Wpis z mikrobloga

Warto się uczyć rosyjskiego? Bo jak narazie umiem tylko angielski i trochę niemiecki - którego nie mam zamiaru się uczyć bo raczej nigdy nie wyjadę z Polski do Niemiec, planuję zostać w Polsce a jak już wyjeżdżać to raczej tylko na południe, Czechy Węgry/Rumunia albo Bałkany. Tak po prostu, żeby być bardziej otwartym na Ukraińców czy innych uchodźców w Polsce i się dogadać w razie czego. Nie jestem znowu jakiś zaradny żeby nauczyć się perfect języka w jeden rok i mówić płynie po ukraińsku, czesku i kij wie jeszcze jakiemu. Jestem w stanie się nauczyć max 2 języki. Jakie Polak powinien się uczyć aby przydałoby mu się to w życiu (społeczeństwo) i w pracy?
I czy ucząc się ruskiego wyjdę na ruską onucę czy nie?
#jezyki #jezykiobce #naukajezykow #rosyjski #polska #angielski #rosja
  • 8
@Adolf_HODLer: chiński i tak i nie, oni mają specyficzna gospodarkę i są odizolowani w pewnym stopniu. Tak naprawdę poza ang żaden język nie jest potrzebny, poza jakimiś specyficznymi przypadkami. Biznes praktycznie w całości już przeszedł na angielski, podobnie do nauki i IT. Chyba że chcesz coś dla siebie po prostu się nauczyć, no to żaden pomysł nie jest zły.
@drobazdy: ukraińskiego albo czeskiego myślę, że dałbyś radę się nauczyć w rok - rosyjski nie dość, że nie jest już aż tak bliski polskiemu, to chyba nawet jest najtrudniejszym z tych czterech? Ich przydatność to już kwestia dyskusyjna i raczej dość indywidualna. Jak konkretnie Bałkany to chyba lepiej po prostu serbsko-chorwacki. Węgry z Rumunią to już zupełnie inna bajka, a uczą się tam odpowiednio niemieckiego i francuskiego. Rosyjski to przede wszystkim
@drobazdy: warto uczyć się jakiegokolwiek języka. Nie pamiętam kto to powiedział ale język wroga należy znać. ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja się trochę uczę bo miałem w podstawówce i sporo pamiętam więc łatwiej