Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam problem, że mam 2 lewe ręce do rzeczy typu remonty, naprawienie zlewu, uszczelki, prysznica, malowanie, szpachlowanie, kafelki, parkiety, silikonowanie, montowanie kontaków. Nie umiem tego robić, jak się zepsuje coś małego w domu, to mi wstyd, że muszę zawsze fachowca wzywać. Nie czuję się męsko przez to. Nie zarabiam źle, bo pracuję w dobrze płatnym zawodzie, ale psychicznie widzę, jak patrzą na mnie: kobieta, jej rodzicie, jej krewni, że nie umiem takich rzeczy robić. Szczególnie w Polsce, gdzie czuję, że to jest standardem. Jak to zmienić?

#zwiazki #psychologia #mirkoanomin #samoocena



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 27
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: bardziej "męskie" będzie nauczenie nieuzaleznienia swojego poczucia wartości od konstruktu społecznego (męskości). Ja to wszystko co odpisujesz umiem, mam też dobrze płatną pracę, nie czuje się przez to lepszy od ciebie.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zawsze możesz się nauczyć podstawowych napraw, możliwości jest całkiem sporo: jutub, fora internetowe, kolega/sąsiad, zapisać się do klubu dla majsterkowiczów itp. To nie problem czegoś nie umieć, problemem jest że się tego wstydzisz. Wstyd możne skutecznie blokować przed podejmowaniem samodzielnych prób robienia różnych rzeczy.
Oddzielną kwestią jest skala napraw. Nie musisz znać się na wszystkim. Nie daj sobie tego wkręcić. Co innego wymienić uszczelkę w karnie czy zamontować wypadnięte gniazdko,
  • Odpowiedz
@www_h: Tak, niech powie lasce, jej rodzicom że zamawia hydraulika do spłuczki bo nie uzależnia swojej męskości od konstruktu społecznego.
Jest tyle poradników na youtube że proste rzeczy można samemu ogarnąć.
OP ma rację że mu jest z tego powodu głupio, bo wszystko się może zepsuć o każdej porze roku, o każdej godzinie. Warto chociaż umieć podstawy.
  • Odpowiedz
@Orowerbogatszy: no właśnie, a co, jak im się zepsuje kibel na jakimś zadupiu, gdzie nikogo nie ma? będą czekać tydzień, aż ktoś się zlituje i przyjedzie kilkadziesiąt km?
@www_h no i nie uważam, że to jest konstrukt męskości, bo mieszkam sama i też się różnych rzeczy uczyłam z tutoriali na yt, żeby nie wzywać fachowca do każdej pierdoły, warto jednak jakieś podstawowe rzeczy umieć ogarnąć samemu (wiadomo, że kafelki czy ogrzewanie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Ucz się na spokojnie na jakichś pierdołach. Ogarnianie takich rzeczy jest mega praktyczne i daje satysfakcję. Robisz coś sam, myślisz jak, co ci potrzebne. Uczysz się nie zawodu stolarza czy hydraulika ale myślenia, przede wszystkim samodzielnego myślenia, zdolności manualnych, używania narzędzi, kombinowania. To rozwija mózg, uniezależnia Cię od terminarza fachowców, pozwala zaoszczędzić, no i możesz zaimponować rodziniexD. No po prostu nie ma nic lepszego.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Tylko ty nie musisz tego robić, ale wypadałoby, żebyś umiał. To są po prostu w większości proste rzeczy, wymagające podstawowych narzędzi (które każdy powinien mieć w domu) i prawie zerowej wiedzy (lub umiejętności obejrzenia tutoriala w necie).

Problemem nie jest to, że tego nie robisz, ale że nie potrafisz sobie z tą sytuacją poradzić czyli nie masz narzędzi za 100zł i nie umiesz obejrzeć filmu w necie i go zrozumieć.
  • Odpowiedz
@larine: @Orowerbogatszy gdzie ja pisałem że ma się tych umiejętności nieuczyć? Sam się ich nauczyłem dzięki YT. Jeżeli chce to się niech uczy ale dla siebie a nie po to by udowodnić ciotce czy babce czy wujowi z wąsem że jest męski.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Powiem Ci tak. #!$%@?. Nie musisz umieć wszystkiego.

Ja z kolei od Twojego poziomu doszedłem do poziomu, że większość rzeczy zrobię ale tego nie znoszę XD Znaczy zależy co. Wymiany elementów itp. to spoko, grzebanie w aucie wręcz kocham i mi to wychodzi. Ale weź mnie zmuś do malowania pokoju xD MIESIĄCE bo tego nie znoszę. Prądu to ja w ogóle nie rozumiem jak działa - wiem, że zamknięty obwód
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: to nie dwie lewe ręce tylko nie masz łba do nauki nowych rzeczy i brak chęci do szukania informacji jak coś naprawić lub zrobić w domu drobne prace. Gdybyś chciał się wysilić to zobaczyłbyś, że wiele napraw to nic skomplikowanego, a i satysfakcja po poradzeniu sobie z problemem gwarantowana. Jeszcze jakbyś tłumaczył się brakiem czasu to zrozumiałe, ale tak to wychodzi, że niemota jesteś
  • Odpowiedz
widzę, jak patrzą na mnie: kobieta, jej rodzicie, jej krewni, że nie umiem takich rzeczy robić. Szczególnie w Polsce, gdzie czuję, że to jest standardem. Jak to zmienić?


@mirko_anonim: zmien otoczenie na mniej wiejskie.

Tez nie umiem i mam to w du'pie. Jestem widocznie malo manualny, wszystko mi sei w rekach rozpada. Sruby sie obkrecaja...

Umiem na szczescie tak duzo, ze mi nie przyszlo sie tym przejmowac, a zwierzeta tez wiedza,
  • Odpowiedz
Tez nie umiem i mam to w du'pie. Jestem widocznie malo manualny, wszystko mi sei w rekach rozpada. Sruby sie obkrecaja...

@programista15cm: łamaga und kaleka xD

Nigdy nie zrozumiem tej internetowej mody na chwalenie się brakiem umiejętności xD
  • Odpowiedz