Wpis z mikrobloga

W jakie technologie przy budowie domu należy pójść by miało sens stawienie go z silikatów?
Czy wystarczy po prostu postawić go z silikatów, dać zwykłą podłogówkę i po prostu korzystać z właściwości akumulacyjnych tego materiału?

#budownictwo #budujzwykopem
  • 35
  • Odpowiedz
@sprayy: jedyna różnica przy budowie z silikatów to to, że tracisz równowartość kilku centymetrów styro w porównaniu do budowy z betonu komórkowego. Jak bym był wykonawcą to też bym sobie więcej liczył bo cięższe i mniejsze bloczki.

Według mnie najlepsza opcja na ciepło + akumulacyjność to zewnętrzne ściany z BK, wewnętrzne z silikatów
  • Odpowiedz
  • 0
@Djelon bk ma te wady że jak jest wilgoć to łapie grzyba i jest miękki. Najbardziej wypośrodkowane właściwości ma ceramika i keramzytobeton. Ja ze wzg. na cenę to wybieram ceramikę. Choć ruszam ze ścianami w przyszłym roku więc jak keramzytobeton będzie w dobrej cenie to go wezmę.
  • Odpowiedz
@marcez: jaka wilgoć? Jakie grzyby, BK jest alkaiczny i nic na nim nie zamieszka. Można z niego budować piwnice. Miękkość to zaleta, łatwa budowa, instalacje oraz potem nawet głupie kołki rozporowe. Jedyna zaleta ceramiki to jej cena.
  • Odpowiedz
@sprayy: plusem silikatow na pewno jest akumulacyjnosc cieplna, izolacja akustyczna, mała nasiakliwosc i jeszcze kilka innych rzeczy.
Jak dla mnie to podstawa jest zachowanie ciągłości izolacji - od fundamentu aż po dach. Możesz mieć ściany z silki ocieplone styro 20-25cm a będziesz miał ujowo wykonane fundamenty lub dach i ciepło i tak będzie uciekać albo wilgoć pchać się do środka.
  • Odpowiedz
  • 0
@Djelon BK mnie jakoś nie przekonuje
@basilur no tak, tutaj masz 100% racji. Na każdym etapie trzeba tego pilnować. Myślałem o pustakach z keramzytu ale cena jest jednak wysoka. Do tego, żeby wykorzystać w pełni te pustaki to musiałbym iść w wełnę na elewacji, co też jest drogie :|
@chodzacy_internet: Teraz tzn? ogrzewanie jakieś specjalne do tego dobierałeś? Czy standardowa podłogówką? Ekipa od murowania marudziła na te bloczki? Ile policzyli za
  • Odpowiedz
@sprayy 2 tygodnie temu skończyli mi murować ściany działowe również z silikatu. Ogrzewanie podłogowka wszędzie + gaz, w podłodze 22cm styropianu, ściany 20 i strop 40cm celulozy(tak planuje). Ekipa trochę marudziła ale to nie była pierwsza ich budowa z silikatów więc dali radę, używali takiej wielkiej stacjonarnej piły więc z docinkami nie było aż takiego problemu. Od metra teraz Ci nie powiem, bo wyceniali mi pracę całościowo za 4 etapy a już
  • Odpowiedz
  • 0
@chodzacy_internet: ekipe masz z jakiego województwa? Działają na śląsku?
Czy masz w projekcie dużo słupków żelbetowych w ścianach? Jeden budowlaniec straszył mnie dużą ilością zbrojenia i żelbetu w ścianach, ale wydawało mi się, że silka jest wytrzymałym materiałem i nie trzeba tego robić.
Którego producenta wybrałeś?
Murowałeś na klej czy na zaprawę?
  • Odpowiedz
@sprayy: myślałeś o pustakach z keramzytu bo oglądałeś pewnie na YT filmiki gościa który je reklamował bo miał współpracę z producentem. Nie traktuj tego typa poważnie.
  • Odpowiedz
@sprayy: ekipa z dolnegośląska, słupów żelbetówych mam dość dużo, parterówka 183m z dachem 360m2 w kopercie i łącznie z dwoma słupami tarasowymi łącznie jest ich 20 (konstruktor podczas adaptacji zwiększył ich ilość). Wybrałem silikaty z Xelli, mogłem jeszcze z sil-pro ale do nich musiałbym dokupować połówki, żeby szło prawidłowo narożniki wiązać, xella jest dłuższa więc problemu nie było. Pierwsze warstwy na zaprawe reszta na klej cienkowarstwowy.
  • Odpowiedz
@sprayy: każdy materiał jest dobry, czy to ceramika , superex czy siikat. Oczywiście maja plusy i minusy. Jednak w normalnych użytkowaniu tego nie zauważysz. Ja byłem na dwóch budowach jednego projektu jeden silikat drugi superex, w superexie było większe echo. Ocielenie to wszystko przykryje, a akumulacyjność dziala całym rokiem, chcesz pewnie żeby zima dłużej ciepło, to samo będzie latem czyli będzie dłużej chłodno ale jak sie nagrzeje to tez będzie dłużej
  • Odpowiedz
@sprayy: silikat w domkach jednorodzinnych jest aktualnie bez sensu. Murarze biora wiecej, material wychodzi drozej, trzeba robic plyte albo pierwsza warstwe z isomuru (duzy mostek cieplny na lawach). Placi sie znacznie wiecej, a zyskuje sie "trwalosc", ktorej nigdy nie zobaczysz i wieksze rachunki za ogrzewanie.
Zapomnij o tym, ze bedziesz mial chlodniej latem, bo silikat sie wolniej nagrzeje albo inne bzdury o akustyce (chyba, ze planujesz dom bez okien i drzwi
  • Odpowiedz
@sprayy: jeszcze jedno co mnie zniechecilo do silki - trzeba miec bardzo dobrych i dokladnych murarzy, bo silki nie zeszlifujesz jak poziom ucieknie. Swoja droga na zachodzie nikt nie uzywa piaskowac do budowy domow jednorodzinnych na taka skale jak w Polsce, ciekawe z czego to wynika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@chodzacy_internet: dzięki, pewnie jak mi się coś przypomni to będę atakować ;)
@hszan zdaje sobie sprawę z tego jak będzie wyglądała sprawa w lecie jeśli dom się nagrzeję, ale jednak ta akumulacyjność wygląda dla mnie kusząco. Planuję szczelny dom, odzysk ciepła (chłodu) itp ;) Tutaj nie chodzi o to, że wchodzisz do domu i czujesz silikat tylko żeby rachunki były jak najniższe ;) O tym, że silka tak pęka to nie
  • Odpowiedz
@sprayy: jesli robisz dom pasywny na plycie fundamentowej grzewczej (czyli ogrzewanie w plycie, nie na podlodze), to silka ma jak najbardziej sens. Co masz na mysli przez odzysk chlodu? Mam nadzieje, ze nie GWC xD
  • Odpowiedz
@sprayy: Ja żałuję, że zrobiłem porotherm zamiast silikatów. Akumulacyjność cieplna jest o wiele istotniejsza niż izolacja (którą zniwelujesz dodatkowym 1cm ocieplenia).
  • Odpowiedz
@hszan ja mam płyty Pir, silikat i ocieplenie ścian i jeszcze nie mam drzwi wejściowych (więc nie ma izolacji w lato elegancko chlodniutko, na poddaszu zero parowy, gdyby nie komputery nie potrzebowałbym klimy
  • Odpowiedz