Wpis z mikrobloga

Czy w Skandynawii są takie miasta/rejony cierpiące szczególnie na brak pracowników a przy tym nie ma problemu z mieszkaniem bo nikt tam nie chce żyć przez klimat, krótkie dni zimą, brak rozrywek itd? A przez to miejscowi są w stanie przymknąć oko na znajomość jedynie angielskiego, pomogą w różnych sprawach no i ogólnie można być spokojnym o pracę.

Jeśli chodzi o pracę to norma imigranta Budowa/Elektryk utrzymania ruchu/operator koparki ew. Tira bez doświadczenia.

#norwegia #szwecja #emigracja #emigrujzwykopem #wyprowadzka
#pytanie
  • 10
  • Odpowiedz
A przez to miejscowi są w stanie przymknąć oko na znajomość jedynie angielskiego


@grzesiek0401: Panie w skandynawii wszyscy gadaja po angielsku :)

pamietam pierwsza delegacje w szwecji. Jakos tak zle trafilem ze kupilem se chleb jablkowy (tak maja taki wynaazek). W polaczeniu z mielonka...no coz :P

Nauczony doswiadczeniem zaczalem bardziej sie przygladac i jakas taka kobita (na oko 65-70) cos do mne po szwedzku zagadauje. No to wyjasniam po angielsku ze
  • Odpowiedz
Czy w Skandynawii są takie miasta/rejony cierpiące szczególnie na brak pracowników a przy tym nie ma problemu z mieszkaniem bo nikt tam nie chce żyć przez klimat, krótkie dni zimą, brak rozrywek itd?


@grzesiek0401: wydaje mi sie ze tak funkcjonuja cale polacie terenu na polnocy co sie zajmuja przetworstwem rybnym itd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chociaz powiem szczerze, nie wiem jak z mieszkaniami - bo ci co
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 z tego co czytałem to Skellefteå i Luleå się rozbudowują w fabryki i jest ssanie na sile robocza. Jak z mieszkaniami to nie wiem, na pewno ceny zakupu mieszkan poszły tam w górę, nie wiem jak z wynajmem.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99:

No tak, w Skandynawii w porównaniu do Niemiec raczej bez problemu można polegać na angielskim.

To znaczy, że ta Mariolką latała co tydzień do Szwecji do pracy? Czy żyła tam i utrzymywała się jedynie z weekendowej pracy?
  • Odpowiedz
  • 0
@DryfWiatrowZachodnich:

To czego oczekuje to tak na prawde stabilne zatrudnienie pozwalające na wynajęcie kawalerki i kupno samochodu i neutralne nastawienie miejscowych. 20km do pracy to nie dramat jeśli można dojezdzac samochodem.
Na jakich szwedzkich stronach są wystawiane mieszkania na wynajem od osob prywatnych? Bo rozumiem, że spora część to mieszkania "z przydzialu", na które ludzie czekają latami zapisani w kolejkach.

@DownmiaN
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 zalezy co rozumiesz stabilne - bo jak agencja porzadna to zalezy jej bys duzo pracowal, bo ma z tego profity.
Ale rozumiem ze chcialbys cos bardziej stabilnego ( ͡º ͜ʖ͡º)

Nie szwedzkie, ale odnosnie norweskich mieszkan zajrzyj na finn.no

Tylko tak chcialem zapytac... na pewno chcesz zyc tak daleko, z fizyczna praca bez perspektyw, w obcym kraju?
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Pracowala tylko w weekendy. Czasem latala do polski a czasem nie. Z tego co mowila to nie musiala w tygodniu dorabiac ale czasem przychodzila do roboty.

W niemczech nie mam problemu bo dogadam sie po niemiecku. Ogolnie mam duzo europy zwiedzon i zazwyczaj niemiecki i angielski wystarczaly. Dopoki nie wyladowlismy na wegrzech. Wszyscy wiemy jakie wegry maja kiolbasy. Pytamy mlodej laski za lada w markiecie jaka by sie nadala na
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Czy ty serio oczekujesz, ze ktos da Ci gwarancję ze jest jakieś miasto w Norwegii gdzie WSZYSCY sa mili, neutralnie nastawieni i w razie co Ci pomogą? To chyba mało świata widziałeś. Jeden trafi na miłych ludzi, drugi nie. Jak ludzie uciekają ze wsi to skąd maja być mieszkania, skoro nikt tam nie inwestuje w budowanie ani w wynajem mieszkań? I jak znajdziesz prace elektryka bez doswiadczenia/wyksztalcenia ? :D
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Dodam jeszcze, ze w Norwegii jest ten sam problem jak w Polsce. Kobiety uciekają z norweskich wsi. Zostają sami mezczyzni, a wg mnie(ofc to moje tylko prywatne doswiadczenie) norwezki sa o wiele bardziej otwarte niz mezczyzni. Równie dobrze ktos mógłby ci powiedzieć, że powinieneś wyjechać do Oslo. Największy rynek pracy, najwięcej mieszkan, polowa Oslo to single ktorzy nie są w związku więc powinno byc latwo poznać ludzi i większą możliwość
  • Odpowiedz
I jak znajdziesz prace elektryka bez doswiadczenia/wyksztalcenia ? :D


@kaminami:

Jeśli chodzi o pracę to norma imigranta Budowa/Elektryk utrzymania ruchu/operator koparki ew. Tira bez doświadczenia.


@grzesiek0401:

A to jest bardzo dobre spostrzezenie.
Skandynawia z powodu wysokich zarobkow i innych powodow jest na papierze jednym z najlepszych krajow do zycia - i ludzie to wiedza. Kraje male, wiec nawet mimo iz wielu odrzuca klimat sa lakomym kaskiem dla wielu emigrantow ekonomicznych,
  • Odpowiedz