Wpis z mikrobloga

Najbliższe 15-20 lat to będzie ostatni moment na zarobienie pieniędzy nie na etacie

W przeciągu ostatnich lat coraz większą władzę zdobywają korporacje dosłownie każda branża została zdominowana przez wielkie koncerny:

Jeszcze 10 lat temu w mieście w którym się urodziłem mieścił się bazar - ludzie sprzedawali tam jedzenie, ciuchy czy inne pierdoły. Lubiłem to miejsce bo miało fajny klimat i można było tam dostać unikatowe rzeczy. Dzisiaj w tym miejscu mieszczą się 2 supermarkety które nie tylko zlikwidowała to miejsce - ale niskie ceny sieciówek całkowicie zniszczyły okoliczny handel. Nawet lokalne sklepiki padły, teraz znajdują się tam żabki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oczywiście w takiej sytuacji wręcz trzeba obniżyć jakość usług i podnieść ceny. Tak też jest ze wszystkim - internet został zdominowany przez Google i Mete, Amazon wygryza każdą możliwą gałąź internetu. Wcześniej wspomniane żabki to chyba szczyt korporacyjnego #!$%@? - sklepiki osiedlowe może były drogie ale przynajmniej zysk trafiał do zwykłej rodziny a nie do jakiegoś burżuja co kasuje 4zł za wodę bo nigdzie indziej nie da się kupić

Jednak za każdym razem nowe elity tworzyły się na skutek wydarzeń które doprowadziły do jakiejś zmiany: rewolucje, wojny, nowe technologie, kryzysy ekonomiczne wprowadzając nowe rozwiązania. Problem jest taki że obecnie większość rozwiązań już istnieje - są jedynie udoskonalane, przez co próg wejścia jest zdecydowanie wyższy

zauważcie że dzisiaj większość nowych możliwości zarobienia w ostatnich latach to oszustwa - scamerskie projekty krypto, NFT, MLM i kursy dla lamusów czyli rzeczy bez realnego pokrycia z rzeczywistością nie wprowadzające żadnej wartości, gdy faktyczne rewolucje takie jak AI potrzebują miliardowych nakładów na rozwój. Obecnie szary programista może zrobić co najwyżej profile picture generator using Dall-E API albo własne AI która bez odpowiednich zbiorów danych będzie miała inteligencje żula

Próg wejścia w jakąkolwiek dziedzinę jest nieporównywalnie wyższy niż kiedykolwiek a będzie tylko gorzej. Przyszłość wygląda tak, że korporacje i politycy będą się coraz bardziej umacniać podczas gdy ty, twoja rodzina, sąsiad i całe miasto będziecie #!$%@?ć w JANUSZEX MEGACORP S.A na wczasy na księżycu jakiegoś międzynarodowego oskarka

#przemyslenia #przyszlosc #doomer #biznes
  • 12
Najbliższe 15-20 lat to będzie ostatni moment na zarobienie pieniędzy nie na etacie


@iluvmypickle:
Zgadzam się, tylko moim zdaniem przyczyna będzie inna.

To nie rynek uniemożliwi nowym wejście, tylko rząd tak udupi małe biznesy a ulży wielkim korporacjom, że prowadzenie własnego interesu po odliczeniu podatków, danin i obsłudze wymaganej biurkoracji będzie takim drogim hobby dla masochistów. Choćbyś nie wiadomo jak się starał to po podatkach więcej zarobisz zamiatając halę Amazona niż
@programista15cm: gastronomia, a szczególnie fastfood to najbardziej konkurencyjny biznes

moje hotdogi muszą konkurować 3 żabkami, burgery z makiem a kurczak z KFC.

Nawet ja potrafir zrobic lepsze, ale większość wybierze sieciówke bo płacą za markę, a w okolicy nie ma tylu hipsterów żeby mi tego foodtrucka spłacili
@iluvmypickle: Naturalną koleją rzeczy jest to że produkty są udoskonalane, a ludzie organizują coraz to większe przedsiębiorstwa. Natomiast nikt nie broni Ci być właścicielem części przedsiębiorstwa np. poprzez zakup akcji, czy to Google czy Meta, Orlenu albo Dino albo czegoś z Francuskiego albo Niemieckiego rynku. Tylko że umysł polskiego robaka, jeszcze do tej sprawy nie dojrzał, głównie dlatego że jest robakiem niezdolnym do szerszego myślenia.

Wystarczyło kupić np. mocno rosnące DINO
@iluvmypickle: ja prosty chłop ze wsi na ciężarówce jeżdżąc w uk mogę odłożyć na połowę domu w 3-4 lata, na własnej działalności, i jeszcze długo będą korporacje brać podwykonawców bo im się to opłaca

Więc ty programista mi mówisz że nie dasz rady zgromadzić kapitału?
@iluvmypickle: pamiętam jak Silva Verborum w którymś swoim odcinku coś takiego powiedział, że zostaną za kilka lat tylko korporacje i państwo, wydaje mi się iż Absolutarianin też o czymś takim wspominał. Ale widzę że gimbaza od "xd" w tym temacie nie widzi w ogóle szerszego obrazu.