Wpis z mikrobloga

Phoenix zakończyło rekordową serię z 31 dniami z temperaturą powyżej 43 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Zakończyli go z temperaturą... 42 stopnie. W tym czasie doświadczyli równie rekordowej serii 16 dni z temperaturą w nocy niespadającą poniżej 32 stopni.

Tak, miasto leży na pustyni.
Tak, jest tam goręcej niż w innych rejonach USA.
NIE, nigdy nie było aż tak gorąco i jest to rekord.

https://www.cbsnews.com/news/heat-dome-forecast-phoenix-temperature/

#globalneocieplenie #klimat #usa
  • 50
@texas-holdem: z jednej strony tak, warto ich olać. Z drugiej, to powoduje lukę i jak laik na to patrzy, to widzi tylko treści mówiące, jak to wszystko jest zmyślone i fałszywe. I nawet jeśli na początku to odrzuci, to potem chcąc nie chcąc, masa takich ludzi zacznie w to wierzyć i sama z tym walczyć. Co nawet już teraz widać.
Nigdy nie było tam tak gorąco przez tak długo. Nikt nie jest zdziwiony samym gorącem, a tym jak długo się utrzymywało, bo to nie jest normalne


@zmarnowany_czas: no dobra, ale wez w takim razie przyklad Pomorza w tym roku. Poki co, przez cale dotychczasowe astronomiczne lato, byly doslownie dwa (!) dni, w ktorych temperatura przekroczyła 30 stopnie - przez ponad 3 dekady swojego zycia nie spotkalem tutaj lata az tak zimnego.
@kridje: nie będę z siebie robić eksperta, którym nie jestem. Generalnie masz rację, że u nas, to lato nie jest super ciepłe (poza super gorącymi kilkoma dniami w czerwcu/początku lipca). Tylko że cały świat bije przy tym rekordy ciepła, 7 kolejnych dni w lipcu było 7 najcieplejszymi dniami w historii pomiarów. Czemu u nas jest, jak jest? Nie wiem.

Jest jeszcze jedna rzecz, która jest wbrew intuicji związanej z globalnym ociepleniem.
@zmarnowany_czas: ciekawe, musze poczytac o zanikajacym Golfsztormie, bo o tym szczerze mowiac nie slyszalem.
Rowniez nie jestem ekspertem, wiec nawet nie ma mam zasobow, zeby wdawac sie w polemike. Ciekaw jestem po prostu, jakie mechanizmy biora tu udzial i jak w praktyce moze przebiegac globalne ocieplenie klimatu, ktorego, badz co badz, nie neguje,
Bedzie ciekawa poczytanka na weekend przy piwku, jak masz jeszcze jakies ciekawe linki, to wal smialo!
@zmarnowany_czas: Od jakiegoś czasu w apce pogodowej obserwuję Adrar w Algierii, na nasze to by było miasto powiatowe, jakieś 60k ludzi tam żyje. Tam temperatura niemal dzień w dzień kręci się koło 50 stopni, jestem ciekaw jak ludzie sobie radzą.

Może ktoś tu ogarnia arabski? Bo znalazłem taki filmik i wiem że jest właśnie o ostatnich falach upałów w Adrarze i z komentarzy wyciągnąłem tyle że państwo jeszcze dopieprza ich tam
@johnkashtan: duży wpływ ma też wilgotność. Przy wysokiej temperaturze i dość wysokiej wilgotności parowanie jest ograniczone, przez pot chłodzi nas zbyt wydajnie. Kiedy wilgotność jest niska, to parowanie jest lepsze, a sam upał lepiej znośny. Jak widzę, to tam przy 49 stopniach wilgotność ma być na poziomie 8%. Na pewno ta temperatura nie będzie przyjemna i będzie gorąco, ale jak miałbym strzelać, to powiedziałbym, że nasze 35 stopni i 40-50% wilgotności