Wpis z mikrobloga

Cześć,
Komputer grzeje się niemiłosiernie - Procesor R7 5800x chłodzony Fortisem 5 - najpierw single fan, później dołożyłem drugi wiatrak od SilverMonkey. Grafika Gigabyte 3070 gaming oc, gram w 2k (oprócz csa, tutaj 4:3 max 200fps). Procesor ustawiony w BIOS:

PPT 120W
TDC 105
EDC 85 A
curve optimizer -10 on all cores

I na tym chłodzeniu temperatury w Cinebench i OCCT to 90 stopni. W CSGO czasem skoczy do 86, z reguły kręci się w okolicy 80+. Idle 50+
Dolożyłem jeden wiatrak wyciągający ciepłe powietrze zaraz nad CPU, praktycznie bez zmian. Rozważam wrzucenie AIO 240mm - jest szansa na zbicie temperatur?
Na dniach będę również zmieniał paste i pady na GPU, bo w crusader kings 3 temperatura GPU skacze do 80 stopni i wywala black screena po przekroczeniu 83 (zabezpieczenie)

Jakieś pomysły inne niż AIO i serwis karty na obniżenie temperatur? GPU nie grzeje się w Cinebench ani w CS, wiec raczej CPU nie grzeje się przez ciepłą karte. Po wylaczeniu gry lub cinebench temperatury zbijane są dość szybko, więc to raczej nie jest kwestia montażu chłodzenia.

#pcmasterrace #amd #rtx3070 #ryzen #silentiumpc
  • 35
  • Odpowiedz
@Krem: nie zmieniah termopadów na grafice bo tylko biedy narobisz. Te montowane przez producentów są całkiem dobre i nawet po 5 latach są dalej "lepkie", a jak dobierzesz nieodpowiednie to i karte #!$%@?.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@RobinSchudl: Podeślę później zdjęcia. Wentylatory w obudowie są stockowe, ja dołożyłem tylko jeden na top, stockowy z chłodzenia i jeden na tył chłodzenia. Przed oddaniem do serwisu spróbuję zamontować raz jeszcze chłodzenie CPU.

Mimo wszystko, to nie wyjaśnia wysokich temp na GPU (80+)

edit: przy montażu użyłem też pasty z zestawu z chłodzeniem
  • Odpowiedz
5800x


@Krem: w csgo 80+? imo to cos jest nie tak, nawet przy takim mniejszym coolerze jak fortis5, cinebench i occt ci zaczynaja throttlowac cpu dlatego widzisz tylko 90 xD

mozna wróżyć z fusów ale sam bym zaczał od zmiany pasty
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Zerp: To ciekawe z tym CB i OCCT. Komputer był składany przeze mnie w marcu, temperatury na zewnątrz jak i w pokoju były niższe, być może dlatego nie smażyły się CPU i GPU. Stockowa pasta z Fortisa da radę, czy próbować czegoś innego? Montowałem to 1 raz, może dałem jej za mało (standardowy X na procku). Folia oczywiście zdjęta z chłodzenia
  • Odpowiedz
@Krem: mowie ciezko diagnozowac nie widząc jak nakladana pasta byla, mowisz ze dales solidna ilosc wiec ciezko powiedziec co moze byc problemem, jedyne co mozesz zbadac to czy heatpipe z podstawy sa gorące jak proc ma 90C, bo jak nie to znaczy ze jest problem z odprowadzaniem ciepla
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Zerp: Tego nie wiem czy solidnie :) na pewno nie chcialem, by sie wylała bokami na proc wiec całkiem możliwe, że jej poskąpiłem.
Podeślę potem zdjęcia setupu i sprawdze rurki tak jak napisałeś. Zamontuje jeszcze raz wieżę, otworzę obudowę i zobaczymy.
Co do GPU to leci na stockowych ustawieniach, zrzucę na 0.9 mV i zobaczymy.
  • Odpowiedz
@Krem: a to błąd, jak sie wyleje to nawet lepiej bo wtedy masz pewnosc ze dales wystarczająco

co do gpu to tez inna sprawa ze nie powinien powodowac resetow jak sie zagrzeje do 83, jesli bedziesz zmieniac pady to pamietaj zeby dac odpowiednie grubosci bo inaczej mozesz spowodowac zbyt duza odleglosc miedzy coolerem a rdzeniem

imo najpierw rozwiaz sprawe z cpu a potem sie bierz za gpu ewentualnie
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Zerp: GPU na ten moment spróbuję zalatwić przez UV, bo piekarnik jest tak czy siak a to nic nie kosztuje. Da się jakoś ustawić w MSI afterburner albo BIOS temperaturę, po której komp się resetuje? Właściwie to nawet nie wiem czy to reset, bo we wspomnianym przeze mnie CK3 wiatraki wysoko się wkręcają, po jakimś czasie wywala black screen a wiatraki kręcą się z taką samą prędkością. Komputer jako tako
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Zerp: Tego jeszcze nie sprawdzilem. W którym miejscu event viewera będzie info o crashu? Dziennik systemu, czy aplikacji? Czy zdarzenia administracyjne?
  • Odpowiedz