Wpis z mikrobloga

Dla osób z doświadczeniem w kilku firmach.
Czym wg. was różni się agile od scrum i w czym lepiej się wam pracowało (wiadomo zależy od zespołu i dowodzącego) ale tak ogólnikowo.
Scrum rozumiem że spotkania projektowe + daily + planning + retro i refiment.
Agile?
#pracait #programowanie #programista15k
  • 14
  • Odpowiedz
@obieq: Niektórzy mówią, że pracują "w agile", jeżeli korzystają tylko z części elementów scrumu, ale znaczna większość projektów stoi głównie właśnie na metodologiach zwinnych. Najczęściej jest to scrum (lub jego parodia, jeżeli nie rozumie się jego znaczenia), ale także XP albo Nexus
  • Odpowiedz
@obieq Jak pracujesz w firmie w której ktoś zamyka sprint w trakcie albo dorzuci task do sprintu w środku to pracujesz w Agile. A jak robisz rzecz która w kolejnym sprincie będzie wyrzucona do śmieci i do niczego sie nie przyda to pracujesz w Scrumie( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Mało która firma ma dobrze poukładane procesy w ogóle, więc to że deklaruje Scruma czy coś innego nie ma większego znaczenia. W większości przypadków trafisz na Scrummish (daily + retro + przydzielanie tasków zwane planowaniem). Jeśli spotkania mają oznaczać, że firma pracuje zwinnie, to chyba trzeba wrócić do definicji ;-)

Najlepiej pracuje się w układzie, który zespół sobie sam wypracuje, takim który pozwala dostarczyć najwięcej i najszybciej. Z tym, że to proces
  • Odpowiedz
@obieq: nie wiem. Dla mnie jako programisty jest zadanie do zakodowania i szluz. Code, commit, push, repeat. Nie interesuje mnie czy to scrum czy agile czy inna gówno nazwa.
A takie rzeczy jak planingi, retra czy remifenty to coś normalnego w każdej pracy, bo każdy potrzebuje planowania i podsumowania.
  • Odpowiedz
  • 1
@jacekkowalski9122: no właśnie o to pytam bo u nas mieliśmy 1 spotkanie w tyg + projektowe i wystarczało a teraz niby scrum czy właśnie j/w @specjalista_wysokiej_klasy scrummish i się narobiło tych zbędnych spotkań i idzie na to parę h tybodniowo. Osobiście dużo lepiej żyło mi się bez daily i refimentu. Planning i retro ujdzie.
Dostawałem taśma robiłem testy+commit I nara następny.
Ale rozumiem że ogólnie trzeba olewać to co piszą w
  • Odpowiedz
@obieq: daily wszędzie jest, bo to chyba naturalne że codziennie jest krótkie spotkanie zespołu. Pracujemy razem, więc dobrze jest się codziennie zobaczyć/posłuchać. Generalnie z tego co piszesz można wywnioskować, że masz w dupie wszystkie te organizacyjne spotkania i niech inni decydują, a ty się przystosujesz. Spoko, też tacy ludzie są, a nawet nietacy ludzie czasami chcieliby właśnie mieć taką przerwę i z nikim nie gadać. Jednak w ogólnym rozrachunku to tak
  • Odpowiedz
  • 0
@jacekkowalski9122: j/w pisalem nie bylo daily, bylo weekly przez dobre kilka lat + projektowe wg.potrzeb i wszystko dobrze dzialalo. Nie chodzi o izolacje bo duzo sie rozmawia "w kuluarach", ale po prostu jakos nie siedzi mi idea daily i sie upewniam czy to standard, ogolnie troche tak wole zeby mi wrzucili co mam zrobic. Ale jak sie cos projektuje to normalnie biore w tym udzial. Mam na mysli bardziej to scrumowe
  • Odpowiedz
@obieq: nie zwracaj uwagi na takie pierdoły, bo to jest dobrze zdefiniowane i poukładane tylko w książkach i artykułach. W realu to wygląda tak, że do projektów implementuje się elementy, które pasują firmie i tyle. Nie przejmuj się tym zwyczajnie. Właściwie teraz w każdej firmie masz SCRUM, albo jego wariacje.
  • Odpowiedz
agile od scrum


@obieq: wszystkim. Agile to agile manifesto, poczytaj sobie i generalnie będziesz wiedział wszystko. Jak już poczytasz to scrum jest czymś co ma implementować agile. Założeniem jest, że proces i iteracje muszą być więc scrum to taka przyziemna implementacja agilu, która jest na tyle "tradycyjna", że ludzie się nie będą buntować.

Błędnych założen jest mnóstwo, bo:
* Scrum wymusza proces, gdzie mamy Individuals and interactions over processes and tools
  • Odpowiedz
  • 0
@Saly: no wlasnie polowy z tego co mowisz nawet nie zrozumialem i nie chce mi sie czytac tych manifestow i scrum guide bookow. Wole miec jasno powiedziane co i jak zrobic niz uprawiać teorię prowadzenia projektów/teamów. Mialem na mysli praktykę jak to wyglada i czym sie rozni, ale wychodzi na to ze to jedno wielkie szambo i malo kto to robi zgodnie ze sztuka, ale kazdy nazywa to tak samo
  • Odpowiedz
@obieq: agile manifesto to tylko tyle:

Individuals and interactions over processes and tools
Working software over comprehensive documentation
Customer collaboration over contract negotiation
Responding to change over following a plan

That is, while there is value in the items on
the right, we value the items on the left more.

Generalnie całego agila można skompresować do "obserwuj otoczenie i eksperymentuj, żeby było lepiej w przyszłości".
  • Odpowiedz