Wpis z mikrobloga

@cordianss: Czemu masz takie idiotyczne zaangażowanie z argumentem? Naprawdę nie stać cie na wyprodukowanie czegoś więcej niż 74 iq?

Neuropa: w kapitalizmie powstają monopole, więc ten wolny rynek taki dobry nie jest


Tak to prawda, ale nie każdy monopol jest zły. Np monopol na posiadanie broni przez państwo, jak widać po naszym państwie jest dobry czy też monopol na tworzenie prawa. To że ogólnie monopol jest zły nie sprawia że każdy
@SirSherwood: Po prostu nie rozumiesz idei bonu zdrowotnego, tu chodzi o wytworzenie konkurencji dla NFZ z takimi samymi odpowiedzialnościami. To jest kopia prawie 1:1 systemu niemieckiego i holenderskiego. Taki system już mieliśmy w latach 90.
Biedni na tym zyskają, kompletnie nie rozumiesz na czym to będzie polegać.

@BojWhucie W porządku, ale oddasz mi te kilka tysięcy miesięcznie składki zdrowotnej?

@fervi

ale wybierasz albo NFZ albo prywaciarza.

Taka jest idea bonu zdrowotnego,
@cordianss: Świetny pomysł. Państwowy monopol oddać prywatnemu oligopolowi, bo ten rynek jest rynkiem wzorcowym dla oligopolu. A potem powtarzać, że to nie był wolny ryneczek, bo ten przecież jest błędnie utożsamiany z konkurencją doskonałą. To nie był więc kapitalizm. To lewaki, jak w USA, gdzie mamy wzorcowy oligopol i klasyczne działania jak zmowa cenowa czy wpływ na ustawodawcę.
@cordianss: a jak będę miał zdiagnozowana chorobę przewlekłą i prywatny ubezpieczyciel nie będzie chciał mnie ubezpieczyć za wartość bonu, a przez odejście od monopolu NFZ będzie niedofinansowany to co wtedy?

Żeby nie było - jestem za prywatyzacja służby zdrowia, ale widzę problemy na które jeszcze nie poznałem odpowiedzi
@cordianss: NIe no, świetny pomysł XD. Dołóżmy 10 ubezpieczycieli, którzy będą ze sobą konkurować. Dzięki czemu, nie dość, że ubezpieczyciel bedzie musiał mieć co najmniej tę samą burokrację co NFZ, to jeszcze będzie musiał wydać pieniądze na marketing, a do tego ubezpieczyciel przecież nie działa za darmo, więc jeszcze sobie machnie z 5% marży.

Dzięki temu nie dość, że nie rozwiążemy kompletnie żadnego problemu ze służbą zdrowia, to jeszcze zabierzemy pieniądze
Taka jest idea bonu zdrowotnego, załapałeś, czy miałeś coś innego na myśli? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@cordianss: Ja przeczytałem program konfy i wiem, że to niezły populizm. Zakładam, że ubezpieczyciele będą dopłacać do zabiegów.
@malinq:

a jak będę miał zdiagnozowana chorobę przewlekłą i prywatny ubezpieczyciel nie będzie chciał mnie ubezpieczyć

Bon zdrowotny nie przewiduje możliwości odrzucenia chorego, dokładnie tak jak w Niemczech. Prywaciarz ma obowiązek wykonać te same usługi co NFZ.

@TheKirghizLight Inni ubezpieczyciele nie muszą być prywatni, mogą być to na przykład kasy chorych. W Niemczech jest źle ze służbą zdrowia?

@kurczok Konfederata, Niemiec, Holender i wielu innych. Nikt NFZ nie chce usuwać, czego
@cordianss: Czyli konkurencja wewnątrz państwa? To oczywiście ma swoje zalety, ale i wady. Jestem wprawdzie zwolennikiem decentralizacji, jednak jakoś słabo to widzę w kontekście służby zdrowia. Porównanie do Niemiec jest bez sensu, bo te wielowymiarowo są mocno zdecentralizowane i są państwem federalnym.

Polska zaś wybrała drogę stolicy i paru miast wojewódzkich, czego efektem były upadek małych miast, PKSów, ośrodków kultury itd. a dalej wykreowanie oddanych wyborców PiS, którym debilne liberalne reformy
@TheKirghizLight: Tak, konkurencja wewnątrz państwa, ale też dopuszczenie podmiotów prywatnych. Jeżeli NFZ będzie dobry to wszyscy tam zostaną. Tutaj nie ma prawa stać się coś złego, bo ludzie zmienią ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy ten drugi będzie lepszy.
a wytlumaczysz mi jak jakikolwiek podmiot prywatny ma konkurowac z instytucja panstowa z zalozenia nienastawiona na zysk i dotowana z budzetu?


@SzybkieSondy: Jakością i szybkością dostawy usługi. Czyli tak jak obecnie nasze państwo działa, np w przypadku usług zdrowotnych. Dużym przykładem tego są dentyści.