Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zrobić DIY system alarmowy / inteligentny dom na czujnikach i centrali połączonych w miarę uniwersalnym okablowaniem (sensory podczerwieni, ew. radarowe HLK-LD2410B+BLE 24Ghz Human Presence Radar Sensor, jako centrala ESP32 lub RPI).
Niewiele myśląc zdecydowałem na się na RJ45 / skrętka (wspiera duże prędkości przesyłu, ma wystarczająco żył do prowadzenia zarówno zasilania jak i sygnału), ale elektryk odpowiedzialny za rozprowadzenie przewodów odradził mi to ze względu na indukowanie się w długich przewodach impulsów elektrycznych - cytat "nie nadaje się, bo będzie Pan miał fałszywe alarmy, a już zwłaszcza nie podłącza się tym manipulatora".

Ja jestem hobbystą elektroniki, ale przy tym dość słaby w RF oraz nigdy nie łączyłem elementów kablem długości kilku / kilkunastu metrów, co z pewnością ma swoją specyfikę. To co mówił mój elektryk wydaje mi się mało prawdopodobne, ale chcę zapytać Was. Czy RJ 45 / skrętka nadaje się do połączenia elementów smart home / alarm? A może warto wykorzystać inny przewód?

#elektronika #diy #hobby #smarthome #budowadomu #stepujacybudowlaniec
mathmed - Chciałbym sobie zrobić DIY system alarmowy / inteligentny dom na czujnikach...

źródło: 71fEWpX7HRL._AC_UF1000,1000_QL80_

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@mathmed: rj45 to wtyczka a nie przewód

a co do skrętki to część producentów tego nie zaleca.

A co do samego pomysłu budowy systemu alarmowego samemu... Nudzisz się potwornie czy co?
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: Dzięki, poprawiłem. Miałem na myśli oczywiście skrętkę. Chciałem się tym pobawić, mam już trochę kodu, bo robiłem system alarmowy do domku letniskowego. Czyli skrętka może sprawić problemy?
  • Odpowiedz
@mathmed chcesz do każdego sensora ciągnąć osobny przewód? Przecież to przy kilku sensorach będzie z kilkadziesiąt przewodów w różne części domu, dlaczego nie wifi? ESP8266, najtańszy moduł kosztuje kilka złotych i możesz to w każdej chwili przenieść w dowolne miejsce
  • Odpowiedz
@mathmed: RJ45 to wtyk, nie kabel.
Skrętka, kabel lan, ethernet - o to co pewnie chodzi.
Tezę, że nie nadaje się do alarmów promował swego czasu Satel, nigdy nie znalazłem jednak sensownego uzasadnienia i myślę, że to bzdura. W czym niby gówniany TDY ma być lepszy? Tylko z tym, że tańszy i cieńszy? Bo poza tym ma już same wady.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@pesymistyk Sensorów nie jest aż tak dużo. Będzie może z 15 przewodów, do przesyłu danych mogę użyć wifi, ale jeśli mam więcej linii w kablu to mogę je wysyłać przewodowo - np. MAX485.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P Tak, skrętka oczywiście, zakończony RJ45. Sensor z jednej strony, centrala (esp32) z drugiej. Tylko myślę czy pomiędzy coś powinno być, jakiś MAX485, a może nie jest to konieczne (starczy sam kabel).
Czyli można użyć skrętki i nie będzie to rodzić wielu problemów (poza tym, że kabel długi a sygnały o niskiej amplitudzie)?
  • Odpowiedz
satelowskie manipulatory i rozszerzenia faktycznie gówniano działają na skrętce zwłaszcza z długościami 50m+


@Bad_Wolf: ale chcesz powiedzieć, że na skrętce działają źle, a na zalecanym przewodzie typu YTDY na tej samej odległości jest już ok?
No to jeśli naprawdę tak jest, to bardzo chciałbym poznać wyjaśnienie, ytdy jest od skrętki elektrycznie gorszy pod każdym możliwym względem.
  • Odpowiedz
@mathmed: jeśli bardzo chcesz kombinować sam, to normalnie rozprowadź sieć lan i w strategicznych miejscach rozmieszczaj moduły esp32 z gniazdkiem lan, a nimi realizuj co tam tylko chcesz, jako oprogramowanie masz do dyspozycji choćby esphome.
  • Odpowiedz
ale chcesz powiedzieć, że na skrętce działają źle, a na zalecanym przewodzie typu YTDY na tej samej odległości jest już ok?


@Jarek_P: jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No to jeśli naprawdę tak jest, to bardzo chciałbym poznać wyjaśnienie, ytdy jest od skrętki elektrycznie gorszy pod każdym możliwym względem.


@Jarek_P: skrętka jest fajna jak masz sygnał różnicowy. Jak w parę władujesz dwa przebiegi zmienne to
  • Odpowiedz
@mathmed w przypadku magistrali w centralach np Satel nie powinno się dawać jej na tych samych parach, na osobnych już będzie git. Więc w skrócie dawaj skrętkę, zawsze można sygnał IP podać. Generalnie zalecam dawać rozproszone moduły wejść analogowych i dedykowane czujniki, nie rzeźbił bym ich sam. A jak już się #!$%@? na rpi to zamontuj sobie Integre od satela z ethm i gadaj sobie po API do swojego systemu.
  • Odpowiedz
@mathmed: jeżeli chcesz skrętka puszczać jakaś magistralę, can, modbus, rs to jedną parę traktuj jak pojedynczą żyłę (2 druciki razem). Skrętka została skonstruowana w taki sposób, aby wzajemny oplot tłumił/kompensował wyindukowane prądy (i na podst. prawa ohma - napięcia).
Losowe wykorzystanie żył faktycznie może stworzyć problemy.
  • Odpowiedz
skrętka jest fajna jak masz sygnał różnicowy. Jak w parę władujesz dwa przebiegi zmienne to istnieje szansa iż będą się wzajemnie zakłócać niestety


@Bad_Wolf: tak, rozumiem doskonale mechanizm, w jaki sposób może to działać źle (i oczywiście jest proste rozwiązanie: żyły z różnych par), chodziło mi o samą tezę, że na skrętce nie działa, a na kilkakrotnie od niej gorszym jakościowo przewodzie działa - to jest dla mnie intrygujące :)
  • Odpowiedz