Wpis z mikrobloga

Jaki kupić router, żeby obsługiwał LTE i tworzył jednolitą sieć w całym domu z innym routerem albo routerami? Raczej prędzej będę miał światłowód niż 5G.
Mam dobre doświadczenia z OpenWrt (wgrałem na tplinki z 10 lat temu i 3 na 4 nadal są używane), więc chętnie bym kupił następny router, który to obsługuje.
Znalazłem kombajn Cudy TL18, ale cena jest raczej wysoka. Max połowa tej ceny za jeden router.
Widziałem Cudy LT500D za 330 zł, ale ciężko mi powiedzieć czy będzie wystarczająco dobrze łapał sygnał LTE. Jest jakiś model wyżej?
Wydaje mi się, że sieć dla gości byłaby przydatna. Oddzielna sieć (vlan?) dla niepewnych urządzeń też byłaby przydatna.
Jakieś rekomendacje? Najpewniej będę miał ze dwa albo trzy routery, więc szukam czegoś co będzie współpracować ze sobą, żeby gładko przeskakiwało między routerami przy jednym SSID.

Będę wdzięczny za rekomendacje.

#lte #wifi #router #internet #siecikomputerowe
  • 28
@Yelonek: Zewnętrzne anteny to były fajne przy lte cat 4 gdzie nie było agregacji pasm i BTS'ów. Teraz LTE działa od 800 po 2600 MHz - nie ma anten na całe to pasmo z sensownym zyskiem dlatego wiesza się sprzęt z wbudowanymi antenami na zewnątrz i wchodzi do mieszkania skrętką a nie przewodami antenowymi. Aby uruchomić Tplink omada albo Unifi nie potrzebujesz żadnych chmur, instalujesz sobie lokalnie kontroler tylko na czas
Teraz LTE działa od 800 po 2600 MHz - nie ma anten na całe to pasmo z sensownym zyskiem dlatego wiesza się sprzęt z wbudowanymi antenami na zewnątrz i wchodzi do mieszkania skrętką a nie przewodami antenowymi


@dktr: Co sądzisz o olaniu pasma 800MHz? Nie znajdzie się sensownych anten 1800-2600 MHz? Antena kierunkowa wcelowana w BTS nie polepszy odbioru w stosunku do wbudowanych dookólnych anten, które oprócz sygnału odbiorą całe badziewie
@Michuy: Nie ma to sensu. Nie wiem czy otwierałeś nowoczesne modemy idu-odu LTE >cat16. Tam jest z 8 anten na każde pasmo i polaryzację, a same anteny o małym zysku aby były bardziej dookólne bo wysokie kategorie LTE poza agregacją pasm agregują też stację bazowe z różnych kierunków.
@dktr: Nie wydaje mi się żeby któryś operator 4G w PL oferował agregację kilku stacji bazowych. Nie otwierałem nigdy idu-odu natomiast oglądałem środek modeli indoors >cat16 i wszystkie mają 4 złącza antenowe do MIMO 4x4. MIMO 4x4 to chyba max oferowany w PL

Tutaj ZTE MF289F CAT.20 z 5 złączami antenowymi (nie wiem czemu 5 a nie 4)
Pobierz
źródło: firefox_e3VgFxi9uu
@dktr: Modemy indoors rzadko kiedy mają wyprowadzenie na 4 zewnętrzne anteny, nawet gdy obsługują 4x4 mimo. ludzie robią mody żeby uzyskać MIMO 4x4 na 4 zewnętrznych antenach

Chociaż niewykluczone że faktycznie mniej zachodu by było gdyby wsadził całe urządzenie do puszki ze splitterem poe
Pobierz
źródło:
@Michuy: Ja tam bym pakował całość w puszkę na dach, szkoda się bawić z RF w tych częstotliwościach, to już trzeba robić dokładnie, dobre niskostratne przewody, dobrze zarobione złącza itp. Dla mnie w ogóle internet mobilny jako stacjonarny to pomyłka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja tam bym pakował całość w puszkę na dach


@dktr: zastanawia mnie sprawa instalacji odgromowej przy instalacji puszki wystającej powyżej dachu. trzeba wtedy zapewnić całą instalację odgromową dla domku jednorodzinnego?