy zostanie Pan właścicielem nieruchomości". I to mi się podoba.

Tymczasem na rynku mamy nagminnie:
- podawanie ceny usługi pośrednictwa bez VAT (swoją
  • Odpowiedz
@SiemaktoPL1: to zależy od biura i od umowy ze sprzedającym. Trafiałem na mieszkania z jednego biura, w których chcieli kasować mnie jako kupującego i na takie, gdzie mówili "tutaj akurat płaci sprzedający". Ogólnie to też temat do negocjacji - zawsze można słusznie zauważyć, że zleceniodawcą usługi jest sprzedający, więc niech od niego biorą kasę.
  • Odpowiedz
  • 0
@Serghio
Dziękuję bardzo za twoją opinię !

@KromkaMistrz Oni Gdynia +/- 5 km. Ja 20 km od Gdynii.

@Serghio Jeszcze odnośnie samego rynku wtórnego. Znam 2 przykłady z 2021 i 2022 że biuro pobierało tylko od sprzedającego. Teraz widzę że pobierają i tu i tu może trochę za wcześnie na taki osad/opinię ale miałem wrażenie że dopóki było PCC to tak ,,łatwo" nie pobierali tego 2% od kupującego...
  • Odpowiedz