Wpis z mikrobloga

Jaki kupić router, żeby obsługiwał LTE i tworzył jednolitą sieć w całym domu z innym routerem albo routerami? Raczej prędzej będę miał światłowód niż 5G.
Mam dobre doświadczenia z OpenWrt (wgrałem na tplinki z 10 lat temu i 3 na 4 nadal są używane), więc chętnie bym kupił następny router, który to obsługuje.
Znalazłem kombajn Cudy TL18, ale cena jest raczej wysoka. Max połowa tej ceny za jeden router.
Widziałem Cudy LT500D za 330 zł, ale ciężko mi powiedzieć czy będzie wystarczająco dobrze łapał sygnał LTE. Jest jakiś model wyżej?
Wydaje mi się, że sieć dla gości byłaby przydatna. Oddzielna sieć (vlan?) dla niepewnych urządzeń też byłaby przydatna.
Jakieś rekomendacje? Najpewniej będę miał ze dwa albo trzy routery, więc szukam czegoś co będzie współpracować ze sobą, żeby gładko przeskakiwało między routerami przy jednym SSID.

Będę wdzięczny za rekomendacje.

#lte #wifi #router #internet #siecikomputerowe
  • 28
  • Odpowiedz
@Yelonek: No to instalacja przewodowa ethernet w miejsca gdzie zainstalujesz AP np TPlink Omada lub unifi UAP-AC, dopiero potem zajmij się dostępem do internetu, czyli router i ewentualnie modem LTE. Nie nazywaj wszystkiego co nadaje wifi "routerem" bo to jest bzdura.
  • Odpowiedz
TPlink Omada lub unifi UAP-AC


@Yelonek: @dktr: Omada będzie tańsza. podobno fajnie ogarnia wiele APkow z 1 siecią. kontroler potrzebny pewnie będzie ( VM/docker ) - nie odpalałem, mam w domu unifi 1 ap i jakiś mix chińskich AP ( 1 AP na taras /ogród , potem 1 'extender' wifi w garażu na druga część ogródka.. ) tak jak zwykle. szewc bez butów chodzi.

co do router: ja wolałem dzyndzla
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Obecnie używam właśnie starego TP-Linka 1043ND z wpiętym modemem LTE Huawei przez USB. Do samej sieci wifi nie mam zarzutu, ale największą bolączką jest łapanie sygnału z LTE. Nie dość, że wolne to jeszcze traci połączenie. Po przełączeniu się na internet mobilny w telefonie działa to znacznie lepiej, więc zakładam, że jak kupię coś z lepszymi antenami to sytuacja się poprawi.
To nie będzie biuro z 50 komputerami, tylko do
  • Odpowiedz
  • 0
kontroler potrzebny pewnie będzie ( VM/docker ) - nie odpalałem, mam w domu unifi 1 ap i jakiś mix chińskich AP ( 1 AP na taras /ogród , potem 1 'extender' wifi w garażu na druga część ogródka.. ) tak jak zwykle. szewc bez butów chodzi.


co do router: ja wolałem dzyndzla USB + zewnętrzna antena na kominie


@msr99: Od tego momentu się zgubiłem. Możesz napisać o co chodzi z kontrolerem
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99: Właśnie szukam, ale jedyne co mi wyskakuje tak out of the box to Cudy. Mogę wziąć coś innego wspieranego dobrze przez OpenWrt, gdzie sam wgram oprogramowanie, ale ciężko mi znaleźć jakiś polecany model.
Odbiór sygnału LTE zależy od anteny, a nie od modemu LTE, dobrze myślę? Może wystarczy wymienić antenę w obecny routerze i sytuacja się poprawi?
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99 Właśnie sobie przypomniałem, że w mieszkaniu mam Cudy X6 i jakoś to działa, ale zauważyłem, że telefon co jakiś czas traci sieć na sekundę i przęłącza się na internet mobilny. Nie wiem czy to przez to, że tyle wifi jest w bloku, czy jakieś oszczędzanie energii na routerze się włącza, ale poza tym nie narzekam.
  • Odpowiedz
@Yelonek: Omada to niby 'SDN'. ogólnie mówiąc nowe podejście mówi ze do routerów switxhy AP potrzebujesz 'controllera' softu który odpalisz u sobie lub w chmurę producenta

co do anten:
zobacz jakie złącze ma USB i weź z. takim złączem antenę. często nie maja więc są przejściówki - pigtail ( taki konwerter )

co do anten: szukałbym :
- jaki operator ?
- sprawdź btsearch.pl jaki BTS najbliżej i na jakich częstotliwościach
  • Odpowiedz
Nie wiem czy to przez to, że tyle wifi jest w bloku,


@Yelonek: może być. po prostu sprawdź ile widzisz

Ogólnie pudełka z OpenWrt nadal maja więcej mozliwlosci, ale jak coś 'nie działa' to ..szukaj pomocy u pryszczatych gości w internecie ale na 99% pomogą
  • Odpowiedz
Odbiór sygnału LTE zależy od anteny, a nie od modemu LTE, dobrze myślę?


@Yelonek: głównie od anteny. kabel ( długość = tłumienie/ złączki ) robią swoje, ale bez przesady. modem .. raczej znikome różnice
  • Odpowiedz
  • 0
może być. po prostu sprawdź ile widzisz

No widzę dużo, ale nie wiem czy co to jest ten konkretny powód.

zobacz jakie złącze ma USB i weź z. takim złączem antenę. często nie maja więc są przejściówki - pigtail ( taki konwerter )


@msr99: Czekaj. Podłączasz antenę do dongle? Myślałem, że odkręca się i wymienia antenę od routera.
  • Odpowiedz
Czekaj. Podłączasz antenę do dongle? Myślałem, że odkręca się i wymienia antenę od routera.


@Yelonek: jak masz router to może być i od routera.. ZLACZA, sprawdź jakie ma router i pod to kup antene lub antete + przejściówka
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99: Czyli szukam anteny 2100MHz. Mój router to obecnie TPLink 1043ND ze złączami RP-SMA wiki. Czy to się czymś różni od SMA? Odwrócona polaryzacja chyba nie ma znaczenia do przetwarzania sygnału?
Powiedzmy taki produkt by mi pomógł?
https://allegro.pl/oferta/mocna-antena-dual-internet-3g-4g-lte-50dbi-2x15m-13891855515

Nadal nie mogę tego ogarnąć, że jak wymienię antenę w routerze to on się kapnie i będzie dzięki temu lepiej łapał sygnał. Na pewno to tak działa? Czy ja sobie coś dopowiadam?
Yelonek - @msr99: Czyli szukam anteny 2100MHz. Mój router to obecnie TPLink 1043ND ze...

źródło: Zrzut ekranu 2023-07-18 200238

Pobierz
  • Odpowiedz
1043ND ze złączami RP-SMA


@Yelonek: te złącza są do sygnału wifi a nie lte. @msr99 miał na pewno na myśli podłączenie anteny do bezpośrednio do modemu lte jak tutaj:
https://images.mobilefun.co.uk/graphics/productgalleries/18115/5.jpg

Odbiór sygnału LTE zależy od anteny, a nie od modemu LTE, dobrze myślę?

głównie od anteny. kabel ( długość = tłumienie/ złączki ) robią swoje, ale bez przesady. modem .. raczej znikome różnice


w zasadzie zależy co masz na myśli. po
  • Odpowiedz
ej. to oczywiste. ze ANTENE LTE podłączamy do złącz LTE
myslalem ze masz:
router z wbudowanym modemem ( operatorzy takie dają )
router z modem na USB

router z modem USB komunikuje się po USB. to modem widzi lepsza/mocniejsza sieć.

no modem, to pewnie huawei. który JEST OBSLUGIWANY przez router ( najczęściej podają listę modeli )
  • Odpowiedz
  • 0
ej. to oczywiste. ze ANTENE LTE podłączamy do złącz LTE


@msr99: Nie wiesz , że USB A świetnie pasuje do gniazda Ethernet?

Zamówiłem Cudy LT700 i zobaczę jak się spisze. Jeśli nie da rady to ma gniazda do anten zewnętrznych.

Dzięki wszystkim za wyjaśnienia.
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Jeśli będzie działać lepiej niż to co mam teraz to bedę zadowolony. Ma też miejsce na wkręcenie zewnętrznych anten jako plan B. Odpycha mnie zarządzanie routerem przez platformę chmurową.
  • Odpowiedz