Wpis z mikrobloga

Cześć,
Komputer grzeje się niemiłosiernie - Procesor R7 5800x chłodzony Fortisem 5 - najpierw single fan, później dołożyłem drugi wiatrak od SilverMonkey. Grafika Gigabyte 3070 gaming oc, gram w 2k (oprócz csa, tutaj 4:3 max 200fps). Procesor ustawiony w BIOS:

PPT 120W
TDC 105
EDC 85 A
curve optimizer -10 on all cores

I na tym chłodzeniu temperatury w Cinebench i OCCT to 90 stopni. W CSGO czasem skoczy do 86, z reguły kręci się w okolicy 80+. Idle 50+
Dolożyłem jeden wiatrak wyciągający ciepłe powietrze zaraz nad CPU, praktycznie bez zmian. Rozważam wrzucenie AIO 240mm - jest szansa na zbicie temperatur?
Na dniach będę również zmieniał paste i pady na GPU, bo w crusader kings 3 temperatura GPU skacze do 80 stopni i wywala black screena po przekroczeniu 83 (zabezpieczenie)

Jakieś pomysły inne niż AIO i serwis karty na obniżenie temperatur? GPU nie grzeje się w Cinebench ani w CS, wiec raczej CPU nie grzeje się przez ciepłą karte. Po wylaczeniu gry lub cinebench temperatury zbijane są dość szybko, więc to raczej nie jest kwestia montażu chłodzenia.

#pcmasterrace #amd #rtx3070 #ryzen #silentiumpc
  • 35
I na tym chłodzeniu temperatury w Cinebench i OCCT to 90 stopni. W CSGO czasem skoczy do 86, z reguły kręci się w okolicy 80+. Idle 50+

Dolożyłem jeden wiatrak wyciągający ciepłe powietrze zaraz nad CPU, praktycznie bez zmian. Rozważam wrzucenie AIO 240mm - jest szansa na zbicie temperatur?

Na dniach będę również zmieniał paste i pady na GPU, bo w crusader kings 3 temperatura GPU skacze do 80 stopni i wywala
@jombsik Normalne dla tego procesora? Normalne przy tym chłodzeniu? Na xkomie wisi aio 240mm za 290zl, poważnie rozważam czy nie zamienić tego Fortisa, tylko pytanie czy będzie jakakolwiek różnica. To mój pierwszy procesor od czerwonych i nigdy takich temperatur na Intelu nie widziałem, a to mi przeszkadza. Nie mówiąc o hałasie wiatraków.
@Krem: jeśli ci to przeszkadza to kupuj i montuj. Dla mnie jeśli nie jesteś overclockerem i w Prime 95 odpalisz na 10-15 minut Small FFTs i ci nie wykrzacza kompa a HWInfo nie pokazuje 100*C to znaczy, ze wszystko jest ok.
@Krem: jak uważasz, ale wydaje mi się, że szukasz dziury w całym i tylko szukasz pretekstu żeby wydać hajs na coś do kompa - też tak miałem ;)
Złóż z powrotem chłodzenie, odpal HWInfo i stress testy w Primie i Furmarku na 10 minut i jak ci kompa nie #!$%@? to znaczy, że wszystko jest ok. A jak zcrasuje i spalisz podzespoły to pamiętaj, że robiłeś to na nie-moją-odpowiedzialność :D
@jombsik tak, wydaje mi się, że jak skręce kartę do 0.9 mV to powinno byc ciszej i chłodniej. A procek spróbuję zejść na samym v core jeszcze niżej, bo -10 to niewiele. -15 na all core jest średnio stabilny, więc nie trafiłem zbyt dobrze na silikonowej loterii
@Krem: Jaki masz wynik w Cinebenczu przy tych ustawieniach?
Polecałbym Ci zmniejszyć ustawienia, mam ten sam CPU, mam PPT 110 / TDC 80A / EDC 110A
-30 curveroptimizer
Chłodzenie dark rock pro 4

Pry tym secie mam 80C i 14900pkt
@bonus dzięki, będę jutro próbował. Btw, PPT jakos koreluje z curve optimizerem? Jest możliwe, że za wysokie PPT (130 np) może się przekładać na brak stabilności przy -30 w curve optimizer, a PPT 110 może już działać?
Wcześniej skakałem pomiędzy 120 i 130, a curve optimizer niżej niż -10 wywalał system.
@jombsik: Dzięki, ciekawe. Będę dziś próbował. Nie znalazłem w tym wątku żadnych informacji jak eco mode ma sie do PBO2? Ma to działać równolegle, czy przywrócić ustawienia do stockowych PPT, TDC, EDC i bez curve optimizera i dopiero ustawić eco mode?

Póki co po przełożeniu chłodzenia i undervoltingu karty na otwartej obudowie --> w cinebenchu 86-88 stopni CPU, Heaven benchmark GPU 75-76 stopni. Karta miała ustawiony domyślny thermal limit na 83
@Krem: Niestety nie mam aż takiej wiedzy, bardzo możliwe, że trafiłem złoto na loterii krzemowej.
Ale jak tak myślę, to przy 110 powinien sie chyba jeszcze bardziej wywalać xD Ja zmniejszyłem te progi długim poszukiwaniem żeby mieć widełki 14.5-15k w cinebench i zarazem spaść z temp na 80C~ i żeby obniżyć trochę waty