Wpis z mikrobloga

Prawie 2/3 wykopowych inwestorów wierzy, że idzie stagflacja.

Mnie jakoś dzisiejszy ruch utwierdza w przekonaniu, że RPP widzi kiepskie dane i wskaźniki wyprzedzające i się boi by dezinflacja nie była zbyt gwałtowna bo przyczyną takiej dezinflacji byłaby mocniejsza recesja.

Jak obiecałem, zawołam za ~2 lata :)

#gielda #nieruchomosci
markier - Prawie 2/3 wykopowych inwestorów wierzy, że idzie stagflacja.

Mnie jakoś d...

źródło: Zrzut ekranu 2023-09-6 o 23.27.14

Pobierz
  • 16
  • 2
@markier: sa dwa kwartały R/R i jest to już recesja.


@editores: Nie. To jest recesja techniczna. Recesje jako taka liczy sie z uwzglednieniem czynnikow sezonowych.

Stagflacja to wysoka inflacja i stagnacja gospodarcza. Stagnacja to kilka kwartałów (mówi się, że raczej 6-8 minimum) spadku PKB lub braku jego wzrostu.
  • 1
@markier Ten ruch pomoże wyjść z recesji? Ale w co wyjdziemy? W drugą falę inflacji?


@mathmed: Jeżeli dane są słabe to brak tego ruchu oznacza śmierć z większym prawdopodobieństwem. I wykup polskich firm za grosze przez kapitał z zagranicy, zaciągany po niższym koszcie.

PMI u Niemca 39. Inflacja producencka spada praktycznie w całej Europie do wartości ujemnych (czyli mamy dezinflacje producencka). PKB u Niemca też.
Przypominam, że to największy partner handlowy.
@mathmed: Oni liczą na to, że wydatki ludzi i tańsze kredyty dla firm pobudzą gospodarkę. Złudne nadzieje. Nikt teraz nie inwestuje. Mamy najniższy poziom w historii (16%) i niższe stopy tego nie zmienią. Zbyt duża niepewność co do przyszłości. Nie wiadomo czy ten kraj będzie za rok jeszcze istniał.
@markier: ja myślę, że masz rację z predykcją, ale decyzja rpp jest trochę przesadzona, wystarczyłoby 0,25 i zapewnienie na standupie że będą kontynuować obniżki. Teraz wyszli na nieprzewidywalnych i mocno upolitycznionych.
Nie, to nie jest recesja techniczna. To recesja.


@editores: doczytaj co to jest recesja techniczna

Powszechna definicja technicznej recesji odnosi się do dwóch kolejnych kwartałów z ujemnym wzrostem PKB (Produkt Krajowy Brutto) w gospodarce kraju. Warto jednak zauważyć, że techniczna recesja to jedynie wskazanie krótkoterminowej zmienności w gospodarce.


https://forsal.pl/gospodarka/pkb/artykuly/9279632,co-to-jest-techniczna-recesja.html

@markier: mam podobne przemyślenia. Zresztą wiele danych które spływa, wskazuje że nie jest zbyt dobrze.
@markier Po pierwsze primo u nas jako EM recesja techniczna to już jest większy problem niż w kraju rozwiniętym i nie widać żeby odpuszczała. Po drugie primo mamy rząd który #!$%@? taki socjal i tak się zadłuża ze jak te rzeczy wejdą w życie to w 2024 koszta życia #!$%@?. A dodaj do tego jeszcze droga ropę która jeśli utrzyma ten trend już nas wykończy

Nie widzę żadnych pozytywnych pobudek na horyzoncie