Wpis z mikrobloga

#inwestycje #akcje #portfel #inwestowanie #gielda #etf

czesc, pracuje od jakiegos czasu nad portfelem inwestycyjnym ktory jest prosty w obsludze, bezproblemowy i pozwoli mi skupic sie na pracy. idea jest taka zeby co tydzien brac wyplate i wrzucac w to. wczesniej bawilem sie w jakies asmle, avgo, pm, orlen, kety itd. ale poczytalem troche i longterm ciezko przebic sp500, a nie chce mi sie kombinowac z kupnem amerykanskich etfow dywidendowych, wszystkie wybrane fundusze sa accumulating bo przy moich kwotach i tak nic nie zmieni mi 2% dywidendy, prosze o rzut okiem:

Akcje 44,44%
Obligacje 22,22% -> edo/coi/maksowanie #kontomieszkaniowe
Metale 11,11% -> zloto bulion
Kryptowaluty 11,11% -> eth + btc
Oszczędności 5,56% -> czarna godzina
Gotówka 5,56%

ETFy wybieralem uzywajac tabelki inwestomata + morningstar/justetf:

MSCI World -> 33,33% -> IE00B4L5Y983
NASDAQ 100 -> 33,33% -> IE00B53SZB19
S&P 500 IT -> 33,33% -> IE00B3WJKG14

z gory dzieki za sugestie i pozdrawiam ;)
  • 20
  • Odpowiedz
@flickkk Jeśli chcesz sobie jeszcze bardziej ułatwić sprawę to zamiast 3 etfów możesz sobie wrzucić jeden globalny lub 2 z podziałem na DM i EM. Te 3 które wrzuciłeś chyba nawet się pokrywają tak na 1 rzut oka.
  • Odpowiedz
@flickkk: pasywne to jeden globalny i zapominasz o temacie. Ale pomyśl też o aktywnych funduszach inwestycyjnych. Dajesz ludziom, którzy się na tym znają i oni coś tam robią. Opłata 2 % dla nich, jeżeli nie masz milionów to są śmieszne kwoty za pilnowanie Twojego majątku.
  • Odpowiedz
  • 0
dziekuje za rady - o globalnym myslalem ale w wedlug poprzednich wynikow wole inwestowac wiekszosc w usa, najlepiej technologicznie - wiem ze rozncia miedzy 0.4% a 2% jest niewielka przy malych sumach ale w przestrzeni 10 lat robi juz roznice, pomysle nad innymi ETFami zeby nie nachodzily na siebie
  • Odpowiedz
@Wookie2020: są jakieś przewagi aktywnego inwestowania nad pasywnym? Wiesz jakie są różnice? Porównałes tylko opłaty... Podpowiem tylko że najbardziej znani inwestorzy i najbogatsi inwestowali aktywnie. Mowa także o użytkownikach z tego tagu
  • Odpowiedz
@flickkk: No to wrzuć po prostu w DM np. IWDA. Kompletnie nie ma sensu rozbijanie na 3 ETF które i tak się pokrywają, a tak to przynajmniej rebalansuje się samo.
Jeśli chodzi o obligacje to tylko EDO. COI moim zdaniem nie ma sensu. Nawet jeśli przewidujesz wyciągniecie kasy po 4 latach to EDO jest lepszą opcją.
Generalnie Twoje portfolio jest ok, ale może niepotrzebnie komplikujesz. Ja w portfelu długoterminowym mam po
  • Odpowiedz
@Vateusz23: Jakby OP był Warrenem Buffetem z ponad 50 letnim doświadczeniem w inwestowaniu i armią analityków to faktyczne należy inwestować aktywnie. Statystyki pokazują, że inwestorzy pasywni zarabiają więcej niż ci aktywni, oczywiście mówię o typowych kowalskich.
  • Odpowiedz
  • 2
wyrzucam nasdaq 100 bo ma 95% pokrycia z msci world: https://i.imgur.com/YJyWU8C.png
zamieniam msci world na vanguard allworld -> vwra (caly swiat, jakby jakims cudem wschodzace rynki mialy zszokowac) -> 2/3
zostawiam 1/3 s&p 500 it (iuit.uk) (bo technologia nas zniszczy)

i mam elegancko 2 ETFy, jeden na CALY swiat, a drugi na IT w stanach
  • Odpowiedz
@flickkk jeśli serio chcesz wrzucić gdzieś kasę i iść spać to sam vwra Ci wystarczy. Ten ETF sam będzie za Ciebie robić rebelans jeśli nagle coś miałoby się zmienić. Skoro chcesz pasywnie inwestować to im prościej tym lepiej.
  • Odpowiedz
vwra 2/3

vuaa 1/3


@flickkk: Myślę, że jest to dobra opcja. Również jak szukałem uproszczenia, to stwierdziłem, że najlepsza opcja na akcje to 1 ETF VWRA dominujący, i jeden ETF, który możliwe, że pobije VWRA (stawiasz na IT, ja postawiłem na coś innego).

Obligacje opakuj w IKE, aby nie płacić podatku Belki. Policz, bo może IKZE też Ci się opłaca (tam też nie ma Belki). Śledź wdrożenie OIPE (tam też nie
  • Odpowiedz
  • 1
@KazimierzWielki: czytalem u marcina iwucia wczoraj artykul o tym i takie tldr to ikze jest lepsze jesli zarabiasz duzo i masz blisko do emertytury, a ike lepsze dla kogos kto albo nie zarabia duzo albo bedzie potrzebowal wyciagnac gotowke

Plan jest taki zeby stworzyc konto mieszkaniowe + ike i pakowac sie tam pod limity a za 3-5 lat wyciagnac i zbudowac dom, wydaje mi sie ze jest to solidny plan

mam
  • Odpowiedz