Wpis z mikrobloga

Ostatnio dużo BARDZO DUŻO o złych kierowcach z Ukrainy.
Trochę statystyki bo przecież wykop kieruje się rozumem a nie cherry pickingiem.
Ukraińcy spowodowali 504 wypadki w ciągu roku 2022 w których zginęło 54 osoby.
W PL jest ponad 21 tys. wypadków, niemal 25 tys. rannych i prawie 2 tys. zabitych – to bilans 2022 roku na polskich drogach.
W PL jest około 3 milionów obywateli Ukrainy a Polaków 37 milionów.

Prosta proporcja mówi że na jeden wypadek spowodowany przez Ukraińca wypadają około 3.5 wypadki spowodowane przez Polaków i dokładnie taka sama proporcja odnośnie wypadków śmiertelnych.
Więc ten cały hejt jest trochę nie do końca uzasadniony - chyba że oczekujemy od nich bycia ludźmi lepszymi od nas.
#ukraina #polska #samochody #drogi
  • 54
@masz_fajne_donice: dokładnie, jest wrogiem Ukraińców xD walnij się w łeb.

zapytałem tylko o to jaki procent Ukraińców ma de facto prawo jazdy, a co za tym idzie ma wpływ na sytuację na drogach. bo wydaje mi się, ze te 3mln uchodźców może mieć % mniej kierowców, niż obywatele RP. Jeśli ten procent jest 3.5x mniejszy, niż w PL, wtedy wpływ na wypadki jest dokładnie taki sam. Jeśli większy, to wpływ jest
@masz_fajne_donice: Warto też zauważyć, że Ukraińcy mają albo bardzo drogie, szybkie samochody albo gruzy które nie przechodzą badań technicznych - czyli po prostu w każdych warunkach są lepszymi kierowcami jak rodacy Kubicy( ͡° ͜ʖ ͡°)
Statystycznie, jeśli w społeczeństwie będzie mniej kierowców, to będzie mniej wypadków. per capita.


@pyra_wykop: To świetnie. Czyli wychodzi że Ukraińcy używają głównie komunikacji miejskiej i nóg mniej zatruwając środowisko i zatłaczając drogi. Taki jest generalnie cel nowoczesnych społeczeństw i nas przybliżyli xd
@funkmess: Po to jest statystyka - albo analizujesz całą grupę albo wcale. Bo możesz też sformułować poprawne stwierdzenie:

100% Ukraińców którzy spowodowali wypadki pogarsza sytuację na drogach.

Tylko to nic nie wnosi. Pytanie czy Ukraińcy wpływają jako całość negatywnie na sytuację na PL drogach - odpowiedź jest 'nie' ze statystycznego punktu widzenia.
@masz_fajne_donice: rzuć linka do tych statów. Masz tam gdzieś może jakieś dane dot. wypadków po pijaku wśród cudzoziemców? Bo z mojego riserczu wynika, że ogółem wypadków po pijaku w Polsce bylo 2248. Wśród Ukraińców w top 5 powodów wypadków NIE było alkoholu, a TOP 5 kończyło się na 50 wypadkach bodajże. Wynikałoby z tego, że udział mają dużo niższy, niż cała reszta :) No ale nie byłem w stanie tego zweryfikować
Pytanie czy Ukraińcy wpływają jako całość negatywnie na sytuację na PL drogach


@masz_fajne_donice: Jeżdzą naprawdę tragicznie, w szczególności w dużych miastach gdzie ruch jest intensywny. U mnie w małym mieście ośrodki szkoleniowe przeżywają w chwili obecnej oblężenie, bo bagiety nie chętnie uznają ukraińskie prawko. Prawodpodobnie jest to wynik tego, że ukraińskie najzwyczajniej można kupić za niecałe dwa koła.