Wpis z mikrobloga

Cześć,
mam problem z natury prawnej #prawo

Podpisałem umowę rezerwacyjną na zakup działki i dałem zadatek. #nieruchomosci #dzialka
Sprzedający po czasie stwierdził, że cena za jaką chciał sprzedać działkę jest za niska, i tej działki, w tej cenie mi nie sprzeda.

W jaki sposób zabezpieczyć się, żeby odzyskać dwukrotność wpłaconego zadatku.
Ja chcę kupić działkę w takiej kwocie, jaka jest wpisana w umowę rezerwacyjną.
Sprzedający w tej cenie nie chce sprzedać.

Chcę odzyskać pieniądze.
Jak udowodnić i mieć jakiś kwit, na to, że ja chcę tę działkę kupić, a sprzedający nie chce jej sprzedać?
Na razie wszystkie rozmowy były telefoniczne i prócz umowy rezerwacyjnej, nie mam nic na papierze.

Pzdr.
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@Adams_GA: Ale w jaki sposób zrealizować to wezwanie? Sprzedający to osoba, która ma 70 lat i nie da się wysłać maila, żeby mieć podkładkę.
Czy list polecony, to jest jakikolwiek dowód na cokolwiek? W zasadzie, nie wiadomo co jest w treści listu, więc nie ma pewności, czy to będzie wezwanie do zawarcia umowy, czy cokolwiek innego (tak mi się wydaje - nigdy nie wysyłałem listu poleconego)

EDIT: Podpisana między nami umowa,
  • Odpowiedz
@zakir91: wysyłasz list polecony za potwierdzeniem odbioru z wezwaniem do zawarcia umowy w terminie wskazanym w umowie rezerwacyjnej.
Potem ta sama droga odstąpujesz od umowy oraz zażądasz zwrotu podwójnej kwoty zadatku. Oświadczenie o odstąpieniu wysłasz razem z wezwaniem do zapłaty. W necie znajdziesz za darmo wzory.
  • Odpowiedz
@zakir91: ok janusz, umowe przyczeczona mozesz zawrzec u notariusza (wymóg przy nieruchomościach), zarezerwuj termin, wezwij sprzedającego na ten termin pod rygorem odstąpienia , a jak sie nie stawi to notariusz sporzadzi protokół, w którym będzie, że się nie stawił. Wtedy odstąpienie z powołaniem na wcześniejsze pismo i podstawy odstąpienia, później wezwanie do zapłaty z terminem i info o sądzie, później pozew i sprawa, później egzekucja kwoty u komornika. Zawiłości jest więcej,
  • Odpowiedz
  • 1
@Vateusz23: Dzięki za poradę <bez ironii>

1. Umowa rezerwacji już jest spisana, nie jest notarialna. Sprzedający dostał zaliczkę, za to, że w tym okresie nie sprzeda działki nikomu innemu i zobowiązuje się ją sprzedać mi we wskazanym okresie, za ustaloną cenę.

2. "wezwij sprzedającego na ten termin pod rygorem odstąpienia" ale tutaj mam wątpliwości jak skutecznie wezwać sprzedającego. Żeby nie było sytuacji, że on będzie twierdził, że nie został wezwany.

3.
  • Odpowiedz
2. "wezwij sprzedającego na ten termin pod rygorem odstąpienia" ale tutaj mam wątpliwości jak skutecznie wezwać sprzedającego. Żeby nie było sytuacji, że on będzie twierdził, że nie został wezwany.


@zakir91: ale to jego obciąża dowód wykazania tego.

I dalej nie sporządzi protokołu niestawiennictwa. Tutaj już weryfikowałem to u dwóch notariuszy.

wielokrotnie tak robiłem, z tym że u notariuszy którzy mnie znali, a nie z ulicy
  • Odpowiedz
@zakir91: trzeba było przedwstępna robić u notariusza z wpisem do III działu KW to by sprzedający nie miał nic do gadania, bo jego wolę by zastąpiło oświadczenie z sądu.
  • Odpowiedz
@zakir91: @Vateusz23 Hm, a nie łatwiej po prostu zadzwonić i spytać czy planuje wypełnić przedmiot umowy rezerwacyjnej (innymi słowy sprzedać Ci tą działkę za kwotą która jest umieszczona w umowie) i jeśli nie to czy podpisze oświadczenie, że na podstawie Art. 394 §1 K.C. odstępujecie od umowy z wyłącznej winy sprzedającego ?

Rozmowę oczywiście nagrywać i dopiero w momencie odmowy bawić się w wezwania. Miałem podobną sytuację i rozwiązałem ją w
  • Odpowiedz
  • 1
@Vateusz23: @KromkaMistrz @Adams_GA @Cimcirimcipiririri

@majkel88 Zrobiłem tylko umowę rezerwacyjną ze sprzedawcą - wtedy nie widziałem sensu żeby podpisywać umowę przedwstępną u notariusza, bo chciałem kupić nieruchomość za gotówkę.
Gdybym brał kredyt, to taka umowa pewnie(?) byłaby konieczna, ale w takim przypadku(zakup gotówkowy) nie chciałem płacić taksy u notariusza za przedwstępną.
Zarezerwowałem działkę na 30 dni, żeby jeszcze w międzyczasie przemyśleć temat i poszukać czegoś innego, ale nic lepszego nie znalazłem.
Pewnie
  • Odpowiedz
  • 1
@Vateusz23: @majkel88

Sprawa okazała się prostsza niż z początku się wydawała.
Pan właściciel po informacji, że zostanie zaangażowany prawnik do wyjaśnienia sytuacji, przelał na konto dwukrotność zadatku.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.
  • Odpowiedz