Wpis z mikrobloga

Ekshumacje żołnierzy Wermachtu? Nie ma problemu, nawet w środku wojny

https://www.dw.com/pl/ukraina-szcz%C4%85tki-%C5%BCo%C5%82nierzy-wehrmachtu-w-nowych-okopach/a-65475530

Ukraińscy żołnierze z własnej inicjatywy dowiedzieli się, że w Ukrainie jest przedstawicielstwo Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi i skontaktowali się z nim. W czasie wojny niemiecki związek zawiesił prace na terenach działań wojennych i wycofał się do stosunkowo bezpiecznych obszarów na zachodzie i w centrum Ukrainy.


Zwracam uwagę na źródło - żadna szuria, poważni dziennikarze z Deutsche Welle

#ukraina #polska #wojna
  • 31
@pieczony_szczur_z_ogniska: liczby są mocno zaniżane, a ludobójstwo jest przedstawiane jako zwykłe starcia zbrojne UPA z AK. Taka jest oficjalna linia ukraińskiej polityki historycznej. Natomiast wydaje mi się, że Ci hardzi banderowcy to wiedzą co się wydarzyło (a podobno są tacy nawet w rządzie ukraińskim) i dlatego jest jak jest.

@szurszur: nazwy miejscowości nie podano, więc pogadali. Nieweryfikowalne. Być może mówił o tej miejscowości, która tu na wykopie już była okrzykiwana
ekshumacji na Wołyniu, nie będzie nigdy bo zarówno skala okrucieństwa jak i liczebność wstrząsnęłaby Ukraińską opinią społeczną i jawnie godziłaby w mit założycielski państwa ukraińskiego przez UPA.


@pastor_manning: Tobie się wydaje, że te ekshumacje zostaną przeprowadzone jednorazowo w setkach miejsc? Coś takiego zajmie nawet nie lata a dekady. To, o czym mówimy to prace w kilku miejscach i to prace POSZUKIWAWCZO-ekshumacyjne. Nie ma żadnej gwarancji, że uda się znaleźć szczątki tych
Tobie się wydaje, że te ekshumacje zostaną przeprowadzone jednorazowo w setkach miejsc? Coś takiego zajmie nawet nie lata a dekady.


@JPRW: projektujesz. Nic takiego nie napisałem. Nie wiem skąd w ogóle takie przypuszczenie, chyba się po prostu nie miałeś do czego innego #!$%@?ć.

Wpływ na opinię publiczną będzie taki jak już przeprowadzonych ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej czyli minimalny.


Jakie numery totka na wtorek? Wpływ był żaden, bo tak de facto to
Nie wiem skąd w ogóle takie przypuszczenie, chyba się po prostu nie miałeś do czego innego #!$%@?ć.


@pastor_manning: #!$%@?łem się do twojej wypowiedzi, bo jest bez sensu.

Wpływ był żaden, bo tak de facto to się nic na poważnie nie zaczęło.


@pastor_manning: Dlaczego nie było masowych ekshumacji przed 2017, kiedy nie było jeszcze żadnego zakazu? Jak myślisz?
masz mnie czarno, więc bądź konsekwentny i po prostu do mnie nie pisz. Ok? Rozumiemy się?


@pastor_manning: No odpowiedz, kolega wyżej podał fajny news że jednak wołyńskie ofiary będą ekshumowane. Jak to wkońcu jest?
Nigdy tacy jak ty na pytania nie odpowiadają, fakty się kłócą z linią propagandową tak?
@pastor_manning: Dlaczego nie było masowych ekshumacji przed 2017, kiedy nie było jeszcze żadnego zakazu? Jak myślisz?


@JPRW: Może dlatego, że stosunek władz ukraińskich do ekshumacji przez cały czas był nie przychylny? I każda zgoda musiała być "wychodzona"? To nie jest tak, że przed 2017 rokiem Ukraińcy nam sami proponowali, żebyśmy sobie przyszli i wykopali swoich pomordowanych.
Może dlatego, że stosunek władz ukraińskich do ekshumacji przez cały czas był nie przychylny? I każda zgoda musiała być "wychodzona"? To nie jest tak, że przed 2017 rokiem Ukraińcy nam sami proponowali, żebyśmy sobie przyszli i wykopali swoich pomordowanych.


@pastor_manning: Jakieś dowody na poparcie tych słów? Były przypadki wystąpienia o zgody, które były odrzucane? Ile ich było? Czy tylko tak sobie wymyślasz powody? Pierwsze ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej zaczęły się w
To nie jest tak, że przed 2017 rokiem Ukraińcy nam sami proponowali, żebyśmy sobie przyszli i wykopali swoich pomordowanych


@pastor_manning: o to to. Podczas gdy z artykułu wynika że sami żołnierze ukraińscy, zatroskani losem niemieckich ekshumacji, polecili im przenieść swoją misję w bezpieczniejsze tereny. Bardzo to kontrastuje z chamskim roszczeniowym tonem kiedy Polacy chcą pochować godnie swoje niewinne (w przeciwieństwie do nazistów) ofiary
@JPRW: były, np.

Ponowne prace poszukiwawczo-ekshumacyjne w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej rozpoczęły się 25 lipca 2011 roku po 19-letnich staraniach o uzyskanie ponownej zgody ukraińskich władz obwodowych i rejonowych.


tutaj jest nawet dokument o tym https://www.youtube.com/watch?v=T_IXcT2P1ao&ab_channel=Micha%C5%82Szydlarski

We wrześniu 2013 roku eksperci ROPWiM przystąpili do ekshumacji szczątków Polaków zamordowanych 30 sierpnia 1943 w Gaju[43][44]. Ciała ofiar były zakopane w dawnym rowie strzeleckim. Położenie i wymiary mogiły zostały ustalone w 2001 roku w
@pastor_manning: To jest argument przeciwko twojej tezie a nie za. Mówisz o miejscowościach, gdzie pierwsze prace były przeprowadzone jeszcze w latach 90. Wtedy wydobyto pierwsze szczątki i urządzono pochówki. Potem były zgody na ponowne prace, ostanie w latach 2014-15 kiedy ci rządzili już ci straszni neobanderowcy. Dlaczego wtedy nie zablokowano ekshumacji, skoro już doskonale wiedziano, co zostanie znalezione? Nikt się nie bał uderzenia w mit UPA i wstrząsu dla opinii publicznej?
To jest argument przeciwko twojej tezie a nie za. Mówisz o miejscowościach, gdzie pierwsze prace były przeprowadzone jeszcze w latach 90.


@JPRW: XD. Pytasz mnie o dowody na poparcie moich słów na nieprzychylność Ukraińców przed 2017, ja Ci wklejam, po czym mówisz, że to argument przeciwko mojej tezie xD. To jest moja ostatnia wypowiedź w tym wątku, bo to się naprawdę mija z celem. Doceniam umiejętność robienia fikołków, ale bez przesady