Wpis z mikrobloga

Zdradzę tajemnicę, dlaczego elektryki się tak dobrze sprzedają w Europie, mimo tych wszystkich "problemów".
Nie, nie ma tu miejsca na teorie spiskowe xD
Ludzie mają wywalone, że jadąc na wakacje na drugi koniec kraju będą musieli stanąć w najgorszym wypadku na pół godziny. Dlaczego? Bo wcześniej też to robili, tylko na dłużej. Nikt nie staje na 5 minut po wiaderko podłej kawy i hotdoga do łapy, tylko idą normalnie zjeść. Dlatego nie widzą wyimaginowanych problemów, że trzeba zrobić chwilę przerwy w czasie wakacyjnego wyjazdu. Zwłaszcza że to wyjazd, więc trzeba odpocząć a nie zasuwać jak najszybciej, żeby parawanem zająć jak najwięcej plaży xD
I żaden Francuz czy Norweg nie jedzie na wakacje do Turcji samochodem.
Polecam taki styl życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To tak, jak następnym razem znów będzie info o jakichś rekordach sprzedaży, nie robić fikołków i nie snuć teorii jak to ludziom trzymają pistolety przy głównie w salonach, aby dobrze wybrali

A na obrazku jedna z najpopularniejszych tras wakacyjnych w największym kraju UE w wykonaniu używanego auta segmentu C (z bardzo wolnym "szybkim" ładowaniem

#motoryzacja #samochody #samochodyelektryczne #europa
Pobierz PiotrFr - Zdradzę tajemnicę, dlaczego elektryki się tak dobrze sprzedają w Europie, m...
źródło: IMG_20230807_171410
  • 219
@Ogau: nie, nie szukam. Na codzień <2€/100km, w trasie od tych 300-400km ładowanie 0.35/kWh. W ogólnym rozrachunku wychodzi 600€/20-22tys km rocznie.
Poza tym porównywanie do LPG czy diesla, który w cyklu mieszanym ma palić 5 litrów, gdy ktoś np kupuje nowe/świeże auto segmentu D jest bez sensu. Raz że nie kupisz nowego auta do LPG, dwa że większe auto z automatem z dieslem nie spali średnio tyle.
Poza tym kupno dziś
Poza tym kupno dziś nowego diesla to strzał w stopę, bo za parę lat nikt go nie będzie chciał


@PiotrFr: a jedynym tego powodem będą zakazy, a nie przewaga innych aut nad dieselem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No to koniec końców przewagą elektryka jest:
1. Klima na postoju
2. Czasem tańsze, a czasem droższe "paliwo"

No nie powiem, prawie mnie przekonałeś ( ͡° ͜ʖ ͡
@Ogau:

a jedynym tego powodem będą zakazy

Nie. Ludzie po prostu potrafią liczyć i nie chcą się zastanawiać, czy znowu coś się nie wydarzy i trzeba będzie 100€ więcej co miesiąc wydawać na paliwo, bo jakiś facet w sukience tak powiedział xD

Czasem tańsze, a czasem droższe "paliwo"

Nie "czasem" a praktycznie zawsze.
I nie cisnij mi bajek o spalaniu jakiegoś SUVa na autostradzie rzędu 5 litrów, a jak za tirem
Nie. Ludzie po prostu potrafią liczyć i nie chcą się zastanawiać, czy znowu coś się nie wydarzy i trzeba będzie 100€ więcej co miesiąc wydawać na paliwo, bo jakiś facet w sukience tak powiedział xD


@PiotrFr: czyli nie ze względu na zakazy, ale na podniesienie podatków, czyli też sztucznie wygenerowany impuls? I co do tego ma facet w sukience? Niesamowicie głupi jesteś xD

nie cisnij mi bajek o spalaniu jakiegoś SUVa
@Ogau:

ale na podniesienie podatków, czyli też sztucznie wygenerowany impuls

Ceny ropy zmieniają się przez podatki?

a nie no, suvy są dla idiotów

Racja ale jednak stanowią większość sprzedaży ¯\(ツ)/¯
A z braku minivanów nie ma wyjścia.

pewnie kiedyś tak

Czyli kłócisz się nie mając doświadczeń empirycznych?

Na razie nie jestem takim dziadem, żeby jedynymi trasami były praca-dom i dom-sklep

Ja też nie. Robię minimum 20tys rocznie bez dojazdów do pracy
Pobierz PiotrFr - @Ogau: 
 ale na podniesienie podatków, czyli też sztucznie wygenerowany imp...
źródło: IMG_20230809_090859
Nie wiem co to ma wspólnego


@PiotrFr: to, że nie mam zamiaru stawać na dłuższej trasie 2x po godzinie i do tego jeszcze się zastanawiać czy w ogóle gdzieś jest prąd po drodze. Albo jechać w góry i modlić się, żebym obrócił w 2 strony, bo przy szlaku ładowarek niet. Cenię sobie swój czas bardziej niż środowisko czy ideologie i wolę dorzucić te 200zł miesięcznie do paliwa ¯\(ツ)/¯

Ceny ropy zmieniają
@Ogau:

prąd wytwarzamy w Polsce z powietrza!Zaorane

Tak sobie mów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A co, z ropy?

dłuższej trasie 2x po godzinie

Musisz kupić coś innego niż Spring ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PiotrFr: no właśnie jutro jadę w Alpy i cudowna stronka Tesli wyliczyła mi 70 minut ładowania dla Modelu S (i to pewnie przy założeniu, że mam pełną baterię xD, zmieniając na model Y mam 85 minut ładowania). Do tego dochodzi jeszcze szukanie ładowarki na miejscu.

No ale stronka Tesli, tak jak i stronka VW, pewnie kłamie, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

8 godzin trasy i 70-85 minut
@Ogau:

Tesli wyliczyła mi 70 minut ładowania dla Modelu S (i to pewnie przy założeniu, że mam pełną baterię xD, zmieniając na model Y mam 85 minut ładowania

O, to dziwne bo S to stare klamoty i się wolno lądują.
W M3 wychodzi 2 h na 1800 km, więc i tak mniej niż zwykle

No ale stronka Tesli, tak jak i stronka VW, pewnie kłamie, nie?

Nie wiem nawet jaka. Najlepiej
Nie wiem nawet jaka


@PiotrFr: tesla.com ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W M3 wychodzi 2 h na 1800 km


@PiotrFr: 65 minut dla Tesli Model 3 Long Range na mniej, niż połowie z tych 1800km + musisz być pełny na starcie i znaleźć ładowarkę na finiszu.

Tak, jak mówiłem. Betatestujcie, ja kiedyś skorzystam. Póki co szkoda młodości na stanie pod ładowarką ( ͡° ͜ʖ ͡
@Ogau:

tesla.com

Muszę przyznać że dziwnie gówniana ta strona, nie pokazuje żadnych szczegółów

Póki co szkoda młodości na stanie pod ładowarką

Szkoda młodości to na jazdę na zapałki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale spoko, z tego się wyrasta
Pozdro
spoko, z tego się wyrasta


@PiotrFr: z gadżeciarstwa? Wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

dziwnie gówniana ta strona, nie pokazuje żadnych szczegółów


@PiotrFr: wyparcie, jak wyborca konfederacji. Oni pewnie tylko żartują z tym długim ładowaniem xD
@Ogau:

wyparcie

Nie wyparcie. Pokazuje tylko punkciki na mapie, żadnych szczegółow ile baterii zostaje, ile kWh masz załadować itp.
To takie bardziej reklamowe chyba jest
@Kouros dużo zmiennych, może być drogo, może być tanio. Nowe auta często mają specjalne oferty na ładowarki od dealera. ale załóżmy że nie masz.
Taka Norwegia 3nok/KWh, Francja 0.35€ KWh
czas ładowania to znowu od auta dużo zależy, jeden przyjmie 100 inny 300 KWh, ale na trasie 900 km liczyłbym dwa postoje po 30 minut, na drogach z ograniczeniem do 90 może jeden postój.
Pobierz Morgan87 - @Kouros dużo zmiennych, może być drogo, może być tanio.  Nowe auta często ...
źródło: temp_file736801928147761677
@PiotrFr zwykłe ładowarki Tesli są najtańsze, a z ich abonamentem można zejść do właśnie 0.35€.
trochę śmiesznie w Norwegii gdzie obok siebie potrafią stać ładowarki jedna to MER z ceną 9NOK i Tesla 2.80NOK.
@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE jest na odwrót. Pojawia się temat o elektrykach i od razu nagonka jakie to zło i Passat TDI lepszy.
Mam passata TDI, mam Enyaqa elektrycznego, jednym i drugim robię trasy po 2000 km, ale jazda elektrykiem sprawia mi większą przyjemność.
Nie rozumiem tej nagonki na elektryki.