Wpis z mikrobloga

cześć remontowe Mirki!!

uderzam do Was z pytaniem o różnice między zwykłą pacą do gładzi a pacą wenecką do tynków dekoracyjnych oraz różnice między gruntem szczepnym a gruntem uniwersalnym.

Chciałbym swój kominek wyłożony płytami gk obłożyć właśnie tynkiem dekoracyjnym w postaci imitacji betonu. Sprzedawca oczywiście zapewnia iż do nakładania potrzebna jest paca wenecka, najlepiej taka z jego sklepu za 70 zł, oraz rekomenduje użycie gruntu szczepnego (1L/80 zł).

Z prac remontowych jakie już poczyniłem został mi grunt uniwersalny - czy on również się nada? Przy remoncie nie obyło się oczywiście bez szpachlowania, więc do gładzi kupiłem zwykłą pace.

Czy zakup dedykowanych materiałów faktycznie wpływa na jakość, jak również przebieg prac, czy to tylko chwyt marketingowy? Będę wdzięczny za odpowiedzi ʕʔ

#remontujzwykopem #remont #betonarchitektoniczny #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #pomocy
  • 4
@KoldiuszCaesar: grunt szczepny ma zszorstkować podłoże które jest zbyt gładkie pod wszelkie kleje zaprawy itd.
Uniwersalny czyli pewnie o penetrujący bardziej ci chodzi ma zwiększyć przyczepność na pylącym podłożu, czyli takie przeciwieństwo. Różnica w pacy weneckiej jest taka, że ma zaokrąglone rogi
ma zwiększyć przyczepność na pylącym podłożu


@Smarek37: szczepny ma zwiększyć przyczepność, uniwersalny w mniejszym stopniu przyczepność i wyrównanie chłonności.
Grunty i podkłady to według moich obserwacji najbardziej niedoceniane materiały, a później zwalanie winy na zaprawy i farby.
@Robolkop:

szczepny ma zwiększyć przyczepność, uniwersalny w mniejszym stopniu przyczepność i wyrównanie chłonności.

Tak dokładnie o to chodzi. Ja mam po prostu taki trochę goowniany styl tłumaczenia czegokolwiek.